|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Šest mitov o očetih

Maja Črepinšek, 24.1.2024
Za današnje očete je nenavadno, če ne želijo skrbeti za otroka, če niso enakovredni starš že od vsega začetka. Se je res tako veliko spremenilo? So današnji očetje res tako drugačni, kot so bili njihovi?

image
Očetje v skrb za otroka vnesejo svoj stil, ki pripomore k novi kakovosti odnosov med družinskimi člani. (Foto: Freepik.com)
/11


Marsikatera mati z vzdihom pove svoji hčeri, da je srečnica. V njenih časih je bila skrb za otroke in gospodinjstvo v celoti prepuščena ženskam; za moške pa je veljalo, da si ne znajo niti hrenovke skuhati ali speči jajca, kaj šele, da bi hoteli in znali poskrbeti za dojenčka ali malčka.

 

#1

Sedanji očetje so tesneje vpleteni v skrb za otroke.

RES JE

Za naše očete je bilo nepredstavljivo, da bi se, na primer, enkrat na teden dobili na otroškem igrišču skupaj z otroki - a brez žena. Sedaj pa ni nič nenavadnega, če vidite, da se redno srečujejo na otroškem igrišču s prijatelji, ki imajo enako stare otroke. Moški se pogovarjajo o vsem mogočem; tudi o otrocih, o vzgojnih in zdravstvenih težavah. Pred tridesetimi leti je bilo kaj takega zelo redko.

 

Sodobni očetje so prav zagotovo tesneje vpleteni v skrb za svoje otroke. Dobro vedo, kako se otroka preobleče, zamenja plenico, kaj ga umiri in uspava, kaj otročki jedo in kaj se radi igrajo. Vedo, kdo so otrokovi najboljši prijatelji in katera je njihova najljubša zgodbica za lahko noč. Seveda so matere še vedno tiste, ki držijo v rokah večino niti, še zlasti pri zelo majhnih otrocih in dojenčkih, tako, da o popolni enakosti še ni mogoče govoriti. Toda prav zagotovo pa so očetje v tridesetih letih prehodili dolgo, dolgo pot k bolj sproščenemu in kvalitetnejšemu starševstvu.

 

Razlog za spremembe je v večjem številu zaposlenih žensk v preteklih desetletjih. Sociologi menijo, da gre pri delitvi skrbi za otroke med zaposlenima partnerjema za preskok v razmišljanju, za kaj oče »mora poskrbeti« za domačimi zidovi. Moški prevzemajo del tradicionalno ženske skrbi za otroke zato, ker mislijo, da je delo treba deliti. Še vedno pa marsikateri oče nerad prizna, da mu je skrb za otroke pravzaprav celo všeč! To je še vedno lahko stvar »moškega ponosa«. Marsikdo rajši reče, da »pomaga« ženi pri otrocih, ker sama ob službi ne zmore vsega. Malo moških javno pove, da jim je skrb za otroka v veselje. Pa se bo gotovo tudi to spremenilo.

 

PREBERITE TUDI: Biti oče - moj največji uspeh


#2

Že res, da so očetje tesneje vpleteni v družino, toda še vedno so z otroki manj časa kot mame, pa tudi manj gospodinjskih del opravijo.

NE DRŽI POVSEM.

Pravzaprav drži mnogo manj, kot običajno mislimo. Splošno razširjeno mnenje, da ženske opravijo dva delovnika: enega v službi in drugega doma, včasih še velja, čeprav v vedno manj družinah. Sredi šestdesetih let so sociologi izmerili, da ženske opravijo 3 ure domačega dela na dan, moški pa 17 minut, da se ženske z otroki ukvarjajo 50 minut na dan, moški pa 12 minut - toda to so že zelo zastareli podatki.

Novejše raziskave kažejo drugačne podatke, ki so moškim bolj v prid. Ženske po novejših raziskavah opravijo še več domačega dela na dan kot njihove matere (4,8 ur), moški pa le 20 minut manj. Takšna razlika nastane zato, ker pri gospodinjskih opravilih po novem hkrati sodelujeta oba partnerja. Če prvi sesa stanovanje, drugi čisti kopalnico. Če prvi kuha, drugi pazi na otroke. Tudi pri skrbi za otroke je enako: moški so z otroki 20 minut na dan manj.

