|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Zobozdravstveni pregled
V predšolskem obdobju imajo otroci pravico do enega preventivnega zobozdravstvenega pregleda v  2., 3., 4., 5. in 6. letu starosti. Cilj pregledov je ugotoviti morebitne nepravilnosti v predelu ust in obraza ter svetovanje v zvezi s prehrano, ustno nego in jemanjem fluoridnih tabletk. Prav tako se zobozdravnik s starši posvetuje o morebitni odpravi razvad, kot so sesanje dude, palca in uporabi stekleničk.

Zdravje mlečnih zob
Za mlečne zobe je potrebno skrbeti, da bodo zdravi oziroma popravljeni. Le tako lahko pričakujemo, da bodo zdravi tudi stalni zobje in bo skladen odnos med čeljustmi. Nezdravljen mlečni zob lahko otroku povzroča hude bolečine, hkrati predstavlja vir škodljivih bakterij za ostale zobe in obzobna tkiva. Bakterije iz ustne votline lahko preko takšnega zoba vstopajo v krvni obtok in jih zanese po celem organizmu. Zob, ki se ga ne more popraviti, zobozdravnik navadno izdere. To se včasih zgodi nekaj let pred njegovim naravnim izpadom, kar lahko privede do pomanjkanja prostora in nepravilnega izraščanja stalnih zob. Otrok z okvarjenimi zobmi ima lahko tudi neprijeten zadah, težko oblikuje določene glasove pri govorjenju, kar lahko ima za posledico nesprejetost med vrstniki. Kadar starši vodijo otroka k zobozdravniku le takrat, kadar ga kaj boli, bo le-ta težko razvil zaupen in sproščen odnos do zobozdravnika.

Skrb za mlečne zobe
Otrok je motorično vedno bolj spreten in veliko stvari želi opraviti sam. Zobe umivajte zjutraj in zvečer. Spodbujajte otroka, naj si zobe najprej umije sam, potem pa sami dokončajte delo v ustih. Umivanje zob je končano takrat, ko so čiste vse zobne površine. Ker se med 4. in 5. letom pogosto pojavi zobna gniloba na stičnih ploskvah zob, je na teh mestih smiselna uporaba zobne nitke. Kako in kje uporabimo zobno nitko se posvetujmo z otrokovim zobozdravnikom. Izbira zobnih ščetk za otroke je ogromna. Izberite tako, na kateri je točno napisano, za katero starost je primerna. Ker so izdelki za otroke pod strogim nadzorom, ste lahko prepričani, da so navedbe na embalaži zanesljive. Izmed ustreznih ščetk pa naj si potem otrok sam izbere tisto, ki mu bo najbolj všeč. Če bo ščetka otroku všeč, jo bo veliko raje uporabljal. Uporabljajmo zobne paste, ki so namenjene otrokom, saj imajo paste za odrasle preveč fluoridov, ki bi utegnili otrokom škoditi. Šele po enajstem letu starosti naj bi otroci uporabljali zobne paste, ki so namenjene odraslim.

Ohranitev zdravja s pravilno uporabo javnih stranišč
Ko otroke tišči lulat ali kakat, je treba ukrepati hitro, ne glede na to, kje se trenutno nahajamo. Včasih je tako treba obiskati zloglasna javna stranišča. Kako ravnati, da boste ohranili otrokovo in svoje zdravje?

Ker se bo v takih primerih vedno mudilo, ne boste imeli časa iskati popolno opremljenega stranišča. Zato imejte vedno s seboj robčke, saj so javna stranišča znana po tem, da v njih hitro zmanjka toaletnega papirja. Obvezno jih položite tudi na školjko, kamor bo otrok sedel, tudi če je videti popolnoma čista. Če je stranišče preveč umazano, poskušajte otroka držati nad njim. Tato takoj po tem skupaj tecite k umivalniku in si roke dobro operite z milom. Če ga ni (kar je v javnih straniščih tudi pogost pojav), uporabite higienske robčke. Rok pa si ne pozabite potem še dobro osušiti ali obrisati.
Če je stranišče, ki ste ga z otrokom obiskali, v zares slabem stanju, poiščite odgovorno osebo in ji o tem poročajte. Morda vam bo kmalu kaka druga mama z majhnim otrokom hvaležna!

Potreba po vitaminih

Najboljši način za pokritje potreb po vitaminih je uživanje raznolike sveže hrane (zelenjave, sadja, žitaric). Otrok dobi z uravnoteženo zdravo prehrano vse potrebne vitamine in minerale. Če vaš otrok uživa bolj ali manj enolično hrano in vas skrbi, da s prehrano ne dobi dovolj vitaminov, se je najbolje posvetovati z otrokovim izbranim zdravnikom in šele nato začeti z dajanjem vitaminskih pripravkov.
Sicer pa so vitamini nujno potrebni za rast in razvoj otroka. Pomanjkanje katerega izmed vitaminov lahko vodi do resnih zdravstvenih težav.

