|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Razvojni mejniki

Samostojnost
Otrok se začenja osamosvajati, zaveda se svojih vedno večjih sposobnosti, zato se lahko prične upirati vaši pomoči, vse želi narediti sam. Pri hranjenju drži žlico in poskuša sam z njo jesti (s tem seveda povzroči pravo packarijo, zato primerno zaščitite oblačila in tla), sam pije iz stekleničke, z malo pomoči lepo pije tudi iz skodelice.
Pri oblačenju že pomaga tako, da iztegne roke in jih pomaga spraviti v rokave, prav tako že drži noge, da mu obujete čevlje. Ob tem samostojno sedi, nekateri pa ob oblačenju tudi že samostojno stojijo.

Igra
Desetmesečnik je že zelo spreten v prijemanju predmetov (tudi drobnih), redkeje jih nese v usta. Igrače deli s svojimi najbližjimi, poda jih na izraženo željo (daj igračko mamici), včasih pa tudi spontano. Uživa v hrupu, ki nastaja ob udarjanju predmeta ob drug predmet. Uživa tudi ob metanju igrač in drugih predmetov na tla. Ker razume, da predmet še obstaja, čeprav ga ne vidi več, lahko hitro najde tudi popolnoma pokrito igračko. S kazalcem kaže na stvari, ki ga zanimajo.

Prvi koraki

Ko dojenček osvoji stanje ob opori, ga to tako prevzame, da je še igra odrinjena v ozadje. Zdaj želi vaditi stanje in to zmore vedno dalj časa. Iztegnjene noge že zmorejo nositi njegovo težo, več težav mu povzroča ravnotežje, zato stoji široko. Čez nekaj tednov, ko bo stanje že obvladal, se bo opogumil in začel prestopati ob opori. Prvi koraki bodo v stran, pri tem se bo z rokami čvrsto držal opore. Z vajo se bo počutil vedno bolj varno, vedno bolj bo samozavesten.  

Gibanje
Spodbujajte otrokovo željo po gibanju, saj mu boste s tem pomagali postaviti temelje za vsakodnevno telesno aktivnost tudi v kasnejših letih.
K plazenju ga spodbujajte tako, da mu nastavite priljubljeno igračo izven dosega rok ali pa ga (na vseh štirih) čakate na drugi strani sobe.
Da se boste izognili nepotrebnim poškodbam, odstranite vse potencialno nevarne predmete, zaščitite vtičnice, zapirajte vrata, ne uporabljajte prtov na mizah in zaščitite dostop do stopnic. Če je lepo vreme in imate vrt, je trata krasen in precej varen prostor za plazenje – seveda v vaši stalni prisotnosti.

Dojenčkov govor
Čebljanje desetmesečnega otroka je vedno bolj podobno govorici odraslih, zdaj uporablja že več različnih zlogov, posnema intonacijo, opazni pa so tudi posamezni poudarki. Čeprav še ne zna povedati veliko »pravih« besed, pa zagotovo že kar precej razume. Pozna svoje ime, prepoznava imena družinskih članov (mama, ata, teta, dedi, babi), razume pomen besed NE in PA-PA. Marsikateri desetmesečnik nam bo s pogledom ali pa celo že s prstom pokazal imenovani predmet (če ga, na primer vprašate, kje je lučka, ali mu rečete, naj pokaže, kje je muca, …). Besedni zaklad mu lahko bogatite tako, da mu poimenujete in opišete predmete, ki jih vidita, da se z njim čim več pogovarjate, mu berete knjige. Pazite pa, da v pogovoru z njim ne uporabljate preveč popačenih (otročjih) besed in da tudi njega pustite do besede. Dojenček se uči in skuša komunicira preko posnemanja staršev. Vaša obrazna mimika in ton vašega glasu mu lahko v danem trenutku pomagata pri odločitvi, kaj storiti (na primer, ko skuša doseči nož na mizi). Zdaj že razume tudi pomen besede NE, vendar je vedno ne upošteva; pomembno je odločno stati za omejitvami in besedo NE izreči resno in odločno, nikar se ob tem ne smejte.

Vpliv na samopodobo
Na otrokovo samopodobo odločilno vplivajo odnosi z najbližjimi. Če otroku izkazujete ljubezen in zanj skrbite, mu s tem pomagate graditi pozitivno samopodobo. Dajte otroku vedeti, da je za vas pomemben in poseben. To mu lahko izkazujete vsak dan s prijaznim nasmehom in pogledom, pozornostjo, skupno igro, … 
Ker se dojenček uči s posnemanjem vaših dejanj, mu skušajte biti dober vzgled. Na stvari glejte s pozitivne plati, skrbite za dobre družinske odnose, bodite prijazni do ljudi in živali, …

 

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Prehrana

Zdravje in nega
Dobro je vedeti
Igrajmo se




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?