 

Toda pozor! Moški znajo nekaj, česar ženske še vedno ne znajo. Znajo si vzeti nekaj časa zase: za prijatelje, športne aktivnosti, miren ogled televizijske tekme… To pa je nekaj, česar se bodo morale ženske šele naučiti od moških.


#3

Mati je tista, ki težko uskladi posel in družinsko življenje.

TO JE DELNO RES.

 Predvsem pa je res, da so ženske tiste, ki pogosteje kot moški govorijo o napetosti in občutku krivde, ker niso več časa z otroki in ker hkrati ne uspejo narediti več v službi oziroma za svojo kariero. Večkrat pripomnijo, da čutijo stres zaradi razdvojenosti. Toda tudi vse več moških govori podobno, le da svoja občutja izrazijo drugače. Na primer tako, da rečejo da »nimajo časa za sprostitev«, da »bi se morali bolj zagristi v svoj posel, pa bi napredovali« ali »da posvetijo premalo časa dodatnemu izobraževanju«…

 

Ni pa res, da bi bilo očetom kaj lažje, ker so otroka zjutraj pustili v vrtcu. Če bi mame in očetje ocenjevali pomen družine in posla za svojo osebno srečo, bi jih ocenili enako: družina je pomembnejša. Pravzaprav vedno več moških misli, da je pomembno, da se dobro znajdeš v obeh vlogah in da ju znaš med seboj uskladiti. Še vedno pa velja nepisano pravilo, da je mati tista, ki vzame bolniški dopust, kadar otrok zboli. Tako mislijo delodajalci in tudi zaposleni. Če eden izmed staršev zaradi otroka dela polovičen delovni čas, je to praviloma - mati. Torej bi lahko rekli takole: moškim in ženskam je enako težko uskladiti posel in družinsko življenje, toda kadar se je treba odločiti za prednost prvega ali drugega, ženske dajo prednost družini (otrokom), moški pa poslu.

 

očetovstvo

 

#4

Očetje se z otroki igrajo več kot matere, njihova igre pa so predvsem fizične aktivnosti.

TO JE DELNO RES.

  Kadar se očetje igrajo z malčki, je več vrišča, trušča in smeha. Oče zgradi velik stolp iz kock, otrok ga s pompom podre. Očetje otroke v šali dražijo: žemljo vozijo nad mizo kot letalo, mali pa naj ga sklati, če ga hoče dobiti. Očetje so pri igri aktivnejši, matere pa se igrajo mirnejše, ustvarjalne igre, pa tudi igre, ki ponavljajo situacije iz realnega življenja: kuhanje, zdravljenje medvedka, branje… To je zelo značilen vzorec, ki ga opazimo skoraj povsod po svetu. Matere skrbijo za otroka in ga varujejo, očetje pa se igrajo z njim fizično aktivne igre; ne glede na otrokov spol. Seveda pa je ta vzorec pogojen tudi v obrazcu obnašanja, ki smo se ga naučili od staršev (in oni od svojih staršev), toda tedaj so matere ostajale doma in skrbele za otroke, očetje pa so se po službi nekoliko poigrali z otroki - če niso bili preveč utrujeni. Da je tako, potrjuje tudi raziskava, ki kaže, da se zaposlene matere s svojimi otroki v prostem času igrajo aktivneje, da skušajo čas z njimi preživeti kvalitetnejše. Še vedno pa ostaja različen način igre: očetje se igrajo bolj fizično aktivne igre (žoganje, plezanje…), matere pa dajejo večji poudarek igram, pri katerih se več komunicira z besedami.


#5

Mama je mehka in prijazna, oče pa strog.

NI ČISTO RES.

Saj poznate tisti mamin stavek: »Samo počakaj, da pride ata domov!« Kar je pomenilo, da bo mali krivec dobil kazen šele tedaj, ko se vrne iz službe oče. Seveda je bila to običajno le grožnja, kajti mama je prav gotovo sama poskrbela za sprotne disciplinske prekrške, za večje pa se je morda res počakalo še na očetov prihod. In podobno je še vedno: za disciplino v večji meri skrbijo matere. Po raziskavah je med materjo in otroki več konfliktov kot med očetom in otroki. Verjetno zato, ker matere v večji meri skrbijo za otrokove osnovne potrebe, za hrana, oblačenje, umivanje, spanje…, očetje pa za igro. Pa tudi zato, ker matere skrbijo za otroke več časa in ker se razume, da so odgovorne za več stvari v zvezi z otrokom; na primer, ali si je pred spanjem umil zobe; ali se je preobul, ko je prišel domov, ali je pozdravil sosedo na stopnišču... Od matere se pričakuje, da bo posegla v otrokovo ravnanje, če ni primerno.

