|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
  
Boji se neznanih otrok
Oznake: strah,pred,vrstniki,vrtec,otrok


Pozdravljeni,
zanima me kako 5.letnemu otroku pomagati pri premagovanju strahu pred neznanimi otroki? Na igrišču se vedno umakne, ko se mu kdo približa. V vretcu je uspel vzpostaviti stike šele po letu in pol. Koliko druženja z vrstniki priporočate še v popoldanskem času, kajti v vrtcu je do 15.30, pa nas zanima ali bi priporočili kakšne dejavnosti za dodatne stike, ali preprosto na igriščih?
Hvala za odgovor
Alex




ODGOVOR:
Simona Iglič, dipl. vzgojiteljica, dipl. sociologinja | 11.1.2012

Koliko vprašanj se mi je porodilo! Pri kateri starosti je otrok začel obiskovati vrtec? Kakšni so bili njegovi prvi odzivi na novo okolje; otroke in odrasle? Kako so odrasli vodili njegovo uvajalno obdobje? Kakšne izkušnje je imel z vrstniki? Kolikokrat na dan ga je kdo porinil, mu vzel igračko, dudo? Je otrok že hodil, govoril, ko je prešel v "veliki svet"? Enoletni otroci potrebujejo približno leto in pol, da se začnejo igrati z vrstniki; pred tem jih zaposluje tisoč in ena stvar; medtem ko redko prihajajo v daljši stik z drugimi. Delitev igrač in pozornosti odraslega pa je vse prej kot lahka naloga; celotno predšolsko obdobje. Otroci odregirajo različno; na vrtčevsko dogajanje. Nekateri z umikom, drugi z agresijo in pravzaprv vsak po svoje. Ne vem, zakaj vaš petletni otrok pri tej starosti čuti strah pred vrstniki. Morda ve on sam in bi to tudi povedal, če bi ga iskreno vprašali. Če ne bi odgovoril na to vprašanje, pa bo zagotovo odgovoril na naslednji dve: - BI bil rad dalj časa v vrtcu ali hočeš, da pridem prej pote? - Kaj bi rad delal popoldan; bil doma ali se igral z otroki ( na telovadbi, na igrišču ...)? Odgovore boste dobili. Ključno je, kaj boste z njimi naredili. Kako otroku pomagati, sprašujete? Vzdržite se preoblikovanja svojega otroka v nekaj, kar trenutno ni in ga skušajte sprejeti z vsem svojim strahom in zadržanostjo vred. Le tako mu lahko stojite ob strani, v obdobju, ko očitno predeluje nekaj, kar se mu je zgodilo oz. se mu še vedno dogaja. To pa je pravzaprav največ kar potrebuje ta trenutek in tudi sicer, v življenju in je tudi najboljša oblika "pomoči". Imeti ob sebi nekoga, ki ga zanima; kaj hočem in česa nočem. Starši pa bi bili po definiciji radi bolj "konkretno" koristni, kajne? Vrojena ambicija vsakega starša je, da bi bil njegov otrok srečen. Opazujte torej, kaj naredi vašega otroka mirnega, če ne že srečnega. In vedeli boste, kako ste mu lahko najbolj v pomoč. Morda tako, da stojite čisto blizu peskovnika, kadar je le ta prepoln otrok. Ali pa tako, da ga vzamete iz gneče in preživete dan nekje, kjer ni žive duše. Čas za prijateljstva, spontana druženja in bogato socialno življenje nedvomno še prihaja, ali pa ne. Mnogo je načinov, kako živeti življenje - nekateri imamo radi družbo, drugi smo radi sami. Oboje je ravnopravšnje, za tistega, ki se hoče ali noče družiti in malo manj za tistega, ki čuti nasprotno; ali pa morda nekje globoko v sebi taisto.

Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.


Simona Iglič odgovarja:
Kaj počnem narobe?
Premagovananje frustracij in strahu
Izpis otroka iz vrtca
Hočem mamico!


Zastavi vprašanje strokovnjaku
Nazaj na SEZNAM STROKOVNJAKOV


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:






Dudica.
пеперутка16

Do kdaj je imel vaš otrok dudico?