Čeprav se večina staršev sprijazni z dejstvom, da bodo po prihodu otroka spali manj, je težava v tem, kako dolgo bo to pomanjkanje spanja trajalo. To so ugotovili strokovnjaki.
Raziskave so pokazale, da starši v prvih treh mesecih otrokovega življenja najmanj spijo. Čeprav opazijo, da se njihov spanec sčasoma izboljša, se zdi, da preteče dolgo časa, preden se njihov spanec normalizira.
Po rezultatih omenjene študije traja nespečnost staršev kar šest let.
Otroci se zbujajo iz različnih razlogov
Raziskava je bila opravljena v Nemčiji na približno 2500 ženskah in 2200 moških, ki so imeli prvega, drugega ali tretjega otroka.
Ugotovljeno je bilo, da čeprav se otroci sčasoma prenehajo zbujati zaradi hranjenja ali tolažbe, se še naprej zbujajo zaradi bolezni ali nočnih mor.
Vsakodnevni stres in skrbi poleg otrokovega prebujanja vplivajo tudi na spanec staršev.
PREBERITE TUDI: Pet skrivnosti, ki sem se jih naučila kot svetovalka za spanje dojenčkov
Pomanjkanje spanja fizično in čustveno izčrpava
Matere izgubijo približno 40 minut spanja na noč eno leto po prihodu otroka.
Poglobljene analize so potrdile, da so prvi trije meseci po rojstvu otroka najzahtevnejši glede kakovosti spanca.
Moški v tem obdobju izgubijo približno 13 minut spanja. Pomanjkanje spanja je lahko za starše fizično in čustveno izčrpavajoča izkušnja, vendar ne traja večno.
V tistem obdobju je pomembno, da ste nežni do sebe in se po potrebi s partnerjem dogovorite za »izmensko delo«, da oba dobita čas za počitek.
Vir: Yumama
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Poskok v rasti: Dojenček neprestano joče
S t.i. poskoki v rasti se pri dojenčku pojavijo spremembe v ritmu hranjenja, pogosta prebujanja, spremembe v vedenju - o...
5
Najbolj pogosta vprašanja o cepljenju otrok
Cepljenje je postopek, s katerim se izzove imunost tako, da se v telo vnese oslabljene ali uničene bakterije, viruse ali...
5
Kaj storiti, ko dojenček noče pasti kravic?
Po drugem ali tretjem mesecu otroka premaknite na tla. Na tleh je namreč otrok najbolj varen, prav tako pa mu čvrsta pod...
4
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
4