|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Država nepravična do otrok s sladkorno boleznijo

Helena Primic, 22.9.2019
Otroci, ki so za sladkorno boleznijo zboleli po sedmem letu, niso upravičeni do subvencioniranega senzorja. So otroci krivi, da so zboleli "prepozno"?

image
Starši senzorje Libre kupujejo v Nemčiji in Franciji.
/11


Tudi starši otrok s sladkorno boleznijo tipa 1 (ko trebušna slinavka več ne deluje in morajo otroci doživljenjsko prejemati inzulin) so na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Ministrstvo za zdravstvo, predsednika vlade Republike Slovenije Marjana Šarca in predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja naslovili Peticijo za pravico vseh sladkornih bolnikov tip 1 do brezplačnih tehnološko najnaprednejših pripomočkov v skladu z zakonsko pravico do najvišje možne stopnje zdravja.

Seveda si najsodobnejšo medicinsko oskrbo zaslužijo vsi kronični bolniki, še posebej otroci. In država bi seveda lahko odgovorila, da žal zmanjka denarja za vse možne tehnične pripomočke, ki kroničnim bolnikom pomembno olajšajo življenje s kronično boleznijo.

Toda, po pogovoru z mamo sladkorne bolnice s Ptuja, ki je za to težko boleznijo zbolela pri devetih letih, smo ugotovili, da je država pri subvencioniranju pripomočkov za otroke s sladkorno boleznijo pravzaprav zelo krivična. 

 

PREBERITE TUDI: Prikrita grožnja - otroška sladkorna bolezen

 

Starejši od sedem let brez senzorja!

Če so za diabetesom tip 1 včasih zbolevali pretežno otroci med 10. in 14. letom (tako imenovan juvenilni diabetes), je danes med obolelimi vse več predšolskih otrok. Pa vendar so med otroškimi diabetiki še vedno tudi otroci, ki jim sladkorno bolezen diagnosticirajo po sedmem letu.

In prav ti otroci po trenutnem sistemu subvencioniranja pripomočkov za nadzor nad sladkorno boleznijo "potegnejo kratko". Kako?

Če namreč otrok za sladkorno boleznijo zboli pred sedmim letom, mu avtomatsko pripada senzor za merjenje krvnega sladkorja, da otroka ni potrebno večkrat dnevno zbadati z iglo in s posebnimi lističi preverjati nivoja sladkorja. V začetku, ko bolezen še ni obvladana, je to namreč treba početi tudi po 15-krat na dan.

Sledi seveda še zbadanje, ko je otroku treba injicirati še pravo dozo inzulina (Kar počne inzulinska črpalka, za katero bodo starši po novem morali doplačati od 460 do 950 evrov vsake štiri leta, če bodo želeli takšno, ki bo kompatibilna s senzorji, saj država subvencionira le najosnovnejšo verzijo, ob kateri uporaba senzorjev ni mogoča, saj je preveč tehnološko zastarela!). Prav zato je senzor, ki ga ima otrok ves čas v podkožju in ga je treba menjati enkrat na 14 dni, za otrokovo kakovost življenja in dober nadzor sladkorne bolezni, zelo pomemben.

No, tega senzorja pa otrokom, ki za sladkorno boleznijo zbolijo po sedmem letu, država ne subvencionira!

 

PREBERITE TUDI: Zdravo sladkanje za nosečke s sladkorno

 

Zakaj ne zamenjajo lancet in lističev za senzorje?

Kot smo izvedeli, nekateri zdravniki vendarle tudi otrokom po sedmem letu predpišejo subvencioniran senzor, še posebej, če ima otrok sladkorno bolezen zelo "neurejeno". Toda zelo redko pa otrokom, ki imajo bolezen pod nadzorom.

Da za tem stojijo ure in ure vložene energije, brskanja po spletu za članki in recepti, obiskovanja različnih delavnic in nenehnega nadzora nad otrokovo boleznijo, očitno državi nič ne pomeni. Za nagrado otrok ni upravičen do subvencije senzorja, za katerega starši, ki si to lahko finančno privoščijo, odštejejo okrog 1.600 evrov letno. 

Namesto senzorja namreč država otrokom s sladkorno boleznijo po sedmem letu subvencionira le 700 lancet in 700 lističev na 90 dni, kar na letni ravni državo stane prav tako okrog 1.600 evrov letno ali več.

Zakaj torej država namesto lancet in lističev vsem otrokom s sladkorno boleznijo ne privošči senzorja?

Senzorja, ki je v času pubertete še toliko bolj pomemben, saj hormoni pogosto vplivajo tudi na krvni sladkor. Če odštejemo pubertetniške možgane, ki težje ves čas razmišljajo o krvnem sladkorju in pogosteje pozabijo na večkratno dnevno "špikanje".

"Poleg tega se otrok s sladkorno boleznijo sčasoma kar nekako navadi na stanje hipoglikemije in je niti ne zazna več tako dobro kot na začetku bolezni, ko se mu vse telo trese. Zato je senzor še toliko bolj pomemben, tudi če ima otrok sladkorno bolezen urejeno," nam je zaupala mamica iz Ptuja, ki najcenejše senzorje Libre kupuje v Nemčiji in Franciji, saj jih pri nas ni možno dobiti niti v lekarnah. 

"Senzorji, ki pa so kompatibilni z inzulinsko črpalko, pa so še dražji in bolj zahtevni za uporabo," dodaja razočarana mama, ki ne razume, kje je pravica, da je njena hči ostala brez subvencioniranega senzorja le zato, ker je zbolela "prepozno".

 

Zato podprimo vse otroke s sladkorno boleznijo in jim pomagajmo olajšati bolezen tudi s podpisom peticije!

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

13 slik, ki bodo nasmejale vsakega starša
Spodaj je 13 slik, ki vas bodo zagotovo nasmejale - sploh, če imate slab dan.
34
Mesec rojstva lahko vpliva na poklic tvoje...
Si vedela, da mesec rojstva, v katerem je rojen tvoj otrok, lahko vpliva na njegov poklic?
15
Je bilo našim staršem lažje kot nam?
Po nedavnih raziskavah je bilo starševstvo v osemdesetih in devetdesetih letih za naše starše veliko lažje kot za nas - ...
10
Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
8



To so znaki, ki kažejo na psihopatijo pri ...
Strokovnjaki na področju duševnega zdravja govorijo predvsem o teh štirih znakih.
Ko uspavanje traja tudi več kot eno uro
Kaj storiti, ko otrok zvečer, pa tudi čez dan, nikakor ne more zaspati in porabite tudi več kot uro, da otrok vendarle z...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?