|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Masaža za nosečnico

Helena Mlakar, 18.7.2024
Obdobje nosečnosti lahko ženska sprejme z največjim veseljem, če je nanj pripravljena, saj bo v tem in kasnejšem obdobju dozorela kot ženska. Istočasno ji otrok prinese veliko življenjske energije, veselja in radosti.

image
/11


Prihajajoče obdobje pa jo lahko navda tudi s strahom, napetostjo in negotovostjo, ali bo kos spremembam, ki jih prinaša življenje z malčkom. Ne ve, ali bo znala sprejeti nov način življenja, opustiti nekatere stare načine delovanja ali razmišljanja. Za to potrebuje veliko poguma in volje, pa tudi znanja, informacij in nasvetov.

 

Že v času nosečnosti, ko se spreminja njeno telo in počutje, potrebuje podporo okolice in svojih bližnjih. Ena od oblik podpore nosečnici je tudi dotik oz masaža. Masaža je lahko eden izmed načinov, kako bodoča mamica bolje začuti svoje telo, se poveže z otrokom in se veseli vseh sprememb, ki jih prinaša to obdobje, meni višja medicinska sestra in maserka Mojca KurentZ njo smo se pogovarjali o masaži nosečnice.

 

Kako naj poteka masaža za nosečnico? 

Masažni prijemi naj bodo blagi in mehki, uporabljati je potrebno nežno gladenje, izogibati pa se je potrebno udarjanju po mišicah. Nikoli ne uporabljamo pritiskov v področju trebuha ali spodnjega ledvenega dela. Nosečnici je treba omogočiti, da leži v položajih, ki so primerni glede na mesece nosečnosti. Ne uporabljamo položajev na trebuhu.

Na področju trebuha in ledvenem delu je potrebno biti previden pri tistih nosečnicah v prvem trimesečju, ki so že imele spontan splav ali krvavijo,

Komplikacije kot so povišan krvni pritisk, daibetes, anemija, krvavitev, nezgoda, naglo otekanje stopal, gležnjev, prstov, obraza so indikacije za takojšen obisk zdravnika in šele kasneje obisk pri usposobljenem maserju.

Pri mišično-skeletnih težavah, ki ne reagirajo na masažo, se je dobro obrniti po pomoč k šolanemu osteopatu.

Izogibamo se tudi masaži ledvenega dela hrbtenice pri tistih nosečnicah, ki so že imele spontan splav ali krvavitve.

  

Kako lahko masaža pomaga nosečnici? 

Utrujeni nosečnici bo zelo všeč masaža vratu, ramen in hrbta. Bolečine v hrbtu so dokaj pogoste med nosečnostjo zaradi dodatne teže, naprezanja mišic in zmehčanja ligamentov. Z masažo lahko te neprijetnosti odpravimo.

Bodočo mamico spomnimo, da si vsak dan vzame nekaj časa, da se usede in si nežno masira svoj trebuh in se pogovarja s svojim nerojenim otrokom. Priporočljivo je, da si masira področje presredka posebno proti koncu nosečnosti. Na prste naj zajame malo olja pšeničnih kalčkov ali šentjanževega olja in masira. Masaža zmanjša možnost epiziotomije in šivanja presredka.

Udobna je tudi masaža nosečnice v leže, na boku, z dovolj blazinami pod koleni, glavo in rokami.

 

Masaža nog je za nosečnico zelo priporočljiva, ker sprošča. Izboljša cirkulacijo, blaži otekline, zmanjšuje težave z venskim pretokom.


Kakšno olje je najboljše za masažo nosečnice?

Za masažo nosečnic uporabljamo hladno stiskana rastlinska olja, kot na primer olivno ali mandljevo olje. Olju lahko dodamo tudi visoko kvalitetna eterična olja, seveda pa ne vsa. Uporabljamo varne odmerke. Če ni alergij, so varna eterična olja v času nosečnosti kot olje mandarine, grenivke, geranije, kamilice, maroške vrtnice, jasmina, sivke in ylang-ylang, ki jih lahko uporabljamo v primeru utrujenosti, bolečin v hrbtu in vratu ter bolečih nog. V 30 ml nosilnega olja dodamo 15 kapljic eteričnega olja vrtnice ali sivke ali geranije. Če se nosečnica odloči za toplo kopel v banji, naj vodi doda dve kapljici eteričnega olja kamilice in dve kapljici eteričnega olja sivke.

