|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Razvojni mejniki

Zanimanje za okolico
Dojenček zdaj že prepozna mamo in očeta in že loči med znanimi osebami in tujci. Ob pogledu na starše se nasmehne, prav tako z nasmehom odgovori na nasmeh, ob tem lahko vzpostavi tudi očesni kontakt. Tudi med hranjenjem z zanimanjem zre v mamim obraz in ga  proučuje. Prav tako se med hranjenjem lahko ozira na vse strani, saj ga v tem času začne intenzivno zanimati okolica.
Z zanimanjem se odzove, ko sliši glas, glavo obrača v smeri osebe, ki govori, ter odgovarja z nasmehom in grgrajočimi glasovi. Skušajte se z otrokom čim več pogovarjati, smehljajte se mu in ga božajte. Miren in znan glas dojenčka pomiri in potolaži, večino dojenčkov pomirja tudi glasba.

Spomin
Tri mesece star dojenček ima že dovolj dober spomin, da si zapomni ponavljajoče se vsakodnevne dogodke, kar nazorno pokaže z veseljem in vznemirjenjem ob natakanju vode v banjo ali ob pripravah na hranjenje. Rad ima vsakodnevno rutino, saj mu ta pomaga, da lahko predvideva, kaj bo sledilo.

Zavedanje samega sebe
To je tudi čas, ko se dojenček z raziskovanjem svojega telesa začenja zavedati samega sebe. Rad si ogleduje roke in se igra s prstki, se dotika ušes, spolovila in drugih delov svojega telesa, preskuša pa tudi glasilke.
Kot smo že omenili, dojenček zdaj že prepozna mamo in očeta. Se pravi, da se že zaveda, da ima tudi očeta. Očetova vloga v otrokovem življenju ni nič manj pomembna od mamine. Oče lažje obravnava otroka kot samostojno osebo in s tem pomembno vpliva na razvoj otrokovega samozavedanja, ki pomaga otroku razumeti, da nista z mamo ista oseba in da imata vsak svoje življenje. Otroku pa pomaga tudi pri spoznanju, da sam (otrok) obstaja tudi, ko mame ni ob njem.

Dojenčkova čustva
V tretjem mesecu starosti lahko dojenček iz glasu in obrazne mimike ljudi, ki ga obdajajo, že razbere osnovna čustva, kot so veselje ali jeza. Prav tako pa že zna z glasom, gibi in obrazno mimiko tudi sam izraziti nezadovoljstvo, jezo, veselje, zanimanje, strah, presenečenje. Veselje in ugodje že pokaže tudi z nasmehom.

Dojenčkov »govor«
Čeprav dojenčki pri treh mesecih že manj jokajo, je jok še vedno njihov glavni način sporočanja želja in potreb. Različne želje in različne jakosti želja ter intenzivnosti občutkov dojenčki izražajo s celo paleto različnih jokov, ki ste se jih do zdaj verjetno že naučili prepoznati.
Predvsem, ko je vesel in zadovoljen, se dojenček rad oglaša in če ga ogovorite, odgovori z grgrajočimi glasovi, pa tudi s samoglasniškimi glasovi in z nasmehom. Uživa v izmenjavi nasmehov in glasov. Med pogovorom rad opazuje vaš obraz. 

Obvladovanje glavice
Ko držite dojenčka v naročju ali na rami, že dobro obvladuje glavo in jo drži pokonci brez omahovanja. Ob opiranju na podlahti leže na trebuhu dviga glavico in zgornji del prsnega koša, večina dojenčkov je že sposobna dvigniti glavico pod kotom 90 stopinj. Ko leži na hrbtu, prevladuje vse bolj simetrična lega s pogledom, usmerjenim naprej. Z rokami in nogami giblje vse bolj spretno in simetrično, z nogami sonožno ali izmenično tudi intenzivno brca.

Dlani vedno bolj razpira, roke že lahko sklene pred seboj v središčni liniji. Ponujen predmet prime s celo dlanjo in ga med držanjem opazuje. Navdušuje ga opazovanje gibanja lastnih rok, zabava se z igranjem s svojimi prstki, uživa v mahanju in brcanju. V prijemanju predmetov v njegovi bližini in igranju s svojimi prstki je vsak dan bolj spreten, poskuša prijemati nad njim viseče igrače.

Večina dojenčkov uživa v kopanju in čofotanju po vodi. Razmislite o organiziranih tečajih plavanja za dojenčke, saj vadba in igra v vodi spodbujata celoten razvoj dojenčka. Vendar bodite previdni! Če opažate pri dojenčku pretirano iztegovanje hrbta in glavice, se izogibajte plavanju, ker le-ta iztegovanje še spodbuja. Tako se določena mišična skupina preveč okrepi in otrok razvije napačne vzorce gibanja prav z iztegovanjem. 
 

Preberite še

Moj dojenček
Razvojni mejniki
Dojenje in dodajanje

Zdravje in nega
Mamica in očka
Igrajmo se




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?