|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Začetek novega šolskega leta - zlata pravila

Helena Primic, 26.8.2024
Za vas smo zbrali pet zlatih pravil, ki jih je dobro uvesti med družinska pravila pred začetkom novega šolskega leta, da bo družinski ritem tekel bolj tekoče in z manj težavami.

image
Ne pozabite: začetek šolskega leta je stresen tudi za otroka. (Freepik.com)
/11


Poletnih počitnic bo kmalu konec in spet bo tukaj novo šolsko leto, ko ne bo več jutranjega poležavanja in igre čez cel dan. Na vrsti bodo domače naloge in učenje, jutranje vstajanje (za nekatere otroke tudi ob zelo zgodnji uri), popoldanske aktivnosti in utečena družinska rutina.

Za vas smo zbrali pet zlatih pravil, ki jih je dobro uvesti med družinska pravila pred začetkom novega šolskega leta, da bo družinski ritem tekel bolj tekoče in z manj težavami.


1. Kupite mu budilko

Se tudi pri vas vsako jutro prerekate okrog jutranjega vstajanja? Že nam odraslim je pogosto zjutraj težko vstati iz tople postelje, še posebej, ko nas čaka naporen dan v službi. Zato ni čudno, da imajo tudi otroci zjutraj, ko bi še radi spali, težave vstati.

Pa vendar je dobro otroka čim prej navaditi, da bo sam prevzel odgovornost za svoje jutranje vstajanje. Zato otroku namesto, da pristanete v dežurnega zbujevalca, ki otroka vsakih pet minut preganja iz postelje, raje kupite budilko. Skupaj jo nastavita na primeren čas, pri čemer bo otrok vadil tako poznavanje ure kot organizacije časa.

Priporočljivo je, da z rutino z budilko začneta že kakšen teden pred začetkom šole, da se otrok postopoma navadi na šolsko jutranjo uro, hkrati pa lahko še preden gre zares preizkusita različne možnosti.


2. Na vidno mesto otrokov šolski koledar

Da bo otrok in tudi vi lažje sledili vsem šolskim obveznostim, na vidno mesto obesite otrokov šolski koledar. Vanj naj vpisuje vsa preverjanja in ocenjevanja znanja ter druge pomembne šolske izzive in dogodke.

Tako boste otroku veliko lažje pomagali kot pomočnik, ki otroka samo spomni na njegove dolžnosti, ne da bi pri tem prevzel tudi njegovo odgovornost za šolo.

Otrokov šolski koledar pa lahko skupaj z otrokom izdelata tudi sama in se tako na začetek novega šolskega leta pripravita zares ustvarjalno. Takšen doma izdelan koledar bo gotovo edinstven in v celoti prilagojen vaši družini.


PREBERITE TUDI: Šolske domače naloge - 5 zlatih pravil


3. Določite čas za mobilni telefon in računalnik

Še preden se bo začela septembrska gneča, ki nas starše pogosto spravi v razdražljivo stanje, ko otroku pogosto prehitro popustimo, samo da imamo mir, točno določite čas v tednu, ko bo otrok med šolskim letom lahko na mobilnem telefonu, televiziji, računalniku oziroma tablici.

Tega se je najbolje lotiti tako, da se najprej posvetujeta s partnerjem in skupaj poiščeta nekaj možnih rešitev, ki so po vajinem prepričanju najboljše za otroka. Potem lahko v pogovor povabita tudi otroka, ki bo vajino pravilo veliko raje sprejel in upošteval, če bo lahko vsaj malo sodeloval pri njenem ustvarjanju.

Na primer, vam je vseeno, če je otrok na telefonu en dan dve uri ali štiri dni po pol ure, za otroka pa lahko to predstavlja pomembno razliko. Zato mu prisluhnita, pri čemer pa ne pozabita, da smo starši vodje družine, ki moramo otrokove potrebe postaviti pred otrokove želje.  Pa čeprav se otrok upira in protestira.

Glede mobilnika lahko z otrokom tudi skleneta pogodbo!


4. Skličite družinski sestanek in skupaj določite hišni red

Izognite se vsakodnevnim sporom okrog umazanih oblačil na tleh otroške sobe, postiljanju postelje in drugih gospodinjskih opravil, ki jih otrok že lahko opravi sam. Še pred začetkom šolskega leta zato skupaj z vsemi družinskimi člani sestavite hišni red in pravila za vsakega člana posebej.

