|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Uši se vračajo: spomladanski porast med otroki

Uredništvo Ringaraja.net, 8.4.2025
S toplim vremenom se poveča tudi pojavnost uši med otroki, predvsem v vrtcih in šolah. Pravočasno ukrepanje in preventiva sta ključna za uspešno obvladovanje nadloge.

image
Spomladi se poveča število primerov uši med otroki, zato so pravočasno prepoznavanje, učinkovito zdravljenje in dobra preventiva ključni za zajezitev širjenja. (Foto: Freepik.com)
/11


Ko se dnevi podaljšajo in temperature dvignejo, se ne prebudi le narava – tudi nadležni zajedavci, kot so naglavne uši, spet postanejo pogostejši obiskovalci otroških glav. Starši, vzgojitelji in učitelji se v spomladanskih mesecih pogosto znajdejo pred izzivom, kako prepoznati, zdraviti in preprečiti širjenje uši med otroki.

 

Zakaj ravno spomladi?

Čeprav se uši lahko pojavijo v katerem koli letnem času, statistike kažejo, da so pomlad in jesen obdobji z največjim porastom okužb. Razlog za to je večja družabnost otrok, ki se igrajo skupaj na prostem, si izmenjujejo pokrivala ali si posodijo glavnik. Ker so uši prenosljive z neposrednim stikom lasišča z lasiščem ali prek osebnih predmetov, se hitro razširijo predvsem v okoljih, kjer so otroci tesno skupaj – torej v vrtcih, šolah in na igriščih.

 

Kako prepoznamo uši?

Uši so drobni, brezkrilni zajedavci, veliki približno 2–3 mm. Najpogosteje jih najdemo za ušesi in na zatilju. Njihov ugriz povzroča srbenje, zaradi česar otrok pogosto praska glavo. Prisotnost uši lahko opazimo tudi po gnidah – to so bela ali rumenkasta jajčeca, ki so pritrjena na lase, zelo blizu lasišča in jih ni mogoče enostavno odstraniti kot prhljaj.

 

Kaj storiti, če odkrijemo uši?

Ko pri otroku odkrijemo uši, je najpomembnejši takojšen in temeljit ukrep. Na voljo so različni preparati – šamponi, losjoni ali spreji, ki vsebujejo insekticide ali pa delujejo mehansko, s premazom, ki uši zaduši. Po prvem nanosu je treba postopek običajno ponoviti po 7 do 10 dneh, saj pripravki pogosto ne uničijo vseh gnid. Pomembno je tudi vsakodnevno izčesavanje z gostim glavnikom, ki mehansko odstrani uši in gnide.

 

Ne pozabimo na okolico

Poleg zdravljenja otroka je nujno, da temeljito očistimo tudi njegovo okolje. Posteljnino, oblačila, kape in druge predmete, ki so bili v stiku z lasmi, operemo pri visoki temperaturi (vsaj 60 °C). Predmeti, ki jih ni mogoče oprati, naj bodo zaprti v plastični vrečki nekaj dni, saj uši brez gostitelja ne preživijo več kot 48 ur.

 

Preprečevanje je boljše kot zdravljenje

Čeprav uši niso znak slabe higiene in jih lahko dobi vsak otrok, ne glede na čistočo, lahko z določenimi preventivnimi ukrepi zmanjšamo možnost okužbe. Pomembno je, da otroka naučimo, naj ne izmenjuje pokrival, šalov, glavnikov ali elastik z drugimi. Starši naj redno pregledujejo otrokove lase, še posebej v obdobjih večje pojavnosti uši. Uporaba naravnih repelentov, kot so sivkin ali čajevec eterično olje, je lahko dodatna zaščita.

 

Ko se pojavi uš v razredu ali vrtcu

Ob pojavu uši naj bo obveščena vzgojiteljica ali razredničarka, da lahko tudi drugi starši pregledajo svoje otroke. Le z doslednim in sočasnim ukrepanjem vseh družin je mogoče preprečiti kroženje uši med otroki in ponovno okužbo.

 

uši

 

Uši? Brez drame!

Uši so tu, vendar brez skrbi – s preverjenimi izdelki se jih hitro znebite. Hedrin All in One šampon za odstranjevanje uši vsebuje tri sestavine, ki dokazano olajšajo odstranjevanje gnid in ubijejo uši v 5 minutah. Inovativna mešanica razgradi voskasto snov na lasu, ki drži gnido, in tako omogoči njeno enostavno odstranjevanje. Šampon je varen za otroke, starejše od 1 leta, in ne vsebuje kemičnih insekticidov, temveč sestavine, ki mehansko delujejo tako na uši kot na gnide. Po prvem postopku ponovite preglede lasišča čez teden dni. Če opazite kakšno uš, postopek razuševanja s šamponom ponovite.

 

hedrin

 

Za preventivo uporabite Hedrin Protect & Go pršilo, ki s svojo površinsko aktivno snovjo (Activdiol®) okvari zunanjo ovojnico uši, voskasto snov, zaradi česar ta izgubi vodo in dehidrira.. Pršilo prepreči odlaganje jajčec, saj klinično preverjeno zmanjša možnost preživetja uši, pri tem pa lase neguje in prijetno odišavi. Varno se lahko uporablja pri odraslih in otrocih, starejših od 6 mesecev.

 

uši

 

 Medicinski pripomoček izpolnjuje zahteve za oznako CE.

 

Hedrin All in One, šampon za odstranjevanje uši in gnid (200 ml + glavnik)

Promocijsko sporočilo

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
14
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
8
BLOG: Ko ti gredo otroci vse bolj na živce...
Ne morem več, je kričalo vse v meni. Nimam vam več kaj dati, je odzvanjalo v meni. Pa sem se še kar gnala. Nisem hotela ...
8
Še poznate stare igre? Se jih še igrate?
Igre poznajo vse kulture sveta. Skozi igro spoznavamo sebe in druge, pridobivamo dragocene izkušnje, rešujemo konflikte,...
4



Norice ali vodene koze
photo
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
Uši se vračajo: spomladanski porast med ot...
S toplim vremenom se poveča tudi pojavnost uši med otroki, predvsem v vrtcih in šolah. Pravočasno ukrepanje in preventiv...





sindarin

Si kdaj ogledate spletno stran Sistema za obveščanje o izdelkih umaknjenih s trga, RAPEX?

pogosto (5%)

redko (7%)

nikoli (22%)

ne poznam RAPEX-a (66%)


Število vseh glasov: 242

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!