|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Doma narejen jabolčni kis

Eko Vila, 28.8.2011
Stara jablana je letos bogato obrodila. Odločila sem se, da naredim jabolčni kis po starem receptu moje babice. Jabolčni kis, ki ga pripravimo doma ima veliko zdravilnih učinkov. Pri tem opravilu lahko aktivno sodelujejo tudi otroci.

image
/61



Dobro je, da otroke naučimo kaj vse lahko sami pridelajo iz darov narave, ki nam ležijo pred nogami. Pri nas vsak dan pobiramo jabolka, jih sortiramo, režemo na krhlje, mešamo, dolivamo vodo, opazujemo kako nastaja kis (pri rezanju ustrezno poskrbimo za varnost, da ne pride do ureznin).

Iz jabolk najprej odrežite morebitno gnilobo, peške, peclje (odpadke lahko odvržete na kompost), narežite jih na tanke krhlje. Naše jablane nikoli ne škropimo, zato lupina ne vsebuje pesticidov in drugih škodljivih kemičnih sestavin. Jabolka za kis lahko dobite tudi na kmetijah. Če ne veste ali je jablana škropljena je bolje, da lupino olupite.

Jabolka narezana na krhlje pretresemo v večjo suho posodo, dobro pokrijemo z gazo ali krpo, da  »dihajo«, s tem preprečimo dostop mušicam in osam, ki se rade pasejo na skisanih jabolkih. Tako narezana jabolka pustimo stati 8 dni, da fermentirajo, se »sparijo«. Na jabolkih se nabere goba oz. rjavkasta sluz (gobo sestavljajo celuloza in ocetno-kislinske bakterije, iz česar nastane ocetna kislina). Sluzi ne smemo odstranjevati, če želimo dobiti kis!

Po osmih dneh krhljem prilijemo mlačno vodo, toliko, da so jabolka prekrita z vodo. Počakamo še tri dni (jabolka z vodo imamo ta čas na toplem) in nastane prav domač jabolčni kis. Ko vzamemo kis iz posode, vrnemo enako količino vode v posodo. Dodajajte kvalitetno vodo. Jabolka lahko stalno dodajamo in vsebino večkrat premešamo. Na koncu sezone vse skupaj precedimo skozi gazo in kis shranimo v steklenice.

Domač jabolčni kis je zelo zdravilen, saj vsebuje poleg kalija še fluor, fosfor, kalcij, magnezij, železo. Je tudi bazičen in zato v telesu deluje bazično, kar je izjemno pomembno, saj je večina živil, ki jih uživamo danes kislih. Zakisanost organizma pa ne prinaša nič dobrega…

Je odlično sredstvo za boljše zdravje - pomaga blažiti vnetja, preganjati gripo, blažiti opekline in glavobole, preprečevati izpadanje las in sivenje. Jabolčni kis, zmešan z medom in vodo, je napitek, ki odpravlja številne težave z zdravjem in predvsem zdravje ohranja.

Kis je pozabljeno naravno čistilo, razkužilo in mehčalo.

Tudi iz ekološkega vidika je priprava domačega kisa dobrodošla, prihranimo nekaj transportnih stroškov, porabljenih plastenk, pa tudi nekaj €.

Družino bogati osveženo staro znanje iz narave, ki se prenaša iz roda v rod.

Še zanimivost o jabolku. Jabolko, kot sadež, vsebuje antioksidant kvercetin, ki varuje možganske celice. Privoščite si jabolko za dobro jutro. :)

Če se boste odločili za pridelavo domačega kisa vam želim veliko uspeha!

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Angeli pri tridesetih
Včasih, v starodavni družbi so bili moški in ženske do tridesetega leta nedolžni. Svojo čisto esenco so hranili in jo ku...
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2
Strožja pravila za shranjevanje in recikli...
V EU so septembra z novelo direktive o baterijah (Direktiva 2006/66/ES, ki je bila sprejeta že leta 2006) začela veljati...
2



Ideje za praznovanje dneva Zemlje z otroki
22. aprila praznujemo svetovni dan Zemlje, planeta, ki ga starši zapuščamo otrokom in njihovim otrokom. Preverite nekaj ...
Dnevnik: 10-dnevni post na Jezerskem
photo
Med potjo se mi poraja cel kup pomislekov, mi je res tega treba, po stresu še en stres zaradi odpovedovanja hrani. Bom z...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?