|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Mleko krepi naše zdravje

Uredništvo Ringaraja.net, 17.9.2010
Da smo Slovenci po porabi mleka in mlečnih izdelkov pod evropskim povprečjem, je že dolgo znano dejstvo. Ali dovolj poznamo prehrambene lastnostni mlečnih izdelkov, katere so te, kako mlečne izdelke vključiti v uravnoteženo prehrano in koliko?

image
/11


Mleko in mlečni izdelki se uvrščajo med osnovne skupine živil, ki naj bi jih človek zaužil vsak dan in s tem vzdrževal zdrave prehranske navade. Človek naj bi tako na dan zaužil 4 dl mleka, jogurta ali kislega mleka ali 6 žlic skute ali 5 dag sira. S tem namreč telo prejme pomembno količino kalcija, ki vpliva na čvrstost kosti.


Kaj pravijo statistike?

V primerjavi z evropskim povprečjem smo Slovenci po količini porabe mleka in mlečnih izdelkov pod evropskim povprečjem. Po podatkih Statističnega urada in GIZ mlekarstva (Gospodarsko interesno združenje mlekarstva Slovenije) prebivalec Slovenije na leto povprečno porabi 61 l mleka, 18 kg jogurta, 15 kg sira in skute ter kilogram masla. Za primerjavo: na Finskem popijejo 183,9 l mleka in mlečnih napitkov, pojedo 19,1 kg sirov in 5,3 kg masla letno, naši sosedi Avstrijci pa popijejo 80,2 l mleka in mlečnih napitkov ter pojedo 18,8 kg sirov in 4,3 kg masla letno.


Največ izdatkov za meso

Po podatkih Statističnega letopisa Republike Slovenije 2008 (SURS) v slovenskih gospodinjstvih za hrano in brezalkoholno pijačo potrošimo 14 % vseh sredstev za življenjske potrebščine. Pri živilih in pijači na leto največ porabimo za meso (230 evrov na člana gospodinjstva, oz. 27 %), za kruh in žitarice (181 evrov na člana gospodinjstva, oz. 21 %) ter mleko, sir in jajca (138 evrov na člana gospodinjstva, oz. 16 %). Za ostale prehrambene izdelke in pijačo potrošimo manj, pri čemer najmanj potrošimo za ribe.


Spodbujanje uporabe mleka in mlečnih izdelkov

Gospodarsko interesno združenje mlekarstva Slovenije (GIZ mlekarstva) s septembrom 2010 pričenja dvoletno kampanjo Program generične promocije in informiranja za mlečne izdelke. Nacionalna kampanja je zasnovana kot nadaljevalni program akcije Mleko krepi, ki je potekala od leta 2008 do konca avgusta 2010, temelji pa na generični promociji mleka in mlečnih izdelkov s poudarkom na siru in jogurtih. Program je financiran s prispevkom Evropske unije in Republike Slovenije.

Za glavne cilje kampanje so določili informiranje potrošnikov o sestavinah, koristih, kakovosti in hranilni vrednosti mlečnih izdelkov s končnim ciljem ustreznega ločevanja mlečnih izdelkov od nadomestkov, večjo priljubljenost slovenskih mlečnih izdelkov in večanje števila lojalnih uporabnikov.

Z namenom približati kampanjo potrošnikom so mlečne izdelke “utelesili” v dveh protagonistih, tipičnih predstavnikih skupine mlečnih izdelkov – siru in jogurtu. Na različne načine (glede na koristi mlečnih izdelkov) bosta z dobro mero humorja in zabavno ilustracijo »pomagala« potrošnikom oziroma jih »poučevala« o vseh blagodejnih učinkih mleka na človeško telo.


VIR: Mlečni izdelki: kaj je res in kaj je laž?, gradivo za medije, Gospodarsko interesno združenje mlekarstva Slovenije, 8. 9. 2010.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Je uživanje medu res nevarno za dojenčka?
Med je poln antioksidantov in kot tak super hrana za ljudi, vendar smernice za prehrano dojenčkov navajajo, da je med za...
6
Recept za dojenčke: Sladek krompir
Danes je glavna sestavina sladek krompir, recept pa je prilagojen za začetek uvajanja in nadgrajen za osemmesečnika in e...
6
Mandotela za polizat vse prste!
Tudi vi iščete recept za slasten, a vendar zdrav čokoladni namaz, ki ga bodo otroci brez težav zamenjali za nezdrave raz...
5
Recept za alergike: Zebra torta
Recept za zebra torto brez jajc, brez mleka, brez oreščkov in brez arašidov.
4



Jedi, ki ustavljajo drisko
Preverite, s katerimi jedmi lahko preženete drisko pri otroku, ki pogosto spremlja gripozna in virusna obolenja oziroma ...
Kvas, soda ali vinski kamen?
Veliko je slišati, da je kvas v pekovski izdelkih slabši z vidika zdrave prehrane kot ostala sredstva za vzhajanje. Pa j...




Teža med nosečnostjo.
пеперутка16

Ste se med porodom kaj zredile? Koliko?