|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Področja dejavnosti vrtca

Uredništvo Ringaraja.net, 24.1.2010
V vrtcu otroku z usmerjeno igro pomagajo pri razvijanju gibalnih sposobnosti, zavedanju lastnega telesa, doživljanju ugodja v gibanju ter pri učenju pomena sodelovanja, spoštovanja in upoštevanja različnosti ter pravil igre.
Ključne besede:

image
/11


Življenje malčka v vrtcu lahko razdelimo na področje gibanja, narave, jezika, umetnosti in družbe. Igra pod vodstvom vzgojitelja na prijazen način obravnava vsa ta področja.

Kot vsi vemo, je potreba po gibanju otroka (ponavadi) zelo velika, saj otrok od rojstva preko različnih gibov odkriva svet okoli sebe, zaznava prostor, čas, okolico ter odzive na njegovo početje. V vrtcu otroku z usmerjeno igro pomagajo pri razvijanju gibalnih sposobnosti, zavedanju lastnega telesa in doživljanju ugodja v gibanju ter pridobivanju zaupanja v svoje gibalne sposobnosti, ter pri učenju pomena sodelovanja, spoštovanja in upoštevanja različnosti ter pravil igre. Cilji, ki jih skušajo v vrtcu doseči, so razvijanje skladnosti otrokovega gibanja v povezavi z ritmom (ples), časom in prostorom, razvijanje moči, natančnosti, hitrosti, vztrajnosti in prstne spretnosti, uvajanje otrok v igre, kjer je potrebno upoštevanje pravil ter sodelovanje (športno obnašanje), spoznavanje vloge narave in čistega okolja, morda pa še najpomembnejše, spoznavanje osnovnih varnostnih in higienskih ukrepov tako zaradi lastne varnosti kot tudi zaradi varnosti celotne skupine. Otrok spoznava naravo preko naravnih pojavov (sonce, dež, veter, sneg), živih bitij (obisk živalskega vrta, spoznavanje domačih živali) in njihovih bivalnih okolij. To spoznavanje poteka največkrat z igrami na prostem, sprehodi in izleti, saj jo spoznava na način, kot da je stik z njo običajen del njegovega življenja. Pri tem se nauči naravo spoštovati in skrbeti zanjo.

Področje jezika je pomembno za razvoj otrokovega govora in komunikacije v različnih situacijah. Učenje poteka najlažje preko poslušanja vsakdanjih pogovorov, pripovedovanja npr. pravljic, opisovanja raznih dogodkov, uporabi jezika v domišljijskih igricah, dramatizaciji, izmišljanju pravljic in pesmic (kar spodbuja tudi otrokovo domišljijo), različnih šaljivkah, ugankah, besednih igrah, ... Pri tem pa otroka tudi zbližujemo s pisnim jezikom – knjigo. Otroku skušamo prikazati obstoj lastnega in drugih jezikov in kultur ter spoštovanje različnosti. Pozabiti pa ne smemo, da se otroci učijo od odraslih, kar vključuje tudi kletvice.

Kakor preko gibanja tudi preko ustvarjanja otrok doživlja okolico. Otrok v umetnosti izumlja in ustvarja ob odkrivanju jezikovne strukture, artikuliranju vsebine, zamišljanju in oblikovanju slike, pesmice, igre, plesa. Z umetnostjo oz. ustvarjanjem lahko otrok predstavi svoja najbolj skrita počutja in čustva, predstavi nek dogodek, izrazi svojo etično presojo o dogodku ali osebi. Cilji, ki jih skušamo doseči pri tem, so predvsem spoznavanje in uživanje v umetnosti, razvijanje estetskega zaznavanja, razvijanje izražanja in komuniciranja na malo drugačen način in razvijanje otrokove ustvarjalnosti. Kdo pa ni užival v čečkanju...

Otrok s svojim rojstvom postane del družbenega okolja v katerem bo živel in rasel. Da bi lahko vplival in sodeloval z okoljem, ga mora najprej postopoma spoznati. To pomeni spoznavanje lastne zgodovine, kulture, nacionalne tradicije, hkrati pa spoznavanje tudi tuje, drugačne kulture, ki je osnova za vzgajanje v medsebojni strpnosti in spoštovanju drugačnosti. Prav zaradi vedno večje izpostavljenosti komercialnim vplivom in modnim trendom je potrebno naučiti otroka kritičnosti in razmišljanja s svojo glavo (pomislite samo, koliko reklam je neposredno namenjenih otrokom). V vrtcu naj bi se otroci srečali tudi z uresničevanjem demokratičnih načel in uresničevanjem temeljnih človekovih pravic ter s spoštovanjem zasebnosti in individualnosti. Saj pravijo, da na mladih svet stoji.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Premiera filma Robotove sanje
Animirani film, ki brez besed naslika barvito in toplo pripoved o pomenu prijateljstva in njegovi krhkosti.
6
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
5
Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
5
Jezna sem, ker vzgajate otroke, ki se jih ...
Bila sem otrok v letih, ko je bilo biti otrok izjemno težko in ne želim, da bi se to obdobje ponovilo. Kljub temu, ko se...
5



3 preprosti "čarovniški" triki za ...
Ta vikend se z otroki poigrajte s papirjem, svinčnikom in matematiko ter malce čarajte.
Top 5 notranjih aktivnosti za deževno vreme
Če bi otroci lahko izbirali, kje bodo preživeli deževen vikend, bi izbrali ...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?