|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Zdravljenje atopijskega dermatitisa

Petra Logar, 14.12.2010
Zdravljenje atopičnega dermatitisa je dolgotrajno, saj je bolezen kronična. Z zdravili, ki so na voljo, atopijskega dermatitisa ne moremo ozdraviti, lahko pa z njimi pomembno omilimo neprijetne znake.

image
/11


Cilj zdravljenja je omogočiti bolniku kakovostno življenje brez srbeža s čim manj spremembami na koži. Sodobna terapija mora biti varna in učinkovita, bolniku mora omogočiti življenje brez srbeža in s čim manj kožnimi spremembami.

 

Najpomembnejše je izogibati se alergenom, kot so živila, pelod, pršice ali živalska dlaka. Kadar gre za alergijo na hrano, je potrebna dieta. Preprečiti ali omejiti je potrebno tudi stik s snovmi iz okolja, ki dražijo kožo (agresivna sredstva za umivanje in nego-mila, pralni praški, mehčalci za perilo, volnene in sintetične tkanine, krzno, strojna olja ...). Skrbno je treba izbirati neodišavljene negovalne pripravke, ki kože ne izsušijo. Doma naj se vzdržuje čimbolj enakomerne pogoje bivanja z ustrezno temperaturo in stopnjo vlažnosti. Z ureditvijo okolja se izognemo inhalacijskim alergenom, npr. hišni pršici. Priporoča se, da se bolnik nauči zaznavati in omejevati čustveni stres. Praskanje in drgnjenje je potrebno preprečiti, če je to le mogoče. Bolnik mora skrbeti, da kožo čim manj draži. Po kopeli se je vedno treba namazati z negovalnim pripravkom, ki je namenjen suhi in občutljivi koži. Priporoča se prhanje namesto kopanja. Odsvetujemo uporabo tekočih mil, penečih kopeli ali gelov za prhanje, ki izsušijo kožo. Če koža ni vneta, zelo dobra izbira so različne oljne kopeli; namesto tega, se lahko v kad doda nekaj kapljic olivnega olja, ki povrne koži izgubljeno maščobo in prožnost. Svetujemo mehka bombažna oblačila, pranje z manjšo količino neagresivnega pralnega praška in ponovni program izpiranja brez uporabe mehčalca. Sprememba okolja (odhod na morje ali v hribe) in večja izpostavljenost soncu običajno olajšata težave.

 

Zdravljenje je odvisno od klinične slike oz. faze bolezni. Ob akutnem vnetju se uporabljajo obkladki s fiziološko raztopino in lokalne kortikosteroidne kreme, lahko tudi razredčene, o čemer odloča lečeči zdravnik. Učinkovita so tudi novejša lokalna zdravila, ki delujejo protivnetno, a ne vsebujejo kortikosteroidov. To so lokalni imunomodulatorji, kot sta takrolimus in pimekrolimus, ki imajo manj neželenih učinkov in so primerni za dolgotrajno uporabo. Pri sočasni okužbi kože uporabljamo antibiotična ali antimikotična mazila.

Kadar gre za res zelo hudo obliko bolezni (moten spanec, zelo močan srbež ipd.), imamo na voljo še sistemska zdravila, predpišemo tudi antihistaminike. Srbež sili bolnika k drgnjenju in praskanju kože, kar povzroči zagon izpuščaja in kožo poškoduje. Srbež negativno vpliva na spanje, počitek in koncentracijo.

Težave pogosto olajšata klimatsko zdravljenje in fototerapija.

Po zdravljenju priporočamo aktivno nego kože z kakovostno dermatološko kozmetiko ali z naravnimi snovmi, ki vzdržujejo kožo zdravo.

 

Ves čas je potrebna skrbna nega kože z uporabo negovalnih mazil in oljnih kopeli, poleg tega se je treba izogibati sprožitvenim dejavnikom. Pri dokazanih alergijah je potrebna dieta, prilagoditi je treba okolje. Odsvetujemo uporabo dražečih mil, penečih se kopeli in uporabo mehčalcev za perilo. Priporočamo bombažno obleko, oprano z manjšo količino praška in dobro splaknjeno.

Bolnikom oziroma njihovim staršem je treba natančno razložiti, da je bolezen dolgotrajna, vendar z upoštevanjem navodil in z zdravili, ki so nam na voljo, večinoma dobro obvladljiva.

 

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Zakaj starejši otrok ne bi smel biti varuš...
Ruski psiholog Vladimir Petrov je objavil študijo o tem, zakaj naj se starši pri skrbi za mlajše otroke izogibajo prelag...
6
Zakaj se z otroci pregovarjamo o njihovi v...
Otrok noče imeti čelade, ne posluša me in podobni izgovori staršev. Pediatrinja.si je na Facebooku zapisala odlično spor...
6
BLOG: Kako spakirati za poletne počitnice?
Letos se na počitnice prvič odpravljam z dvojčkoma, ki že hodita. In tako 8 ur pred odhodom še vedno nimam spakirano, se...
6
BLOG: Mora res žival od hiše, ko pride doj...
V odnosu z živalmi otroci dobijo priložnost, da občutijo in razvijajo temeljne vrednote, ki so pomembne za vsakogar - so...
6



Pravilno čiščenje igračk za kopanje
Kako boste pravilno očistili igračke za kopanje? Narediti morate samo eno stvar, da se v njih ne bo razrasla plesen.
Zakaj se z otroci pregovarjamo o njihovi v...
Otrok noče imeti čelade, ne posluša me in podobni izgovori staršev. Pediatrinja.si je na Facebooku zapisala odlično spor...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?