Otrokov razvoj: Igrajmo se
Otroci imajo radi gospodinjska opravila
Skozi igro vključujte otroka v gospodinjska opravila. Naj vam pomaga kuhati, zlagati perilo, pomivati kopalnico (nad tem bo seveda najbolj navdušen). Res je, da bi sami delo opravili hitreje, a poleg otrokovega veselja in občutka pomembnosti, boste otroka privajali na to, da morajo vsi domači enakovredno sodelovati pri delu. V ta namen si lahko omislite družinsko razpredelnico, kjer bo otrok videl, koliko je že postoril in bo na to ponosen. Za vsako opravljeno delo lahko dobi nalepko, štampiljko ali zvezdico. Ko doseže dogovorjeno kvoto, se lahko skupaj pogovorite o skromni nagradi, izletu ali priboljšku. Z določitvijo rednih zadolžitev mu boste pokazali, da mora vsak član gospodinjstva opraviti svoje delo, da gospodinjstvo nemoteno teče.
Igračke
Otrok okoli drugega leta starosti noče več posojati igrač, čeprav se rad igra z drugimi otroki. V tem obdobju se že dlje časa zaigra sam, še vedno pa potrebuje in tudi pričakuje pomoč odraslih, kadar se predmet ne želi obnašati tako, kot si sam želi. Rad ima predvsem igračke, ki ponazarjajo dejavnosti odraslih. Rad kuha, pere, telefonira, tolče s kladivom, se češe, … Uživajo v igri z velikimi napihljivimi žogami, obožujejo balone, potrebujejo kocke, papir, prstne tempere in barvice. Najboljše barvice so malo debelejše, brez koničastih vrhov, da se z njimi ne morejo poškodovati. Enako velja za voščenke. Pomembno je, da otrok skozi igro razvija svoje govorne, finomotorične, gibalne sposobnosti, zmožnost vživljanja, ...
Zunaj pustite malčku, da se igra z vodo, peskom, zemljo, kamenčki, školjkami, glino, ... Čeprav boste imeli več dela z umazanimi oblekami, pustite malčku, da do popolnosti doživi igro, tudi umazano. Seznaniti se mora z vsemi materiali, iz katerih so reči sestavljene, da bo videl, kako stvari delujejo, kaj potrebujejo za delovanje, kako se obnašajo. Odrasli veliko stvari delamo avtomatično, otrok pa se mora še naučiti številnih prijemov. Naučiti se mora osnov znanosti in tehnike: polnjenja in praznjenja, razvrščanja, zlaganja in sestavljanja, …
In še opozorilo – vedno se prepričajte, da nobena igrača nima ostrih robov ali majhnih delov, ki bi jih otrok lahko odstranil ali odtrgal ter pogoltnil ali vdihnil.
Preberite še
Moj malček
Razvojni mejniki
Zdravje in nega
Prehrana
Dobro je vedeti
Igrajmo se