|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

V nosečnosti ne odstranjujte amalgamskih zalivk!

Helena Primic, 14.5.2024
Ker je živo srebro zelo agresivna kovina, ki prosto prehaja med krvno-možgansko bariero, z lahkoto prehaja v posteljico in tako tudi do razvijajočega ploda.

image
Previdno, nekateri zobozdravniki ne vidijo nevarnosti amalgama! (Freepik.com)
/11


Od julija lani so bele zalivke za nosečnice, doječe mame in otroke brezplačne tudi v slovenskih zobozdravstvenih ambulantah, ki delujejo na koncesijo.

Toda, pri tem ne smemo pozabiti, da se največ živega srebra, ki je v amalgamskih zalivkah, izloča predvsem pri odstranjevanju amalgamskih zalivk, zato je tovrstno početje v nosečnosti močno odsvetovano.

 

Kaj vsebuje "črna plomba"?

Obstaja okoli 27 različnih vrst amalgama. Tisti, ki imate amalgamske zalivke, starejše od deset let, ste tudi tukaj potegnili kratko, saj so starejše amalgamske zalivke vsebovale tudi veliko nežlahtnih kovin.

Današnje amalgamske zalivke se lahko »pohvalijo« z naslednjimi sestavinami:

1) 50 % prahu, ki je zlitina srebra, kositra, cinka, indija in paladija ter

2) 50 % živega srebra (absolutno to pomeni v povprečju od 750 do 1.000 miligramov živega srebra).

Tile podatki nam morda ne povedo veliko. Toda, če bi količino živega srebra, ki je v samo eni amalgamski zalivki dodali v jezero, veliko približno 40.000 kvadratnih metrov, bodo uradne institucije, zadolžene za javno zdravje, zaradi potencialne zdravstvene nevarnosti prepovedale jesti ribe iz tega jezera.

Se vam amalgamske zalivke še vedno zdijo tako nedolžne kot nas poskušajo prepričati nekateri zobozdravniki?

 

PREBERITE TUDI: Zdravje zob v nosečnosti

 

Krive za razjede, depresijo in avtoimune bolezni

Amalgamske zalivke so zato lahko glavni krivec za razjede na ustni sluznici, kovinski okus v ustih, šumenje v ušesih, aknavost, bolečine v sklepih, glivična vnetja, glavobole in splošno slabo počutje, ki se kaže v razdražljivosti, razpoloženjski labilnosti ali celo depresiji.

In to so le »lažji« zdravstveni zapleti, ki jih lahko povzroči prevelika koncentracija živega srebra v telesu. Številne znanstvene študije so namreč potrdile povezanost toksičnih koncentracij živega srebra z nevrološkimi (multipla skleroza, Parkinsonova bolezen, ALS in Alzheimerjeva bolezen) in avtoimunimi boleznimi (tiroiditis, Chronova bolezen, kolitis in avtoimunski glomerulonefritis).

Pri tem pa ne pozabite, da čeprav ste amalgamske zalivke morda že zamenjali za bolj estetske bele zalivke, je živo srebro zelo verjetno še vedno nakopičeno v vašem telesu, če pred, med in po odstranjevanju amalgamskih zalivk niste poskrbeli za pravilno odstranjevanje živega srebra iz telesa.

 

PREBERITE TUDI: Cepivo proti gripi poveča možnosti za splav!

 

V nosečnosti nobenega razstrupljanja!

Toda, čeprav so amalgamske zalivke potencialno zelo škodljive, saj v ustih vsakodnevno počasi izparevao in se raztapljajo, je potrebna še toliko večja previdnost pri njihovem odstranjevanju. Še posebej, če ste noseči!

Med vrtanjem po amalgamu se namreč sproščajo visoke koncentracije živega srebra, ki so nevarne tako za pacienta kot zobozdravnika. Pri brušenju amalgamskih zalivk nastajajo delci, med katerimi jih je kar 65 % manjših od 1 µm, ki jih zato z lahkoto vdihnemo in ugnezdimo globoko v pljučne alveole, kjer počasi sproščajo živo srebro še dolgo po odstranitvi amalgamske zalivke.

In ker je živo srebro zelo agresivna kovina, ki prosto prehaja med krvno-možgansko bariero (zato se tako rada uskladišči v možganih), z lahkoto prehaja v posteljico in tako tudi do razvijajočega ploda.

Odstranjevanja amalgamskih zalivk (ko je telo dodatno obremenjeno z živim srebrom) se zato nikoli ne lotevajte v času nosečnosti in ko dojite, prav tako pa se izogibajte razstrupljevalnim dietam in prehranskim dodatkom, ki bi lahko uskladiščeno živo srebro iz tkiv potegnili v kri ter tako pripeljali tudi do ploda oziroma v mleko. 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Nosečniški testi: Najpogostejša vprašanja
V prispevku boste našli odgovore na najpogostejša vprašanja o testih za ugotavljanje nosečnosti!
4
Pregled nuhalne je priporočljiv za vse nos...
S presejalnim pregledom nuhalne svetline v času od 11. do 14. tedna nosečnosti lahko licenciran ginekolog odkrije veliko...
4
Surova resnica o carskem rezu
Predstavljajte si, da vas pošljejo na kakšen navaden poseg, po odhodu iz pa vas čakajo z majhnim dojenčkom in vam povedo...
4
Neocelica - osnovne informacije
Koristne informacije za uporabnike storitev podjetja Neocelica
3



Dovoljeno in prepovedano v nosečnosti
Nosečnost ni bolezen, kljub temu pa se je dobro nekaterim stvarem v nosečnosti izogibati. Preberite, kaj v nosečnosti la...
Kdaj te bom prvič začutila?
Od tistega dne dalje, ko se nosečnici na testu pokaže tisti magični plusek, komaj čaka, da bo začutila prve gibe svojega...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?