V decembru 2014 so se na Enoti za intenzivno nego in terapijo novorojencev v ljubljanski porodnišnici lotili velikega projekta prenove ene izmed sob za intenzivno zdravljenje nedonošenčkov, da bi pomagali “za dlan velikim malčkom".
Drobcenim dojenčkom lahko pomagaš z donacijo tudi ti!
Nedonošenčki potrebujejo posebno skrb.
Preživi 90 % nedonošenčkov s težo manj kot 1500 g.
V sobi za nedonošenčke je potrebnih veliko dragih aparatur.
Strokovno in predano medicinsko osebje na EINT
Dejstva o nedonošenčkih ...
- Ali veste, da se na svetu vsako leto prezgodaj rodi 15 milijonov otrok, v Evropi 500.000, v Sloveniji 1.300 (več kot 6%)?
- Med prezgodaj rojene otroke uvrščamo tiste, ki se rodijo pred 37. tednom.
- V Sloveniji se je najbolj zgodaj rodil in preživel novorojenček, rojen v 22. tednu nosečnosti.
- Najlažji brez pomembnih posledic preživeli novorojenček v Sloveniji, je ob rojstvu tehtal 405 gama.
- Povprečna teža pri rojstvu v 28 tednu je 1000 g, v 32. tednu pa 1750g.
- Verjetnost, da novorojenček preživi, je ob rojstvu v 23. tednu manj kot 20 %, v 26. tednu več kot 85 %, v 30. tednu pa več kot 95 %.
- Najmanjši nedonošenčki zaradi zdravljenje včasih ostanejo na oddelku za intenzivno zdravljenje tudi več kot 6 mesecev.
- Najpogostejše posledice zelo prezgodaj rojstva so kronične bolezni pljuč in posledice zapletov v možganih.
- Prezgodaj rojeni otroci imajo povečano tveganje za slabši razvoj osrednjega živčevja, diha, srčno-žilnega in dihalnega sistema.
- Nedonošenčki se od donošenih novorojenčkov razlikujejo ne le po teži, velikosti in videzu, ampak predvsem po sposobnosti za življenje - bolj ko so prezgodaj rojeni, bolj so nezreli vsi njihovi organi in potrebujejo podporo številnejših aparatur in posegov ter pomoč posebej izobraženega medicinskega osebja, da preživijo.
Oddelek za intenzivno zdravljenje in nego novorojencev = EINT novorojencev v ljubljanski porodnišnici
V ljubljanski porodnišnici se vsako leto rodi več kot šest tisoč novorojencev, kar je tretjina vseh v Sloveniji rojenih otrok. Enota za intenzivno terapijo in nego novorojencev (EINT) je namenjena zdravljenju in negi prezgodaj rojenih ali bolnih otrok, katerih matere so zaradi svoje bolezni ali zaradi pričakovanega prezgodnjega poroda pogosto premeščene v Ljubljano tudi iz drugih porodnišnic v Sloveniji. Ta način, ki ga strokovno imenujemo “transport in utero” (torej transport otroka še v maternici), omogoča rojstvo otrok v najbolj usposobljenem in opremljenem centru ter intenzivno zdravljenje v obdobju novorojenčka, kar povečuje preživetje brez trajnih posledic. Na EINT vsako leto sprejmemo več kot 500 novorojenčkov, od katerih je večina nedonošenčkov: lani jih je skoraj 180 tehtalo manj kot poldrugi kilogram.
Kdo skrbi za drobcena bitja?
Preberite si zgodbe osebja, ki že vrsto let skrbi, da za dlan veliki otroci uspešno naredijo prve korakce v svetu. Tukaj najdete tudi srečno zgodbo staršev, ki sta se jima rodila dvojčka - nedonošenčka in s pomočjo izkušenega osebja tudi preživela.
Potrebna oprema za uspešno pomoč nedonošenčkom
“Zdravljenje in nega tako majhnih deklic in dečkov zahteva ne le izkušeno in dodatno izobraženo osebje, temveč tudi številne aparate. Zadovoljni smo, da se po rezultatih dela in preprečevanju trajnih okvar lahko primerjamo z velikimi centri tako v ZDA kot v Evropski uniji. Žal pa za njimi zaostajamo predvsem v opremljenosti oddelka, saj Univerzitetni klinični center ne more zagotoviti dovolj sredstev niti za nadomeščanje starih, za odpis predvidenih aparatur. Prav tako je vedno premalo denarja za dodatno izobraževanje, tako zdravnikov kot medicinskih sester in drugega strokovnega osebja,” dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med., vodja EINT in predsednica Društva za pomoč prezgodaj rojenim otrokom.
- Inkubatorji, ogrevalne postelje
- Aparati za podporo dihanju (respiratorji, aparat za CPAP, BiPAP, iNO ...)
- Monitorji (srčni utrip, dihanje, krvni pritisk, nasičenost krvi s kisikom, koncentracija kisika - ogljikovega dioksida v krvi, temperatura, možganska aktivnost ...)
