Po spletu je ponovno zaokrožila fotografija izpred nekaj let, na kateri ima mama iz Avstralije ob svoji posebni bolnišnični postelji pripeto otroško posteljico za novorojenčka.
V takšnih pogojih bosta mirneje okrevala tako mama kot otrok.
Čeprav se tako med starši kot strokovnjaki še vedno najdejo takšni, ki opozarjajo, da je skupno spanje matere in dojenčka nevarno, se v eni izmed avstralskih porodnišnic več kot očitno zavedajo vseh neprecenljivih prednosti skupnega spanja mame in novorojenčka.
Po spletu je namreč ponovno zaokrožila fotografija izpred nekaj let, na kateri ima mama iz Avstralije ob svoji posebni bolnišnični postelji pripeto otroško posteljico za novorojenčka.
Rešitev po carskem rezu
Takšna pripeta posteljica je vsekakor izjemna rešitev za vse mame, ki so rodile s carskim rezom in ne morejo takoj na noge.
Pa seveda tudi vse tiste mame, ki so kako drugače težko rodile in prve dni po porodu potrebujejo več pomoči, da se lahko vstanejo in vzamejo otroka v naročje.
PREBERITE TUDI: Zakaj je dobro imeti novorojenčka v porodnišnici pri sebi tudi čez noč?
Glede na to, da je večina porodov naporen dogodek, bi takšna rešitev bolnišničnih postelj zagotovo bila dobrodošla za večino mam po porodu, saj bi lahko imele otroka ves čas ob sebi in bi jim bilo lažje tudi, kar se tiče dojenja.
Za novorojenčka in mamo je najbolje, da sta ves čas skupaj
Če so v starih časih (in žal še vedno v nekaterih porodnišnicah) mame svojega novorojenčka lahko videle le nekaj ur na dan (ko ga je bilo treba nahraniti), se sodobno porodništvo vendarle vse bolj zaveda, kako zelo je pomembno, da je dojenček po porodu ves čas ob mami.
Novorojenček in dojenček do tretjega meseca starosti je namreč še vedno v tako imenovani maternični fazi, ko potrebuje čim bolj podobne pogoje kot v maternici, ko je svojo mamo ob sebi čutil prav vsak trenutek. Prav zato novorojenčki, ki jih ločimo od mame, v prvih dneh po porodu še toliko bolj intenzivno doživljajo ločitveno stisko, je pokazalo veliko znanstvenih študij.
PREBERITE TUDI: Celjenje čustvenih ran po travmatičnem porodu
Saj se spomnite tistih prizorov, ko so novorojenčki v posebni sobi stran od mame vsak v svoji plastični posteljici drub ob drugem jokali, zdravstveno osebje pa nas je ob vprašanju, zakaj so ločeni od mame, poskušalo potolažiti, da se morajo tudi mame spočiti?
In zakaj se ne bi mogle spočiti od spečem dojenčku ob sebi? Ki bi ga lahko kadarkoli pritegnile k sebi in podojile, ga med spanjem božale in občudovale ter slišale njegovo dihanje.
In seveda tudi obratno - novorojenček bi še vedno vonjal svojo mamo, slišal njen umirjen dih ter tako gotovo prihod v nov svet doživel bolj umirjeno in ljubeče.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Zgodnji znaki nosečnosti: Izcedek
Zanositev povzroči številne spremembe v ženskem telesu in ena od teh je trdnost in položaj materničnega vratu. S spremlj...
5
5 neresničnih mitov o porodu na domu
Res je, da babice pri porodih na domu ne smejo nastavljati epiduralne analgezije, toda to še ne pomeni, da si pri domače...
5
Pridobivanje telesne teže po mesecih noseč...
Koliko kilogramov je priporočljivo pridobiti v določenem trimesečju nosečnosti in zakaj teža tako različno narašča?
4
7 zanimivih dejstev o brcanju v trebuhu
Ste noseči in komaj čakate, da boste začutili prve brce vašega otročka v trebuščku? Vam je ginekolog svetoval, da sledit...
4