|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Javna banka: Darovanje popkovnične krvi

P.L., 12.1.2012
Vsaka zdrava nosečnica se lahko pred porodom odloči, da bo popkovnično kri (matične celice) darovala v javno banko. Shranjevanje je prostovoljno in brezplačno.

image
/11


Popkovnična kri je kri novorojenčka, ki se nahaja v posteljici in popkovnici, poleg zrelih krvnih celic vsebuje tudi majhno število matičnih celic. Matične celice sodelujejo pri obnavljanju telesa, delijo se in dozorevajo v različne vrste zrelih celic, ki zamenjujejo stare in poškodovane celice tkiv in organov. Po porodu se lahko starši odločijo, da bodo te matične celice shranili ter jih uporabili kot vir krvotvornih in drugih matičnih celic za zdravljenje bolezni s presajanjem celic.

Pomanjkljivosti popkovnične krvi pa sta majhno število krvotvornih matičnih celic, ki trenutno zadostuje za presajanje pri otrocih in osebah, ki so lažja od 25 kilogramov, ter daljši čas potreben za začetek delovanja presadka.

 

Darovanje v javno banko

Starši se lahko odločite in popkovnično kri darujete za potrebe javnega zdravstva, torej v javno banko. Tam jo shranijo in vpišejo v seznam shranjenih krvotvornih matičnih celic. Shranjena popkovnična kri je tako na voljo za zdravljenje bolnikov s presaditvijo krvotvornih matičnih celic tako v Sloveniji kot tudi drugje po svetu.

Shranjevanje v javni banki je prostovoljno in brezplačno.


Komu koristi darovana popkovnična kri?

Z darovanjem popkovnične krvi v javne namene, lahko rešite življenje bolnemu otroku ali odraslemu, ki potrebuje zdravljenje s presajanjem krvotvornih matičnih celic. In z vsakim darovanjem v javno banko se možnost, da za bolnike najdejo ustrezne tkivno skladne krvotvorne matične celice povečuje.

 

Kdo lahko daruje?

Vsaka zdrava nosečnica se lahko pred porodom odloči, da bo darovala popkovnično kri. Imeti mora negativne izsledke testov na prisotnost nalezljivih bolezni, kot so HIV in hepatitis. V svoji družini ne sme imeti genetskih bolezni, kot so hemofilija, avtoimunske bolezni. Prav tako ne sme imeti v svoji družini teh bolezni biološki oče otroka.


Kdaj se naj nosečnica prijavi za darovanje popkovnične krvi?

Najbolj priporočljivo je, da se prijavi okrog 32. tedna nosečnosti. Ker pa se lahko s presaditvijo krvotvornih matičnih celic iz popkovnične krvi prenesejo določene bolezni, nosečnica pred darovanjem izpolni vprašalnik, iz katerega je mogoče razbrati tveganje za prenos okužbe z nevarnimi mikroorganizmi in določenimi genetskimi boleznimi. Zaupnost in tajnost podatkov pa sta zajamčena.

Seveda pa se lahko o tem, ali bo darovala popkovnično kri, premisli kadar želi.


Ali je za shranjevanje pimerna vsaka popkovnična kri?

Čeprav se odločite za darovanje, vam v javni banki ne morejo zagotoviti, da je vaša popkovnična kri primerna za shranjevanje in kasnejšo presaditev. Shranijo namreč le okrog 26 odstotkov darovane krvi.

V določenih primerih popkovnična kri ni primerna za shranjevanje, sploh, če se med postopkom zbiranja kontaminira ali se je zbere premalo in posledično vsebuje tudi premalo matičnih celic. Kri, ki ni primerna za shranjevanje, bodo z vašim dovoljenjem uporabili v raziskovalne namene ali pa jo n neoporečen način uničili.

 

Kako poteka postopek?

Preden se odločite, da boste darovali popkovnično kri v javno banko, se o tem posvetujte s svojim ginekologom. Nato se obrnite na javno banko, kjer boste dobili vse potrebne informacije.

 

Kako poteka odvzem?

Odvzem je varen in povsem neboleč tako za mater kot tudi za otroka. Opravijo ga po porodu, ko je popkovnica že prerezana in otrok rojen. Iglo zabodejo v veno popkovnice, ko je posteljica šev materici. Kri steče po cevki v sterilno vrečko za zbiranje popkovnične krvi. V laboratoriju potem to kri pregledajo, obdelajo, zamrznejo in shranijo pri nizkih temperaturah v tekočem dušiku za dobo več let.


 

Preberi še:

Matične celice

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Čudni prvi znaki nosečnosti
Včasih prvi znaki nosečnosti niso prav nič romantični oziroma so lahko prav "čudni" in naporni. Kakšni, preverite v čl...
22
11 dih jemajočih fotografij PORODA DOMA!
Porod doma pomeni absolutno prevzemanje odgovornosti, vračanje k naravi in ??izkazovanje ženske moči – te fotografije to...
12
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
4
Koliko se lahko zredim med nosečnostjo?
Telesna teža med nosečnostjo ne narašča enkomerno. Koliko kilogramov je ravno prav, koliko preveč in koliko premalo?
4



Vse, česar nisi vedela o spinalni anesteziji
Bolečino med porodom lahko učinkovito ublažimo ali popolnoma odstranimo z regionalno anestezijo, hkrati pa še vedno omog...
Resnična čudežna zgodba: Vaš sin ne bo pre...
photo
Na vhodu bolnišnice je mamo pričakala zdravnica in ji povedala, da sin, star en teden, ne bo preživel.




S KOM ŽIVITE
nataly33

S kom živite v skupnem gospodinjstvu?

sami s partnerjem/možem in otroci (79%)

sama z otroci (2%)

živimo staščo in tastom (9%)

živimo z mojimi starši (9%)

sem samohranilka (1%)


Število vseh glasov: 175

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!