- Črpalke za dovajanje infuzijskih raztopin in zdravil
- Plinski analizator (za določanje koncentracije plinov v krvi)
- Elektronske tehtnice, fototerapijske blazinice - luči, ultrazvočni aparat, RTG aparat, NIRS aparat ...
Soba za intenzivno zdravljenje nedonošenčkov
Enoto za intenzivno nego in terapijo so zaradi močno omejenih sredstev pomanjkljivo opremili že ob samem načrtovanju nove porodnišnice. Oprema za individualno nego nedonošenčkov je bila namreč na skupnih policah, kar predstavlja tveganje za širjenje okužb med nedonošenčki. Danes so mesta za intenzivno zdravljenje novorojenčkov sestavljena iz stativov, na katerih so vsi potrebni priključki, monitorji, črpalke in predali, v katerih je vse potrebno za nego otroka v inkubatorju. Tako opremljeno mesto je popolnoma ločeno od drugih, zaradi dostopa do vseh aparatov in monitorjev pa zagotavlja sestram skrbnejši nadzor nad majhnimi bolniki.
Pred šestimi leti so se v Univerzitetnem kliničnem centru odločili za prenovo EINTa. Pred dvema letoma so dokončali obnovo ene izmed obeh sob za intenzivno zdravljenje nedonošenčkov, ki so jo opremili s petimi stativi za intenzivno zdravljenje novorojenčkov. Žal pa so sredstva omejena in kljub razumevanju vodstva, da bi bilo nujno preurediti tudi drugi prostor za intenzivno zdravljenje novorojenčkov, je bilo načrtovanje preureditve prestavljeno v nedoločeno prihodnost.
 |
Projekt ZATO pomagam nedonošenčkom Vse to je bil povod, da so nam letos spet priskočili na pomoč v Rotary Clubu 25 Ljubljana in se lotili dobrodelnega projekta 'ZATO! pomagam nedonošenčkom', v katerem zbirajo sredstva za prenovo druge sobe za intenzivno zdravljenje nedonošenčkov in nakup dodatnih petih stativov za intenzivno zdravljenje nedonošenčkov. Projekt je precejšen finančni zalogaj, ocenjen na 160.000 EUR. Dragi prijatelji. Pomagajte nam prenoviti prostor za intenzivno zdravljenje novorojenčkov na Enoti za intenzivno terapijo in nego novorojencev v ljubljanski porodnišnici. S prenovo sobe in z nakupom nujno potrebnih naprav bomo “za dlan velikim malčkom” s skupnimi močmi omogočili bolj varno in kakovostnejše zdravljenje. Iz srca hvaležni bomo, če nam boste priskočili na pomoč in tako ne le olajšali delo osebja na Enoti, temveč dali malim junakom najboljšo možnost za zdrav prvi korak v življenje. Z vašimi donacijami v višini 25 EUR ali več bomo napolnili steno Drobcene nogavičke za "za dlan velike malčke” na hodniku Enote za intenzivno terapijo in nego novorojencev v ljubljanski porodnišnici z nogavičkami, polnimi vaših želja za male junake. Na drobcenih nogavičkah, ki bodo napolnile steno, bo objavljeno vaše sporočilo ali/in ime. Vaš dobrodelni prispevek lahko nakažete na posebej za ta namen pripravljen TRR: IBAN SI56 0201 9025 7674 787 pri NLB d.d. Naziv akcije: "Stopimo skupaj za nedonošenčke" Sklic: 0020142 Prejemnik: Rotary klub Ljubljana - 25, Gradnikove brigade 11, 1000 Ljubljana Koda SWIFT oz. BIC: LJBASI2X ali pa izpolnite obrazec na spletni strani http://www.stopimoskupaj.si/postani-donator in poslali vam bomo podatke za plačilo. “V teh kriznih časih, ko marsikdaj ob mnogo manj grozečih pogojih ne znamo biti več optimistični, so prav ta drobcena bitja vzor in dokaz, da sreča ne pride sama od sebe, a z odločenostjo za pot navzgor, vztrajnostjo in prepričanjem, da je življenje vredno živeti, lahko dosežemo tudi tisto skoraj nemogoče,” dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med., vodja EINT in predsednica Društva za pomoč prezgodaj rojenim otrokom. |
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Kako v enem tednu naučiti dojenčka, da zas...
Kako naučiti dojenčka, da bo zaspal sam? S pomočjo te metode boste samo v enem tednu dosegli, da se bo vaš dojenček pomi...
22
Prvi rojstni dan: zakaj nam je tako težko?
Zakaj smo ob prvem otrokovem rojstnem dnevu tako čustveni, nekoliko žalostni? Čeprav bi želeli, da bi se čas kdaj ustavi...
18
Odprto pismo lenim mamicam
Številne matere pri izbiri, ali bodo opravljale gospodinjska opravila ali bodo sedele in uživale s svojimi otroki, izreč...
12
Spiš med dojenjem? Na to moraš paziti!
Na internetu lahko najdeš veliko napačnih informacij o spanju in dojenju ter o tem, da je to vedno nevarno.
12