Ob daljših dneh otroci in dojenčki pogosto ostajajo budni do poznih večernih ur, s čimer se ruši njihova spalna rutina in njihov nočni spanec traja manj kot osem ur. To pa za njihov razvoj ni dobro.
Dojenčki tudi na dopustu potrebujejo kakovosten spanec.
(Freepik.com)
Zaradi daljšega dneva in višjih temperatur, ki omogočajo igro in sprehode na zraku tudi v večernih urah, starši in otroci pogosto spremenijo navade, tudi tiste povezane s spanjem. Posledično v poletnih dneh, še posebej takrat ko smo na dopustu, dojenčki in majhni otroci spijo veliko manj kot bi bilo zanje dobro.
Dojenčki se intenzivno razvijajo tako mentalno kot gibalno, in prav dovolj kakovostnega spanca igra pri tem pomembno vlogo. Spanec je namreč pomemben za normalno delovanje otrokovih možganov, saj se v snu obnavljajo vezi v nevronih, njihove izkušnje, ki so jih pridobivali čez dan, pa se »zapišejo« v spomin. In novih doživljajev je veliko prav poleti.
Kljub sproščenem dopustniškem razpoloženju, je vaša starševska naloga, da poskrbite, da ima dojenček vseeno določen red za spanje in jutranje prebujanje. Tudi na dopustu si lahko pri uspavanju pomagate z določenimi rituali pred spanjem, s katerimi boste dojenčka pripravili na nočni počitek.
PREBERITE TUDI: Blog - Popoln družinski dopust
Šest nasvetov za uspavanje
1. Topla kopel pomaga dojenčku, da se sprosti, umiri in mu daje prijeten občutek. Vsekakor lahko to privoščite dojenčku tudi na dopustu, če pa ni ravno navdušen nad vodo, pa poskusite, da mu preberete pravljico, zapojete pesmico ali ga nežno zmasirate.
2. Pred spanjem otroku ne ponujajte večjih količin hrane in pijače.
3. Igra v uri pred spanjem bo otroka prebudila in otežila uspavanje, medtem ko bo več različnih aktivnost čez dan (plavanje, igranje, tek in druge poletne aktivnosti), poskrbelo, da bo otrok od utrujenosti kar padel v posteljo še prej kot ste načrtovali. Ne samo da bodo zaradi tega bolj utrujeni, s tem bodo odšli v posteljo vsak dan polni novih doživetij.
4. Tako kot to velja doma, velja tudi na dopustu: telefonov, računalnikov, tablic ne puščajte otroku tam, kjer spi. Otrok naj ima prostor, namenjen samo spanju.
5. Majhne otroke in dojenčke spravite spat takoj, ko opazite prve znake utrujenosti. Naj vam dojenčke na zaspi na rokah ali v prostoru, kjer običajno ne spi.
6. Otroku lahko ponudite »ninico«, na katero je navezan, ker mu daje občutek varnosti in bo zato ob njej lažje zaspal. To je lahko plišasta igračka,odejica, plenička in podobno.
Za razliko od odraslih, ki lahko hitro utonemo v spanec, novorojenčki v prvih mesecih tudi 20 minut spijo zelo rahlo, zatem pridejo v prehodno fazo spanja in šele nato v globok spanec. In v tej fazi jih ne morem nič prebuditi vse dokler se ne bodo dovolj naspali. V začetku dojenčku ni tako pomembno ali je prostor, v katerem spi, osvetljen ali zatemnjen, vsekakor pa mu bi neugodno, če mu je prevroče ali prehladno.
V resnici dojenček pripravo na spanje doživlja kot odvajanje od staršev, zato je najbolj srečen oziroma pomirjen, če lahko zaspi ob poslušanju maminega in očetovega glasu, na katera je navajen.
PREBERITE TUDI: Metode uspavanja, ki škodijo otrokovemu razvoju
VIR: Blic.rs na Ringeraja.rs
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Otroška imena: Najlepša indijanska imena
Preverite dvajset najlepših fantovskih in dekliških indijanskih imen, ki smo jih za lažjo uporabo v slovenskem okolju po...
6
Plenice po izbiri Sekcije medicinskih sest...
Pri izbiri izdelkov za najmlajše smo starši zelo pozorni, zato je bolje izbrati takšne, za katerimi stojijo strokovnjaki...
5
Kaj določa otrokovo krvno skupino?
Starše pogosto zanima, kakšno krvno skupino bo imel njihov otrok, še posebej, če je eden od staršev Rh negativen. Poglej...
5
Ali lahko materino mleko pogrevamo?
Ali lahko presežek mleka, ki si ga ob dojenju iztisnemo in shranimo v hladilniku ali zamrznemo, pogrejemo? Preverite, ka...
5