Pomen igre je za otrokov zdrav razvoj in zadovoljstvo, ko bo odrasel, veliko večji kot si odrasli mislimo in se zavedamo. Ko se igramo z otroki, pa koristi tudi nam, staršem.
Več, kot se bo otrok igral, bolj zadovoljen bo kot odrasel. (FOTO: Freepik.com)
(Foto: Freepik.com)
Starši uživamo, ko lahko opazujemo svojega otroka pri igri - njegov zadovoljni obraz, ko se igri popolnoma preda, jo odkriva in se ob tem veselo smehlja. Že samo opazovanje nam lahko da veliko novih idej, kako se igrati z otrokom in kakšne aktivnosti mu ponuditi.
Ko otroku damo možnost, da se igra - da raziskuje, odkriva in razvija domišljijo, mu s tem odpremo svet, kjer lahko razvija svoje sposobnosti. Igra pa ne razvija le fizičnih, družbenih in kognitivnih otrokovih kompetenc, ampak spodbuja tudi razvoj otrokove samopodobe in osebnega zadovoljstva. Raziskave so pokazale, da je količina časa, ko se otrok prosto igra, povezana tudi z njegovim osebnim zadovoljstvom, ko odraste. Več, ko se bo torej otrok igral, v bolj zadovoljnega odraslega se bo razvil!
PREBERITE TUDI: 5 idej za igre brez igrač
Zakaj je igra pomemben element otroštva?
1. Igra razvija domišljijo in ustvarjalnost, ti pa pomagata pri fizičnem, kognitivnem in čustvenem razvoju otroka.
2. Igra je pomembna za zdrav razvoj otrokovih možganov.
3. Igra otroku dovoli, da razvija in ustvarja svet, v katerem je uspešen ter je lahko točno takšen in to, kar sam želi.
4. Igra otroku omogoča trening učenja socialnih veščin - razdelitev vlog v skupini, zmožnost igračo podeliti in posoditi, kako se uspešno pogajati in zagovarjati lastno mnenje ter kako se lotiti in razreševati konflikte.
5. Igra lahko služi kot odličen poligon in kanal izražanja otrokovih čustev - tako prijetnih kot neprijetnih, ki jih morda drugje ne sme pokazati (frustracija, jeza, žalost, strah ...).
PREBERITE TUDI: 11 pravil za varnost otroka v kuhinji
6. Igra koristi tudi staršem, saj jim omogoča, da se popolnoma posvetijo svojemu otroku. In tako imajo tudi otroci "več" od svojih staršev.
7. Interakcija z vrstniki skozi igro otroku omogoča razvoj družbenih in čustvenih kompetenc.
Igra torej ni le mašilo časa otroka, ampak je pomembna sama po sebi. Prav zato je še toliko bolj pomembno, kakšne igrače izbiramo otrokom. Takšne, ob katerih so otroci le pasivni opazovalci, ali didaktične, ki zbujajo otrokovo domišljijo in spodbujajo njegov razvoj?
VIR: Fisher Price
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zabavne igre za otroke na prostem - 13 pre...
Igre na prostem so lahko odlična zabava za otroke v vseh starostnih skupinah. To je 13 predlogov za zabavne igre za otro...
16
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
15
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
15
Vzgoja: Oče strog, mama popustljiva
Ste se pred rojstvom otroka pogovarjali s partnerjem o vzgoji otroka, o tem kako bosta oba enako stroga? Zdaj pa mame op...
7