Otrokov razvoj: Zdravje in nega
Sistematski pregled
V starosti osemnajst mesecev bo vaš otrok ponovno naročen na sistematski pregled. Srečali se boste z otrokovim izbranim zdravnikom, ki bo otroka pregledal, ocenil razvoj in vam po potrebi svetoval (uveljavljanje lastne volje, premagovanje ločitvenega strahu, privajanje na kahlico, ...) ter odgovoril na vaša vprašanja. Ob koncu pregleda bo otrok prejel četrto dozo cepiva proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi in hemofilusu influence. V Sloveniji je za otroke in mladostnike obvezno cepljenje proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, hemofilusu influence, ošpicam, mumpsu, rdečkam in hepatitisu B.
Namen sistematskih pregledov
Namen sistematskih pregledov je spremljanje rasti in razvoja, ugotavljanje telesnega in duševnega zdravja s ciljem zgodnjega odkrivanja bolezni in motenj, da bi tako dosegli možnost zgodnjega ukrepanja, zdravljenja in rehabilitacije. Prav tako je namen odkrivanje neugodnih socialnih dejavnikov in nezdravih življenjskih navad v družini ali v okolju, v katerem otrok živi. Pregledi v predšolskem obdobju so v 1., 3., 6., 9., 12. in 18. mesecu starosti ter v 3. in 5. letu.
Mlečni zobje
Za mlečne zobe je potrebno skrbeti, da bodo zdravi oziroma popravljeni. Le tako lahko pričakujemo, da bodo zdravi tudi stalni zobje in bo skladen odnos med čeljustma. Nezdravljen mlečni zob lahko otroku povzroča hude bolečine, hkrati pa predstavlja vir škodljivih bakterij za ostale zobe in obzobna tkiva. Bakterije iz ustne votline lahko preko takšnega zoba vstopajo v krvni obtok in jih zanese po celem organizmu. Zob, ki se ga ne more popraviti, se navadno izdere. To se včasih zgodi nekaj let pred njegovim naravnim izpadom, kar lahko privede do pomanjkanja prostora in nepravilnega izraščanja stalnih zob. Otrok z okvarjenimi zobmi lahko ima tudi neprijeten zadah, težko oblikuje določene glasove pri govorjenju, kar lahko ima za posledico nesprejetost med vrstniki. Kadar starši vodijo otroka k zobozdravniku le takrat, kadar ga kaj boli, bo le-ta težko razvil zaupen in sproščen odnos do zobozdravnika.
Tudi, če se nam zdi, da ni nič narobe, pripeljimo otroka k zobozdravniku na 2. pregled in svetovanje med 18. in 30. mesecem starosti.
Do 3. leta starosti je prva skrb namenjena pravilni prehrani. Poleg uravnotežene in zdrave prehrane naj bodo obroki redni, brez vmesnih prigrizkov ali sladkih napitkov. Za pogasitev žeje med posameznimi obroki lahko otroku ponudimo sadje ali nesladko pijačo, navadno vodo ali nesladkan čaj. Pozor: voda z okusom, ki jo lahko kupite v trgovini, ni več le voda, ampak sladek napitek. Instant čaj v granulah, ki ga doma zmešate z vodo, ima dodan sladkor! Če otroka hranimo po steklenički, ne sme ob njej zaspati, saj bo tekočina – mleko, sok, čaj, ostala na otrokovih zobeh, kar lahko povzroči njihovo razkrajanje.
Če otrok uporablja stekleničko in iz nje neprestano po malem pije, jo napolnite z vodo, ne s sokom ali mlekom. In poskusite ga čim prej odvaditi te razvade. Škodljivo je predvsem, če otrok zaspi s stekleničko v ustih. Poleg tega, da se mu lahko pošteno zaleti, sladka tekočina iz stekleničke počasi mezi v otrokova usta, se tam zadržuje, razgrajuje, spreminja v kislino in povzroča steklenično zobno gnilobo oziroma karies zgodnjega otroštva.
Razvade, ki ovirajo pravilno rast zob in čeljusti
Razvade, ki ovirajo pravilno rast zob in čeljusti, so ponavadi trdovratne in jih je težko odpraviti. Najpogostejši razvadi sta vrivanje jezika med zobe ali sesanje prsta (ponavadi palca) - povzročita odprti griz ali naprej štrleče zgornje zobe. Takšni otroci navadno držijo usta stalno odprta, zgornja ustnica pa je kratka. Dihanje skozi odprta usta, namesto skozi nos, onemogoča pravilen razvoj zgornje čeljusti, neprečiščen in suh zrak, ki pride na ta način v dihala, pa je vzrok številnim ponavljajočim se infekcijam zgornjih dihal in srednjega ušesa. Kadar uspemo razvado pravočasno odpraviti, lahko preprečimo velike nepravilnosti v kasnejšem razvoju zob in čeljusti.
Preberite še
Moj malček
Razvojni mejniki
Zdravje in nega
Prehrana
Dobro je vedeti
Igrajmo se