|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

S spremembo igrišča v vrtcu se je v samo mesecu dni izboljšal imunski sistem otrok

M. T., 29.10.2020
Finski znanstveniki so odkrili neobičajen način, ki pripomore k boljšemu imunskemu sistemu otrok. Na podlagi njihovega odkritja so Finci popolnoma spremenili zasnovo vrtčevskega igrišča.

image
(FOTO: Freepik.com)
/11


Še en dokaz, kako pomembno je za Fince zdravje otrok v vrtcu. Na podlagi znanstvenih priporočil, kako izboljšati otrokov imunski sistem, so v vrtcih uvedli popolnoma novo zasnovo igrišča, z uporabo naravnih materialov. Pri tem so zasledovali glavni cilj: izboljšanje zdravje vrtčevskih otrok.

 

Po ugotovitvah strokovnjakov življenje v mestih, prevelika sterilnost okolja in pomanjkanje stikov z naravo, negativno vpliva na razvoj imunskega sistema otroka, zato so našli rešitev in ustvarili platformo za igro otrok, sestavljeno iz rastlinja, drevesnih debel in zemlje.

V enem od mestnih vrtcev so tako popolnoma predrugačili igrišče, ki je postalo prava naravna oaza. Zasadili so travo, rastlinje podobno tistemu v gozdu (npr. robidnice), napravili igrala iz naravnih materialov, na določenih predelih pustili zemljo in blato ter otrokom omogočili, da sami skrbijo za rastlinje na igrišču.

 

igrišče

Asfalt so zamenjali povsem naravni materiali, rastline in blato so postali del vrtčevskega okolja. (FOTO: Shutterstock)

 

Presenetljivi rezultati v manj kot mesecu dni

Znanstveniki so 28 dni opazovali skupino otrok, ki se je igrala na novem igrišču in jih primerjali z otroki iz drugih urbanih vrtcev. Otrokom v tej skupini se je v zelo kratkem času pozitivno okrepila mikroflora v grlu in na koži. Tri-, štiri- in petletniki v »zelenem« urbanem vrtcu so imeli povečano število T-celic (imunske celice) in druge pomembne imunske markerje v krvi v samo 28-ih dnevih. »Ugotovili smo, da je imela testna skupina otrok, izpostavljena »zelenemu« igrišču podobno mikrobioto kot otroci, ki obiskujejo gozd vsak dan,« pravi okoljska strokovnjakinja Marja Roslund iz Univerze v Helsinkih.

Potem ko je takšna sprememba vrtčevskega igrišča pokazala zelo dobre rezultate in so jih potrdili tudi raziskovalci, so se Finci odločili, da bodo nadaljevali s terapijo »naravnega okolja«, da bi s tem otrokom pomagali pri krepitvi odpornosti.

 

PREBERITE TUDI: 5 preventivnih ukrepov za manj alergij

 

Preživljanje časa v naravi ima izjemno pozitivne učinke

Otroci, ki rastejo v »sterilnih« pogojih imajo slabši imunski sistem, saj se njihov organizem ne srečuje s umazanijo, blatom, cvetnim prahom in rastlinjem. Izpostavljenost takšnim alergenom in bacilom namreč pripomore h krepitvi imunskega sistema, saj se organizem uči, kako se odzvati nanje.

 

PREBERITE TUDI: Ne bojte se umazanije in mikrobov!


Rezultati omenjene finske študije sicer potrebujejo še dodatna raziskovanja, da jih bo mogoče posplošiti na ves svet. Kljub temu lahko rečemo, da odraščanje v zelenem okolju dokazano koristi našemu telesu. Raziskovalci neprestano potrjujejo, da je igra v naravi koristna tudi za otrokov vid, hkrati pa je boljše tudi psihično zdravje otrok. Nekatere zadnje študije so pokazale, da je preživljanje časa v naravni povezano tudi s strukturnimi spremembami v možganih otrok.

 

»Odlično bi bilo če bi se otroci lahko igrali v blatnih lužah in bi kopali po zemlji,« spodbuja ekolog Aki Sinkkonen, prav tako s helsinške univerze in dodaja: »Lahko pa starši sami odpeljemo otroke v naravo petkrat na teden in s tem pripomoremo k njihovem boljšemu zdravju.«

V resnici so takšne majhne spremembe življenjskega sloga popolnoma brez tveganja, potencialni pozitivni učinki pa so daljnosežni in dolgoročni.

 

PREBERITE TUDI: Kaj najbolj škodi otrokovemu imunskemu sistemu?

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
12
Z otrokom na predstavo, razstavo ali v kino
Ogled predstave, filma, razstave z otrokom je odlično priložnost za učenje socialnih veščin, ki jih mora obvladati pri o...
4
Kdaj je pravi čas za otrokove počitnice zd...
Je moj otrok že zrel za počitnice pri babici in dedku? Bo zdržal več noči brez domače postelje in maminega poljubčka za ...
4
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...
4



DR RAJOVIĆ: Kako otrokom postavim meje
Kaj je danes naloga staršev in učiteljev, kako se otrokom postavljajo meje in kako naj poskrbimo za ravnovesje med časom...
9 idej za darila za vzgojiteljice
Kmalu bo konec šolskega leta, zato smo pripravili 9 idej, kaj lahko podarite vzgojiteljicam.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?