Če so tudi vam zaradi posledic epidemije skrajšali delovni čas, si boste po novem tedenski obseg zagotovljenega dela lahko v dogovoru z delodajalcem razporedili tudi neenakomerno.
Možnost neenakomerne razporeditve skrajšanega delovnega časa je zelo priročna predvsem, če trenutno delate od doma. (Foto: Pexels.com)
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je konec junija sprejelo usklajeno strokovno stališče, povezano z razporejanjem subvencioniranega skrajšanega delovnega časa.
Če so tudi vam zaradi posledic epidemije skrajšali delovni čas, si boste po novem tedenski obseg zagotovljenega dela lahko v dogovoru z delodajalcem razporedili tudi neenakomerno - na način, da se tedenski obseg delovnega časa izravna v obdobju meseca, za katerega delodajalec uveljavlja subvencijo.
PREBERITE TUDI: Pravica do krajšega delovnega časa do otrokovega tretjega leta
Kaj pomeni skrajšani delovni čas?
V skladu z Zakonom o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 lahko delodajalec, ki izpolnjuje pogoje iz 12. člena tega zakona, z namenom ohranitve zaposlitve zaradi posledic epidemije in začasne nezmožnosti zagotavljanja dela delavcu, ki ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, odredi delo s skrajšanim delovnim časom ob hkratni delni napotitvi na začasno čakanje na delo.
Vaš delovni čas se bo torej skrajšal na največ polovico, ostali čas oziroma največ polovico delovnega časa pa boste na čakanju. Za delovni čas, ko ste na čakanju, bo delodajalec po zgoraj omenjenem zakonu lahko uveljavljal subvencijo.
PREBERITE TUDI: Regres za letni dopust pripada tudi mami na porodniški
Delodajalec mora delo s skrajšanim delovnim časom delavcu odrediti pisno, obseg skrajšanega dela pa kot že rečeno ne sme biti krajši od polovice polnega delovnega časa. V dopisu mora biti točno navedeno, kako dolgo bo trajal takšen skrajšan delovni čas, kako bo razporejen, čas trajanja odmora med delom, višina povračila stroškov v zvezi z delom, možnost in način poziva delavcu, da delo ponovno opravlja s polnim delovnim časom, ter višina nadomestila plače.
Čeprav neenakomerno, določeno za en mesec vnaprej
Novost glede razporeditve skrajšanega delovnega časa je, da je po dogovoru med delodajalcem in zaposlenim oziroma z odredbo na ravni enega tedna delo lahko odrejeno tudi neenakomerno. Pri čemer je manj ali več ur oziroma dni na teden treba razporediti tako, da bo ob koncu meseca, za katerega delodajalec uveljavlja subvencijo, delavec dosegel najmanj polovični delovni čas.
Kot opozarjajo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je pomembno, da se s takšnim načinom razporejanja skrajšan delovni čas odredi samo tistim delavcem, katerim zaradi narave delovnega mesta oziroma vrste dela skrajšanega delovnega časa ni mogoče razporediti v enakomernem tedenskem obsegu zagotavljanja dela.
PREBERITE TUDI: FURS - Državna pomoč ob epidemiji za družine
Hkrati pa mora biti v odredbi določena razporeditev delovnega časa oziroma način razporeditve delovnega časa tako, da je za referenčno obdobje enega meseca vnaprej razvidno, katere dneve ima delavec delovno obveznost in v kakšen obsegu oziroma točno koliko ur.
In kot dodajajo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, mora delavec skrajšani delovni čas opravljati na način kot je določen v pisni odredbi.
Ne delavec ne delodajalec si torej ne moreta vsak dan znova zmišljevati, kako bo delavec opravljaj svoje delo!
Če bi recimo delodajalec skrajšani delovni čas želel drugače razporediti kot je določeno v odredbi, mora določiti novo odredbo ali pozvati delavca nazaj na delo s polnim delovnim časom.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Tudi kot s.p. lahko prejemate denarno soci...
Pri izračunu dohodka iz dejavnosti za določanje upravičenosti do denarne socialne pomoči je pomembno, ali v času vložitv...
4
Kanček previdnosti stane nekaj evrov
Kako malo je potrebno, da smo brezskrbni in zavarovani tudi na dopusti. Tega se zaveda tudi vedno več Slovencev, ki pose...
4