|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Trpotec blaži kašelj

Nika Dolenc, 3.11.2024
Pripravke iz listov ozkolistnega trpotca uporabljamo za pomirjanje suhega in dražečega kašlja, ki spremlja prehladna obolenja in druga vnetja dihal.

image
Ozkolistni trpotec - zoper vsa obolenja dihal. (zivljenjejelepo)
/11


Primerni so tudi za lajšanje suhega kašlja kadilcev. Učinkovine iz listov ustvarijo na sluznici dihalnih poti tanko oblogo in preprečujejo draženje, ki sili na kašelj. Hkrati delujejo na sluznico blago protivnetno in tako zmanjšajo vnetje dihalnih poti. V ljudskem zdravilstvu uporabljamo ozkolistni trpotec za zdravljenje ran, z dodatkom kamilice tudi za izpiranje ali obloge.

Ozkolistni trpotec je trajnica. Prepoznamo jo po značilno ozkih, koničastih listih, oblikovanih v pritlično rozeto, in dolgem steblu, ki se konča s klasastim socvetjem. Pogosto raste ob poteh, po nasipih in travnikih po vsej Sloveniji, od nižin do sredogorja. Vsebuje veliko zdravilnih snovi (čreslovine, sluzi), zaradi česar je ta rastlina pomembna v fitoterapiji.


Zdravilni del rastline

Liste nabiramo v času cvetenja od aprila do oktobra, saj trpotec požene znova po vsaki košnji. Da listi ne počrnijo, ga sušimo hitro. Suhi listi imajo blag, prijeten vonj po travi in medu ter rahlo grenkokiselkast okus.


Zanimivosti in zgodovina

Trpotec je stara zdravilna rastlina, ki so jo uporabljali že stari Kitajci pred tri tisoč leti. Tudi Grki in Rimljani so mu pripisovali številne zdravilne učinke. Rimski naravoslovec Plinij ga je imenoval »plantago« in predvsem cenil njegovo adstringentno delovanje. V antiki so ga uporabljali za celjenje ran. V srednjeveških zeliščarskih knjigah so ga priporočali kar za 24 različnih obolenj. V ljudskem zdravilstvu se je njegova velika priljubljenost ohranila do danes.


Učinkovanje in uporaba

Ozkolistni trpotec je predvsem zdravilna rastlina zoper vsa obolenja dihalnih poti. Pripravke iz listov ozkolistnega trpotca uporabljamo za pomirjanje suhega in dražečega kašlja, ki spremlja prehladna obolenja in druga vnetja dihal. Primerni so tudi za lajšanje suhega kašlja kadilcev. Učinkovine iz listov ustvarijo na sluznici zgornjih delov dihalnih poti tanko oblogo, ki jo ščiti pred draženjem, ki sproža kašelj, in kašelj tako blaži. Znano je tudi blago protibakterijsko delovanje, zato lahko z njim blažimo vnetja dihalnih poti, ki so posledica okužbe z mikroorganizmi. V ljudskem zdravilstvu uporabljajo ozkolistni trpotec za celjenje ran, z dodatkom kamilice tudi za izpiranje ali obloge. Na manjše rane ali vreze polagamo rahlo zmečkane liste. Strti listi ali listni sok zavirajo otekanje pri pikih žuželk. Sok sveže rastline se uporablja za pomladanske kure za izboljšanje krvi in pospeševanje presnove.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Pomaka iz belega fižola in bazilike
Tako kot otroci radi "packajo" z vodo in zemljo, uživajo tudi pri pomakanju hrane v pomake. Izkoristite to otroško ves...
3
Božična orehova zvezdica
Krake te čudovite in okusne božične orehove zvezdice bodo z veseljem poskusili tudi otroci. Tudi tisti najizbirčnejši, k...
3
TOP 7 juh za hladne zimske dni
Tople juhe nas v hladnih dneh ne le pogrejejo, temveč so lahko vir številnih zdravilnih snovi, ki jih potrebujemo v času...
3
Priporočena hrana pred zanositvijo
Prehrana postaja vedno bolj pomembna in z vseh strani nas zasipajo z informacijami o super, pravilni, najboljši prehrani...
3



Ideje za piknik
photo
Kako si olajšati priprave na družinski piknik? Kaj pripraviti in kako? Preverite nekaj idej, ki so vam lahko v pomoč za ...
RECEPT: Najboljši domači beli in pirin kruh
Omamen vonj po sveže pečenem kruhu naravnost iz domače pečice, bo spravil iz postelje še tako velike zaspance. Ponujamo ...




Koliko ss ste imele?
metuljcek27



1 (79%)

2 (10%)

3 (3%)

4 (1%)

več (7%)


Število vseh glasov: 189

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!