Nega bolnega otroka
Ko otrok zboli, tudi večina staršev trpi z otrokom. Še posebej hudo pa je, če je potrebno bolnišnično zdravljenje. Upoštevajte nasvet zdravnika in ne iščite možnosti, kako se izogniti bolnišničnemu zdravljenju. Vedite, da vam brez tehtnega razloga tega ne bi svetoval.
Na otroških oddelkih praviloma preko dneva ne omejujejo časa obiska staršev, zvečer pa se je treba posloviti od otroka, saj večinoma v bolnišnicah ni dovolj prostora za sobivanje staršev. V kolikor pa imajo to možnost, vam proti plačilu ponudijo prenočišče in hrano bodisi v isti sobi z otrokom ali pa v posebni sobi, namenjeni staršem.
Večinoma imajo več težav z otrokovim bivanjem v bolnišnici starši kot otroci sami. A vsaj pred otrokom je potrebno delovati mirno, saj bo otrok še bolj žalosten, če bo videl, da starše skrbi ali celo da mama joka. Vedite, da so otroci večinoma zelo prilagodljivi in v bolnišnici pogosto spoznajo nove prijatelje, večina otroških oddelkov pa ima tudi igralnico in zaposleno vzgojiteljico.
Kakor hitro otrokovo zdravje to dopušča, zdravnik odpusti otroka iz bolnišnice. Ponavadi je po bolnišničnem zdravljenju potrebna še nekajdnevna domača nega. Na koncu naj še opozorimo, da vam za čas, ko je otrok v bolnišnici, ne pripada bolniški stalež za nego otroka.
Jemanje zdravil
Da bi otrok zaužil zdravila, ki jih mora, ko je bolan, vam ni treba postati čarovnik. Obstajajo precej lažji načini. Če se boste z otrokom pregovarjali, ga ne boste naučili, kar ga želite. Prepiranje se mu bo morda zdelo zabavno in se bo prepiral samo zato. Prav tako ga ne skušajte vplesti v kakšno drugo dejavnost, da bi ga zamotili. Raje se skoncentrirajte na to, da je treba vzeti zdravilo. Če ne bo šlo, raje čez nekaj minut poskusite ponovno.
Če se otrok upira, ga vprašajte, kaj ga moti, zakaj noče vzeti zdravila. Morda ga boli grlo, ima razjede v ustih. Pojasnite mu, da mu bo zdravilo pomagalo. Morda ga moti okus. V lekarni vprašajte, ali je na primer namesto grenkega sirupa možno zdravilo dobiti v tabletah.

Migrene

Nekateri otroci trpijo za migrenami. Strokovnjaki pravijo, da migrene prizadenejo vsakega dvajsetega otroka. Prvič se pojavijo okoli petega ali šestega leta in se lahko ponavljajo. Včasih za njimi trpijo celo dvoletniki. Bolj pogoste so sicer pri tistih otrocih, katerih starši imajo enako težavo.
Če vaš otrok toži, da ga boli glava, bodite pozorni. Vprašajte, kako ga boli glava, ali svetloba poveča bolečino. Pred obiskom zdravnika naj otrok poskuša svoje občutke narisati – kje in kako močno ga boli glava. Če otrok toži, da je bolečina vse hujša, pa se takoj odpravite k zdravniku.

Če ste opazili, da se glavobol pri otroku ponavlja, si zapisujte, kdaj, kako močno, koliko časa in kako se je otrok pri tem obnašal. Ti podatki bodo ključni za zdravnikovo diagnozo in morebitno zdravljenje, če bo potrebno. Nekateri otroci trpijo za migrenami. Strokovnjaki pravijo, da migrene prizadenejo vsakega dvajsetega otroka. Prvič se pojavijo okoli petega ali šestega leta in se lahko ponavljajo. Včasih za njimi trpijo celo dvoletniki. Bolj pogoste so sicer pri tistih otrocih, katerih starši imajo enako težavo.

Če vaš otrok toži, da ga boli glava, bodite pozorni. Vprašajte, kako ga boli glava, ali svetloba poveča bolečino. Pred obiskom zdravnika naj otrok poskuša svoje občutke narisati – kje in kako močno ga boli glava. Če otrok toži, da je bolečina vse hujša, pa se takoj odpravite k zdravniku.
Če ste opazili, da se glavobol pri otroku ponavlja, si zapisujte, kdaj, kako močno, koliko časa in kako se je otrok pri tem obnašal. Ti podatki bodo ključni za zdravnikovo diagnozo in morebitno zdravljenje, če bo potrebno. 
 
Pri štirih letih starosti ni sistematskega pregleda, pa tudi cepljenja ne!

Preberite še

Moj otrok
Razvojni mejniki
Spanje
Zdravje in nega

Igrajmo se
Dobro je vedeti




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?