|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj:

Kaj naj vsebuje zdrava prehrana?
Otroci se zgledujejo po starših. Tudi pri hranjenju. Z dobrim zgledom boste svojemu otroku pomagali razviti zdrave prehranske navade.  Pri šestih letih ni več bistvenih razlik med zdravo prehrano za vas ali za otroka.

Skušajte otroku ponuditi raznoliko zdravo hrano, saj bo tako dobil vse hranilne snovi, vitamine in minerale, ki jih potrebuje za rast in razvoj, hkrati pa si bo izoblikoval zdrave navade glede hranjenja in to je odlična popotnica za življenje.
Potrudite se, da bo vaš otrok zaužil čim več sveže pripravljene hrane. Vnaprej pripravljena hrana iz trgovine namreč vsebuje veliko soli, sladkorja, nasičenih maščob, pogosto pa ima dodane tudi številne aditive (ojačevalci arome, barvila, …).
V vsakodnevno prehrano vključite sadje in zelenjavo, sadje je najboljše sveže (surovo) in neolupljeno. Priporočljivo je izbrati čim bolj pisano zelenjavo (pa tudi sadje), saj s tem zagotovite večji spekter vitaminov in drugih hranil. Stročnice so tudi dober vir beljakovin.

Pomemben vir energije za otroka predstavljajo žitarice in izdelki iz njih (kruh, riž, testenine). Skušajte otroka navaditi na polnozrnate izdelke in se izogibajte prečiščenim žitaricam oziroma izdelkom iz bele moke. 
V prehrani otrok ima pomembno vlogo tudi meso, saj je pomemben vir beljakovin in železa. Otroku ponudite predvsem nemastno meso, perutnino in ribe. Načeloma je za otroke ustrezna tudi vegetarijanska prehrana, a je potrebno poskrbeti, da vsebuje dovolj mleka, mlečnih izdelkov in jajc. Prehrana, ki ne vsebuje živalskih produktov (vključno z mlekom, mlečnimi izdelki in jajci) – veganska prehrana, ni primerna za otroke, saj potrebuje telo za rast in razvoj tudi nekatere hranilne snovi, ki jih ne moremo zagotoviti le s sadjem in z zelenjavo. 

Najbolj zgoščen vir energije so maščobe. Delež maščob v prehrani otrok naj bo nekoliko večji kot v prehrani odraslih, zagotovite pa ga s siri, maslom, jajci in mesom (in ne z ocvrtim krompirčkom). Prav tako je priporočljivo, da otroku ponudite polnomastno ali delno posneto kravje mleko in ne posnetega; vsak dan naj otrok spije okrog pol litra mleka. Mleko je odličen vir kalcija, proteinov in nekaterih vitaminov. Živila, ki vsebujejo maščobe, so pomembna tudi zaradi v maščobah topnih vitaminov A, D, E in K. 

Sladkorju in sladkarijam se skušajte izogibati, saj so to bolj ali manj prazne kalorije, otrok s tem zmanjša lakoto in željo ter potrebo po zdravih živilih, poleg tega pa sladkor povzroča zobno gnilobo in v večjih količinah vpliva na razvoj sladkorne bolezni. Seveda pa to ne pomeni, da je otroku treba povsem odreči slaščice, saj veste, prepovedani sadeži so vedno najslajši.
Zraven hrane, ki vsebuje veliko sladkorja, se je priporočljivo izogibati tudi hrani z veliko soli, pa tudi hrana in napitki s kofeinom (kola) niso primerni za otroke. Najbolj zdrava pijača tako za otroke kot tudi za odrasle je voda, sadni sokovi namreč vsebujejo veliko sladkorja. Ko otroku ponudite sadni sok, naj bo to naravni sadni sok brez dodanega sladkorja in razredčen z vodo.
Enoten jedilnik za celo družino
Starši smo odgovorni, kaj, kdaj in kako ter kakšno hrano ponudimo otroku na krožniku. Otroci imajo najraje škrobne jedi (krompir, riž, testenine, kruh), manj pa marajo meso in zelenjavo. Ne silite ga s hrano, ki je ne mara, vseeno pa ne popuščajte v celoti s prilagoditvijo jedilnika samo zanj. Jedilnik naj bo enoten za celo družino. Otroku večkrat ponudite raznovrstna nova živila in ga pri tem spodbujajte. Pogosto so izbirčni tisti otroci, ki so imeli premalo priložnosti za okušanje različnih jedi ali pa so jih starši s hrano silili. Nič ni narobe, če hrano pusti na krožniku. Otrok naj preneha jesti, ko je sit, in naj je, ko je lačen. Hrana nudi otroku zadovoljstvo, ugodje in varnost, hkrati pa je nujno potrebna za njegovo rast in razvoj. Družinski obroki brez neskončnih prerekanj in slabe volje so rituali, ki otroku veliko pomenijo in so tudi odlična priložnost za učenje zdravih prehranskih navad.

Preberite še

Razvojni mejniki
Zdravje in nega

Igrajmo se
Dobro je vedeti