|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Novoletna želja: igrače brez nevarnih kemikalij!

Zveza potrošnikov Slovenije, 28.12.2024
Zveza potrošnikov Slovenije, ZPMS in Ekošola pozivajo slovenske evroposlance k podpori strožjim pravilom za varnost igrač. Na trgu so še vedno igrače s škodljivimi kemikalijami, ki ogrožajo zdravje otrok.

image
Zveza potrošnikov Slovenije, ZPMS in Ekošola poudarjajo nujnost ukrepov za večjo zaščito otrok. (Foto: Freepik.com)
/11


Pri izbiri igrač za naše najmlajše si starši želimo predvsem varnosti. Pa so vse igrače, ki so na voljo na trgu, resnično varne? Žal ne, saj testi še vedno kažejo na prisotnost nevarnih kemikalij v nekaterih igračah. Zato Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in Ekošola pozivajo k zaostritvi evropske zakonodaje o varnosti igrač.

 

Nevarne kemikalije v igračah – nevidna grožnja

Kljub obstoječi Direktivi o varnosti igrač (2009/48/EC), ki omejuje vsebnost določenih nevarnih snovi, so na trgu še vedno prisotne igrače, ki ne ustrezajo standardom. Med nevarnimi snovmi, ki se lahko znajdejo v igračah, so hormonski motilci, rakotvorne snovi in tako imenovane večne kemikalije, kot so bisfenoli, PFAS, ftalati, formaldehid in biocidi. Te snovi lahko negativno vplivajo na zdravje otrok, saj lahko povzročijo motnje v hormonskem sistemu, razvojne težave, slabši odziv na cepljenja, debelost in celo nekatere vrste raka.

Posebno zaskrbljujoče je, da so otroci zaradi svoje majhne telesne teže in razvoja še posebej občutljivi na čelo majhne količine teh snovi. Letos je bilo zaradi kemijske nevarnosti s skupnega evropskega trga odpoklicanih 249 igrač – in to je le vrh ledene gore.

 

Kaj predlagajo organizacije?

ZPS, ZPMS in Ekošola pozivajo slovenske evroposlance in predstavnike v Bruslju, da podprejo nova pravila, ki bi dodatno zaostrila nadzor nad kemikalijami v igračah.

 

Med predlaganimi spremembami so tudi:

 - popolna prepoved vseh bisfenolov, saj industrija pogosto nadomešča prepovedane snovi s podobnimi, ki so prav tako škodljive;

 - prepoved kemikalij PFAS v igračah, saj so te že prepovedane v embalaži za živila;

 - izboljšano označevanje igrač z digitalnimi potnimi listi in boljšo zaščito zasebnosti pri elektronskih igračah.

 

"Otroke je treba zaščititi zdaj, saj so naša prihodnost. Pri izdelavi igrač morajo biti uporabljeni varni in certificirani materiali, pomembno pa je tudi, da starši izbirajo kakovostne igrače in so ozaveščeni o njihovih možnih tveganjih," poudarja Vlasta Nussdorfer, predsednica Nacionalnega odbora za otrokove pravice pri ZPMS.

 

Kakšno vlogo ima Slovenija?

Slovenski predstavniki v Bruslju bodo kmalu odločali o spremembah evropske direktive. ZPS poziva Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter Ministrstvo za zdravje, naj podpreta spremembe in s tem prispevata k višjim standardom varovanja zdravja otrok.

Gregor Cerar, nacionalni koordinator programa Ekošola, dodaja: "Več kot 700 slovenskih vrtcev, šol in fakultet sodeluje v programu Ekošola, kjer otroke, vzgojitelje in starše učimo, kako pomembna je skrb za zdravje in okolje. Pričakujemo, da bodo tudi odločevalci postali zgled in podprli zakonodajo za bolj varne igrače."

 

Podprite pobudo za varnejše igrače

Kot starši imamo pomembno vlogo pri izbiri varnih igrač, prav tako pa lahko prispevamo k spremembam. ZPS je pripravila peticijo za zaostritev zakonodaje na področju kemikalij, ki jo lahko podpišete na njihovi spletni strani >>TUKAJ<<.

Skupaj poskrbimo, da bodo igrače naših otrok res varne – ne le za zabavo, temveč tudi za njihovo zdravje in razvoj.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Države prepovedujejo uporabo mobilnih tele...
Potem ko je lani prepovedal uporabo mobilnih telefonov v osnovnih šolah, je italijanski minister za šolstvo Giuseppe Val...
9
Udarec v glavo: kako resna poškodba je?
Ko se otrok udari v glavo, je zanj in tudi za starše lahko to precej neprijetna izkušnja, ampak brez skrbi - pogosto vse...
4
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
3
Čuječnost za otroke in najstnike
S pomočjo čuječnosti lahko otrok izboljša pozornost in je bolj umirjen, zmanjša doživljanje stresa in občutek tesnobnost...
3



Prehlad, gripa ali angina?
Smrkav nosek, pordele oči, kašelj, kihanje, razbolelo grlo in splošno slabo počutje – vam je znano? Kako prepoznati, ali...
Nevarnosti, ki prežijo na otroke ob vodi
Za majhnega otroka je lahko igra ob reki, jezeru, morju ali bazenu zelo nevarna. Otrok se lahko utopi v nekaj trenutkih....




Ime za oba spola
MorjeMorje

Zanima me vaše mnenje glede predlaganih imen-katero vam je najbolj všeč?

Meta (10%)

Julija (31%)

Mija (20%)

Marko (9%)

Filip (19%)

Vasja (11%)


Število vseh glasov: 457

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!