 

Ali lahko z masažo preprečimo ali vsaj omilimo strije?  

V primeru, da želi preprečiti nosečniške strije, se priporoča redna nežna masaža trebuha, stegen in zadnjice z osnovnim oljem, kateremu dodamo mešanico eteričnih olj. Posebej zmešamo mešanico eteričnih olj iz sedmih kapljic maroške vrtnice, šestih kapljic sivke in petih kapljic mandarine. Dodamo jo osnovnemu olju in z mešanico masiramo trebuh, stegna in zadnjico

 

Kako masaža vpliva na nosečnico? 

Med masažo nosečnica občuti mir v telesu in se ustavi v hitenju skozi življenje. Tako bo tudi njen otrok čutil več miru in ko bo rojen, bo tudi sam bolj umirjen in sproščen. Z dojenjem, pestovanjem, dotikom in masažo bo svojega otroka sprejela v ta svet z občutkom, polnim ljubezni in varnosti. Otrok ji bo s hvaležnostjo vračal vse, kar mu bo mamica podarjala med nosečnostjo, porodom in v času otroštva: razvil se bo v zdravega, veselega in vedoželjnega malčka. To pa je največ, kar si želi vsaka mamica, ko izve, da je noseča.

 

Masaža tudi po porodu

Ženska po porodu je kljub veselem dogodku, obarvanem z veliko čustvi, lahko utrujena in zaskrbljena. Koristi ji, če ji ljubeča oseba zna prisluhniti in tudi z masažo pomaga prebroditi prve tedne in mesece. Dotik ji sprosti telo in duha, da si opomore po napornem porodu in nabere moči za novo vlogo materinstva. Z masažo lahko začnemo takoj ali ko si jo mlada mamica zaželi. Masažo naredimo na njenem domu ali po dogovoru. Lahko ji pomagamo tudi s poporodnim tretmajem, kjer jo psihofizično sprostimo in se z njo tudi pogovorimo. Vsekakor je pomembno, da znamo mamici prisluhniti in jo razvajamo, saj bo tako tudi sama lažje kos vsem obremenitvam, ki jih prinaša novo življenje.


Preberi še:

Masaža za vso družino

Masaža ugodno vpliva na nosečnice in mamice

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zgodnji znaki nosečnosti: Izcedek
Zanositev povzroči številne spremembe v ženskem telesu in ena od teh je trdnost in položaj materničnega vratu. S spremlj...
4
Čudni prvi znaki nosečnosti
Včasih prvi znaki nosečnosti niso prav nič romantični oziroma so lahko prav "čudni" in naporni. Kakšni, preverite v čl...
4
7 znakov, da se maternični vrat aktivno od...
Ko otrokova glavica potuje po porodnem kanalu navzdol, se na zadnjici pojavi rdečo-vijolična ali rjavkasta črta. Bolj ko...
4
Podrobno o carskem rezu
Carski rez je zahtevna operacija, a včasih brez nje ne gre. Če se porod zaključi z njim, mamica dlje časa okreva, kot bi...
4



Domači test nosečnosti s pomočjo sladkorja
Če mislite, da ste noseči in bi radi v tem trenutku izvedeli, če je to res, pa doma nimate originalnega testa za nosečno...
Ali dojenčki v trebuhu res tudi jokajo?
Pogosto na ultrazvoku posnamejo dojenčka v trebuhu, ko sesa palec, ko zeha ... Pa ste vedeli, da dojenček v trebuhu tudi...




Vrnitev na delovno mesto po porodniški.
Admin

S kakšnimi izzivi se soočate ob vrnitvi na delovno mesto po porodniškem dopustu?