 

Zdi se, da matere in očetje različno ocenjujejo, kdaj je neko otrokovo dejanje neprimerno in kdaj je potrebno discipliniranje. Očetje se osredotočijo predvsem na otrokovo trenutno vedenje (»nehaj kričati in si obuj čevlje«) z namenom, da se konflikt konča čim prej. V svojih zahtevah so trdnejši, krajši in odločnejši kot matere. Zato so običajno tudi učinkovitejši. Manj se prepirajo z otrokom, manj se pogajajo in tudi ne sklepajo kompromisov z otrokom. Očetje imajo še eno zelo dobro lastnost: mnogo manj kot matere jih skrbi, kakšne posledice bo imel njih spor zaradi malenkosti na pozitiven odnos z otrokom.


PREBERITE ŠE: Kakšen očka bo?


#6

Oče se ne zbudi, če otrok ponoči joka.

NI NUJNO RES. 

Prav zagotovo pa vstanejo iz postelje kasneje kot mati. Gotovo se vam je že zgodilo, da ste zjutraj veselo oznanili, da je otrok to noč prespal brez zbujanja, pa vam je žena jezno vrnila, da ste edini, ki je prespal vso noč - vi. Čeprav večina novopečenih očetov trdi, da se zbudijo, če otrok ponoči joka, matere tega ne potrjujejo. Če pa že, potem dodajo, da so one same pri otroku dvakrat prej, preden mož vstane.

 

Delno gre za povsem biološke razlike med moškim in žensko: ko mati zasliši jok svojega otroka, ga občuti tudi povsem fizično. Tok krvi takoj bolje prekrvavi njene prsi, tako da je takoj pripravljena za dojenje. Četudi bi otrokov jok posneli le na avdio kaseto, bi iz materinih prsi priteklo mleko. Morda je prav ta biološka razlika razlog, da mati resnično bolje sliši dojenčkov jok in tudi da se nanj hitreje odzove. In čez čas hitrejša materina reakcija postane navada. (To biološko razliko lahko koristno uporabite, ko bo prišel čas za opuščanje nočnega obroka dojenja. Tedaj je v veliko pomoč doječi materi, če ponoči dojenčka potolaži in uspava oče in ne mati!)

 

PREBERITE TUDI: To je za očete, ki ste vedno tu, ob otroku


Oče in mama vzgajata drugače

Razlike med očetom materjo, med moškim in žensko, torej so. Pa saj ne gre za to, da bi očete ocenjevali, ali znajo za otroka skrbeti tako, kot matere. To bi bilo celo škodljivo; očetje v skrb za otroka pač vnesejo svoj stil, ki pripomore k novi kakovosti odnosov med družinskimi člani! Tako nekako, kot je nesmiselno ocenjevati način dela ženske v poklicu, ki je bil prvotno domena moških: je ženska dovolj dedca za ta poklic ali ni? Nastopa in deluje enako kot moški pred njo ali ne? Primerjave niso potrebne, saj je pomemben vendar le rezultat!


Članek je bil objavljen v reviji Moj malček.


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Stike lahko omejuje izključno sodišče!
Varuh človekovih pravic starše opozarja, da lahko stike med starši in otroki omejuje izključno sodišče, četudi jih je ce...
5
Poporodni krči oziroma krčenje maternice p...
Za starša je porod končan, ko se dojenček rodi. Za porodno osebje pa, ko se porodi tudi posteljica. A za mamico še ni po...
4
Kako pomagati dojenčku ob premiku ure?
Spet se bo premaknila ura, kar pomeni zopet "nekaj zabave" za nas, starše, saj otroci premik močno občutijo.
3
Najlepše glasbene uspavanke za dojenčka
Klasika, pravljične uspavanke, uspavanke z zvoki iz narave, uspavanke s sproščujočo frekvenco 432 Hz in Mozartove uspava...
3



Carski rez: ima oče pravico do dopusta?
Carski rez velja za zahteven način poroda, po katerem mamica potrebuje posebno nego, da ne bi prišlo do neljubih komplik...
Stike lahko omejuje izključno sodišče!
Varuh človekovih pravic starše opozarja, da lahko stike med starši in otroki omejuje izključno sodišče, četudi jih je ce...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?