To boste najlažje speljali tako, da boste sklicali družinski sestanek, ki naj bo sproščen in zabaven - poleg družinskega hišnega reda, listkov in pisal za vsakega člana poskrbite tudi za prigrizek ali pico, da bo usklajevanje potreb in želja različnih družinskih članov teklo z manj napetosti.

Na sestanku naj ima vsak družinski član enakovredno besedo, seveda pa na koncu odločate vi, starši. Toda otroci vam bodo veliko raje sledili, če bodo lahko povedali, pri katerih opravilih raje sodelujejo in kaj lažje sprejmejo. Včasih je kakšno neprijetno reč lažje opraviti samo zato, ker veš, da si lahko na glas povedal, da ti je neprijetna. Zato otroka vzemite resno ter mu prijazno in spoštljivo predstavite svoje meje.  


PREBERITE TUDI: Kako postati samozavesten in zadovoljen starš?


5. Pustite mu dovolj časa za prosto igro in dolgčas

Seveda je super, da ima otrok poleg šole tudi svoje obšolske aktivnosti in hobije, s katerimi razvija tiste dele sebe, ki jih v šoli in doma ne more. Pa vendar sodobni starši s prostovoljnimi obšolskimi aktivnostmi pogosto pretiravajo (seveda v dobri veri, kako je vse to zelo koristno za otroka), tako da je otrok ves teden zdoma in ves čas sredi vodenih aktivnosti.

Otrok, ki mu primanjkuje proste igre in tudi časa za dolgčas, tako izgublja povezanost z lastno ustvarjalnostjo in notranjostjo ter tako postaja vse bolj nemiren, zdolgočasen in nemotiviran. Vse manj namreč ve, kaj čuti, kaj ga zanima in kdo zares je. Za to, da lahko prisluhnemo svoji notranjosti, namreč potrebujemo mir, tišino in tudi zelo koristen dolgčas.

Zato preverite, ali ima otrok ob naporni šoli, obšolskih aktivnostih in domačih obveznostih tudi med tednom dovolj časa za prosto igro, ko lahko sam razporeja svoj čas.


Kako (za)varovati otroka?

Nezgode so pri otrocih pogostejše kot pri odraslih. Čeprav gre večinoma za manjše poškodbe, se lahko pripetijo tudi hujše. Sklenite nezgodno zavarovanje otrok, ki krije posledice nezgod, ki nastanejo v vsakdanjem življenju.

Sklenitev nezgodnega zavarovanja za otroke in mlade prek spleta vam prinaša 10-odstotni popust.


V Zavarovalnici Triglav velikim družin (s tremi in več otroki) pri nezgodnem zavarovanju otrok in mladih nudijo 20-odstoten popust, za tiste, ki se aktivno ukvarjajo s športom pa je tu paket ŠPORT, ki vključuje 100-odstotno kritje za nezgode, ki se otroku lahko pripetijo pri športu.

Ugodnost čaka tudi člane Triglav kompleta, in sicer kar do 40 % popusta pri sklenitvi paketa Nezgoda komplet v sklopu nezgodnega zavarovanja otrok in mladi.

 

Zavarujte prek spleta >>

nezgodno zavarovanje

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

IGRA je najpomembnejše DELO otroka!
Z igro otrok spoznava svet. V igri se otrok pripravlja na življenje. In to je najpomembnejše delo otroka.
15
Kakovosten odnos z otrokom: 10 zlatih pravil
Če želite kakovosten odnos z otrokom, je prvi pogoj, da na otroka ne gledate kot na manjvredno bitje, temveč ga spoštuje...
5
Mikrosporija – najpogostejše glivice pri o...
Z dermatologinjo Tamaro Heraković smo se pogovarjali o glivicah pri otrocih. Povedala nam je, da je najpogostejša okužba...
5
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
4



Izštevanke (2. del)
photo
Izštevanke so se skozi zgodovino spreminjala. Nastajale so nove izštevanke, stare pa so dobivale novo podobo. V nadaljev...
Odlog vpisa v prvi razred - da ali ne?
V zadnjih letih se starši in vzgojitelji otrok, ki zaključujejo vrtčevsko obdobje, vse bolj srečujejo z vprašanjem, ali ...




Razpoloženje v času nosečnosti.
Admin

Ste med nosečnostjo imeli nenadne spremembe razpoloženja?