Razlogi, ki vodijo v prekomerno zadolževanje so različni, a največkrat nastanejo zaradi želje po vedno novih stvareh, nepričakovanih večjih izdatkih in kratkoročnega premagovanja finančne in socialne stiske.
Življenje v dolgovih je naporno, ker povzroča probleme in stres, zato z njihovo odpravo ne smemo odlašati, saj se situacija lahko hitro poslabša. Še boljše pa je, da se zadolžitvi poskušamo izogniti.
Oblikujte varnostno rezervo
Da bi se izognili prekomerni in nezdravi zadolžitvi morate vedno realno oceniti svoje finančno stanje in ne kupujte prek finančnih zmožnosti. Edino pravilo dobrega, zdravega zadolževanja je v tem, da se je zdravo zadolžiti za nakup trajnih dobrin, kot je nakup stanovanja, medtem, ko se za tekoče potrebe naj ne bi zadolževali, če pa se že moramo izberemo manjša kratkoročna posojila, ki jih lahko hitro odplačamo.
V izogib prekomerni zadolžitvi začnite varčevati za varnostno rezervo. Le-ta vas bo zaščitila pred nepredvidenimi dogodki kot so izpad rednega dohodka zaradi izgube dela, nesreče ali zaradi večjih nenadnih izdatkov, ki so največkrat vzroki za zadolževanje. Višina varnostne rezerve naj vam omogoča pokrivanje nujnih življenjskih izdatkov za dobo od 6 do 24 mesecev.
Kaj storiti v primeru, da se zadolžimo preveč in kako dolg zmanjšamo?
V dolgove največkrat zapademo zaradi slabih potrošniških razvad in prekomernega trošenja. Z njimi se moramo čim prej soočiti ter izbrati načine za čim prejšnje odpravo. Nikoli pa ne smemo dolgove odplačevati z novimi posojili.
Pripravite seznam prihodkov in odhodkov
Prvi korak, ki ga morate storiti v procesu zmanjševanja zadolženosti je ocena vašega finančnega stanja. Ustvarite si tabelo mesečnih prihodkov in odhodkov, kjer boste z rednim mesečnim spremljanjem ugotovili iz katerega naslova denar pridobivate in za kaj ga trošite.
Ko boste enkrat imeli vse podatke je potrebno mesečne izdatke znižati na tisto raven, ki vam omogoča najnujnejšo potrošnjo. Razliko, ki ostane med vašimi prihodki in izdatki, pa lahko namenite za poplačilo dolgov.
Razvrstite dolgove po pomembnosti
Ko imate enkrat podatek o tem, koliko vam ostane konec meseca razvrstite dolgove po pomembnosti. Najboljše, da najprej odplačate tiste dolgove, ki so najpomembnejši in zaradi katerih lahko izgubite osnovne pogoje za življenje (stanovanjski kredit, računi za vodo in elektriko).
V primeru, da zaradi določenih razlogov posojila ne morete odplačevati, naj vas ne bo sram prositi za pomoč. Posojilodajalcem (banki) razložite svoje težave in se poskušajte dogovoriti za znosnejši način odplačevanja dolga z zmanjšanje kreditnega obroka, čeprav bo ta korak podražil vaš kredit. Predlagajte pretvorbo vseh dolgov v en kredit, mesečni obrok pa poskušajte določiti v skladu z vašim finančnim stanjem.
Če ste dolgoročno posojilo najeli takrat, ko so bile obresti visoke, se pozanimajte o možnosti reprogramiranja dolga. Predvsem pa je važno, da se ne zadolžujete še bolj. V skrajni sili, če je to res potrebno, razmislite tudi o prodaji npr. stanovanja, avtomobila, ...
Ko poplačate vse dolgove začnite varčevati
Ko vam bo enkrat uspelo rešiti probleme, povezane z prekomernim zadolževanjem, morate paziti, da ponovno ne zapadete v dolgove. S pomočjo spremenjenega načina trošenja imate izjemno priložnost, da začnete ustvarjati premoženje. Ker ste se navadili bolj skromnega življenja z bistveno nižjimi stroški, lahko vse znesek, ki ste jih prej namenili za poplačilo posojil namenite za varčevanje.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Z evrom prihajajo ponaredki
Že v nekaj sekundah lahko vsakdo preveri pristnost tako, da bankovec nagne proti svetlobi. Pravi bankovci v primerjavi s...
2
Kaj moram vedeti o vzajemnih skladih?
Preden se odločite za varčevanje za otroka v obliki vlaganja v vzajemne sklade, se poučite o tej obliki investicije.
2
Varčujmo za naše malčke
»Po toči zvoniti je prepozno,« pravi znan slovenski pregovor. Več kot pribito ta drži v primeru varčevanja za naš največ...
2
Vedno potrebujemo košček Amerike!
Naj bo film, popularna kultura ali globalne blagovne znamke, brez Amerike skorajda ne gre. Podobno je pri naložbah.
2