Uvajanje, sezona, sadja na pretek...moj otrok je pa še premajhen?
Sama sem zagovornica uvajanja sezonskega in lokalnega, tako sadja kot zelenjave. Pozna pomlad in zgodnje poletje nas bogato obdarijo z veliko izbiro sadja. Jagode, češnje, borovnice, maline, marelice, breskve, lubenica, melona, grozdje ...
Res pravi raj za uvajanje novih okusov in tekstur.
Ampak, kaj pa alergeni? Na primer: kako je z jagodami?
Mamice se pogosto znajde/mo/jo v zagati, ko je sezona npr. jagod, otroček je pa “se premajhen”.
Ali lahko ponudim jagode otroku v šestem, sedmem, osmem mesecu? Moje mnenje? Seveda!
Argumenti:
1) Smernice uvajanja goste prehrane, priporočajo uvajanje vseh alergenov že takoj.
2) Če v družini nimate obremenitve s prehranskimi alergijami ni ovir.
3) Vsekakor je najboljši čas za uvajanje jagod, ko je pri nas sezona in veliko ponudbe, najboljše so seveda tiste iz domačega vrta, če pa nimate vrta, je ogromno ponudnikov, ki imajo jagode ekološke pridelave.
Kaj pa, če bo moj otrok alergičen?
Če nimate težav z ostalimi alergijami ali če v vasi družini nihče nima težav z alergijo na jagode, res ni razloga, da bi čakali do 8. meseca ali še dlje, ko bo sezona morda že mimo.
Pri sinu, ki sem ga uvajala s kašasto hrano po žlički, sem jagodo samo prvič in drugič nekoliko osoparila in ohladila. Ker ni bilo težav, sem nato zelo hitro ponudila svežo. Res je škoda kuhati vse vitamine, ki jih ima.
PREBERITE TUDI: Kakšno hrano pripraviti otroku, ko zboli?
Kako ponuditi?
Jagodo sem zaprla v cucljalnik, da jo je lahko sam okušal in spoznaval okus ter nekaj teksture, dodala sem jo v razne kašice, jogurte. Cucljalniki so bili takrat nova pogruntavščina, težko se ga je dobilo, danes pa ga imajo praktično v vseh trgovinah z otroškimi stvarmi.
Hčerko sem uvajala že od začetka po BLW metodi in tako si je kar sama postregla svežo jagodo iz zabojčka, ki so nam ga med karanteno dostavili na dom.
BLW metoda
Pri BLW je pomembno, da ponujeno sadje narežemo na primerno velike koščke, ki ne predstavljajo nevarnosti za zadušitev ali aspiriranje.
Vsi okrogli koščki, ki gredo med vaš sklenjen palec in kazalec predstavljajo namreč nevarnost.
Zato je pomembno, da npr. borovnice narežemo na polovico oziroma četrtino, odvisno od starosti otroka - nikoli pa ne ponujamo cele. To velja še za banane in grozdje! Ter seveda oreščke, ampak to je že druga tema.
Otroka imamo vedno pod nadzorom, tudi, če se hrani sam.
Kaj pa lubenica?
Včasih je veljalo, da je lubenica sestavljena zgolj iz vode in sladkorjev, pa temu ni ravno tako. Lubenica je bogata z vitaminom C, vitaminom A, vitaminom B kompleksa, vlakninami, kalcijem in železom. Pomaga pri izboljšanju imunskega sistema in zdravja oči, krepi kosti in podpira delovanje prebavnega sistema. Lubenica je prijetnega okusa, ima hrustljavo in čvrsto strukturo in seveda jo lahko ponudite vašemu dojenčku, ko se dobi sveže in sezonske. Vsebuje veliko vode in je zelo osvežilna v vročih dnevih.
Kako pripraviti?
Kako lubenico in njej podobne sadeže ponujate, je odvisno od načina uvajanja, ki se ga poslužujete in seveda starosti in razvitosti otroka. Koščki morajo biti primerne velikosti, da jih otrok lahko prime v roko. Lahko jo vmešate v smuti ali postrežete samo, vedno pa poskrbite, da odstranite peške. Zmiksana ni najboljša, izgubi se tekstura in postane zdrizasta, je pa super za v lučko.
PREBERITE TUDI: 7 odličnih sladolednih lučk za najmlajše in starše
VIR: www.skrbenstars.si
Petra Počkaj Rosa je biologinja in mamica, že več let pa se posveča preučevanju prehrane dojenčkov, predvsem temi uvajanja dojenčkov v zdravo družinsko prehrano.
Med prvimi v Sloveniji je raziskovala in predstavljala BLW metodo hranjenja. Svoje bogato znanje in izkušnje staršem predaja v tečaju Gremo za mizo.
V tečaju poleg strokovnih smernic za uvajanje, izkušenj mamic in praktičnih nasvetov, izčrpnega seznama priporočenih živil po mesecih in predlogov jedilnikov skupaj z drugimi strokovnjaki predstavi tudi zelo pomemben vzgojni vidik uvajanja ter handling dojenčka med prvimi hranjenji, ko ta še ne sedi samostojno.
Več o Gremo za mizo >>TUKAJ<<.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: