Veliko nosečnic se sooča s strahom, kako bodo rodile. Strah pred bolečinami, strah, kako porod izgleda. Za 14 % vseh nosečnic pa je ta strah patološki – takrat govorimo o tokofobiji.
Patološki strah pred porodom se imenuje tokofobija.
(Freepik.com)
Večino nosečnic vsaj enkrat ali dvakrat med nosečnostjo prevzame strah, kako bodo rodile. Strah jih je bolečin, strah jih je, ali bo vse potekalo v redu, brez zapletov, strah jih je raztrganin. Vse to je popolnoma naravno.
V 14 % primerih nosečnic pa govorimo o strahu, ki lahko žensko zaznamuje do te mere, ko zaradi strahu pred porodom sploh ne želi zanositi – patološki strah pred porodom se imenuje tokofobija.
Primarna in sekundarna tokofobija
Poznamo dve vrsti tokofobije - primarno in sekundarno. Primarna je tista, ki se pojavi pri nosečnicah, ki bodo rodile prvič in izkušenj s porodom še nimajo. Vzrok zanjo je lahko poslušanje težkih porodnih zgodb, predvsem, če gre za pripovedovanje njihove mame (hči hitro ponotranji bolečino in strah njenega izkustva), lahko pa gre za travmatične izkušnje iz preteklosti (npr. spolna zloraba).
Sekundarna tokofobija pa se, že kot ime pove, pojavi pri ženskah, ki so že rodile in v največ primerih gre za to, da imajo za seboj slabo porodno izkušnjo, zato se bojijo, da se bo ponovila.
PREBERITE TUDI: Kako zmanjšati strah pred porodom?
Nekatere ne želijo zanositi
Strah pred porodom se navadno v nosečnosti stopnjuje, lahko pa je pred nosečnostjo prisoten do te mere, da se ženske odločijo, da sploh ne bodo zanosile in se izogibajo spolnim odnosom.
Med nosečnicami se lahko začnejo pojavljati panični napadi – predvsem v drugi polovici, ko nosečnica že čuti gibe otročka in se porod približuje.
Kako si pomagati?
Seveda je najbolj pomemben pogovor – svoje strahove lahko zaupate partnerju, ginekologu ali strokovnjaku (psihologu). Poleg tega vam bo zagotovo pomagalo, da se na porod pripravite in izdelate porodni načrt – če se boste počutile bolje s strokovnjaki na tem področju: dulami.
PREBERITE TUDI: Porodni načrt
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
7
Očetova priprava na prihod dojenčka
Če ne prej, je nosečnost skrajni čas, da začnete aktivno razmišljati, kakšen oče želite postati. Katere so naloge dobre ...
7
10 najpogostejših prvih znakov nosečnosti
Vsaka ženska drugače občuti prve znake nosečnosti, mi vam predstavljamo najpogostejše.
6
Poglejte, kako se med porodom premaknejo k...
Ta neverjetna fotografija porodnice dokazuje, kako neverjetno je človeško telo. Poglejte, kako je videti anatomija porod...
5