|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Zdravje in nega

Sistematski pregled in cepljenje
V Sloveniji je preventivna šolska pediatrija primerljiva z najbolj razvitimi sistemi v zahodni Evropi. Šoloobvezni otroci so pregledani v 1., 3., 5. in 7. razredu osnovne šole in nato še v 1. in 3. letniku srednje šole. Pediater na ta način celostno spremlja telesni in duševni razvoj ter bolezni otrok in kasneje mladostnikov vse do zaključka rasti.
V šestem letu je otrok zopet cepljen, in sicer prejme naslednja cepiva: - Proti hepatitisu B, ki ga otrok prejme v treh odmerkih - prvi odmerek prejme ob sistematskem pregledu za vstop v 1. razred, drugi odmerek sledi čez 4 do 12 tednov, tretjega pa prejme ob sistematskem pregledu v 1. razredu.
- Proti ošpicam, mumpsu in rdečkam - otrok prejme drugi odmerek tega cepiva ob sistematskem pregledu za vstop v 1. razred (ponavadi skupaj s prvim odmerkom cepiva proti hepatitisu B).  
Pomanjkanje spanca pripelje do težav 
Če otroku primanjkuje spanca, morda sploh ne bo imel nobenih vidnih težav, a se bodo nakopičile in bodo toliko hujše na dolgi rok. Spanje je namreč zelo pomembno za nevrološki razvoj. Strokovnjaki opozarjajo, da nezdrave spalne navade močno vplivajo na kasnejše težave s koncentracijo v šoli, verjetno obstaja tudi povezava s hiperaktivnostjo. Kronično neprespani otroci pa v končni fazi zrastejo v kronično utrujene odrasle, česar pa jim zagotovo ne privoščimo. Na tak način pa ne bodo srečni in zdravi le otroci, pač pa tudi vi, starši.

Rastne bolečine
V zgodnji šolski dobi se pogosto pojavljajo t.i. rastne bolečine, katerih vzrok je še nepojasnjen, domnevanja pa so, da izhajajo iz pokostnice, rastnih rež, mišic in kit. Pojavijo se, ko je otrok v obdobju največje rasti, zlasti pri živahnih in nemirnih otrocih. Otrok čuti (močne) tope ali pekoče bolečine v golenih in mečih zvečer, ko poskuša zaspati in celo v spanju.
Ob pojavu rastnih bolečin lahko otroku pomagate tako, da masirate boleče noge s prečnimi gibi od spodaj navzgor ali pa mu dajete hladne obkladke, ki bodo pospešili prekrvavitev in s tem blažili bolečino.

Nahod
Nahod je najpogostejši od vseh obolenj. Predšolski otroci ga dobijo do 12-krat letno, mlajši šolarji pa so že precej odporni na nekatere viruse in ga dobijo do šestkrat letno. Simptomi so dražeče grlo, kihanje, nato izcedek iz nosu, sprva voden in čist, nato sluzast in rumeno-zelen.
Otroka navadite uporabljati papirnate robčke za enkratno uporabo, zaradi brisanja ranjeno kožo pod nosom pa mažite z ognjičevim mazilom ali majaronovim maslom.

Nežna otroška koža
Zaradi nerazvitosti podkožnega maščobnega tkiva se občutljiva otroška koža ne more zaščititi sama. Otrokov obraz, roke in ušesa je potrebno pozimi zaščititi z mastno kremo, ki ne vsebuje vode (le-ta prevaja mraz in naredi kožo še bolj razdraženo). Na snegu kožo še dodatno zaščitite s kremo za zaščito pred soncem, saj se sončni žarki odbijajo od snega in lahko povzročajo opekline. Da je sončna krema potrebna tudi poleti, ni potrebno posebej opozarjati, naj pa vas spomnimo na zračna in lahka oblačila, ki morajo pokrivati čim več kože ter kvalitetna sončna očala in klobuk s širokimi krajci, ki nudi popolno zaščito obrazu, uhljem in vratu.

Poteba po vitaminih
Najboljši način za pokritje potreb po vitaminih je uživanje raznolike sveže hrane (zelenjave, sadja, žitaric). Otrok dobi z uravnoteženo zdravo prehrano vse potrebne vitamine in minerale. Če vaš otrok uživa bolj ali manj enolično hrano in vas skrbi, da s prehrano ne dobi dovolj vitaminov, se je najbolje posvetovati z otrokovim izbranim zdravnikom in šele nato začeti z dajanjem vitaminskih pripravkov.
Sicer pa so vitamini nujno potrebni za rast in razvoj otroka. Pomanjkanje katerega izmed vitaminov lahko vodi do resnih zdravstvenih težav.
Nega bolnega otroka
Ko otrok zboli, tudi večina staršev trpi z otrokom. Še posebej hudo pa je, če je potrebno bolnišnično zdravljenje. Upoštevajte nasvet zdravnika in ne iščite možnosti, kako se izogniti bolnišničnemu zdravljenju. Vedite, da vam brez tehtnega razloga tega ne bi svetoval.
Na otroških oddelkih praviloma preko dneva ne omejujejo časa obiska staršev, zvečer pa se je treba posloviti od otroka, saj večinoma v bolnišnicah ni dovolj prostora za sobivanje staršev. V kolikor pa imajo to možnost, vam proti plačilu ponudijo prenočišče in hrano bodisi v isti sobi z otrokom ali pa v posebni sobi, namenjeni staršem.
Večinoma imajo več težav z otrokovim bivanjem v bolnišnici starši kot otroci sami. A vsaj pred otrokom je potrebno delovati mirno, saj bo otrok še bolj žalosten, če bo videl, da starše skrbi ali celo da mama joka. Vedite, da so otroci večinoma zelo prilagodljivi in v bolnišnici pogosto spoznajo nove prijatelje, večina otroških oddelkov pa ima tudi igralnico in zaposleno vzgojiteljico.
Kakor hitro otrokovo zdravje to dopušča, zdravnik odpusti otroka iz bolnišnice. Ponavadi je po bolnišničnem zdravljenju potrebna še nekajdnevna domača nega. Na koncu naj še opozorimo, da vam za čas, ko je otrok v bolnišnici, ne pripada bolniški stalež za nego otroka.
Migrene Nekateri otroci trpijo za migrenami. Strokovnjaki pravijo, da migrene prizadenejo vsakega dvajsetega otroka. Prvič se pojavijo okoli petega ali šestega leta in se lahko ponavljajo. Včasih za njimi trpijo celo dvoletniki. Bolj pogoste so sicer pri tistih otrocih, katerih starši imajo enako težavo.
Če vaš otrok toži, da ga boli glava, bodite pozorni. Vprašajte, kako ga boli glava, ali svetloba poveča bolečino. Pred obiskom zdravnika naj otrok poskuša svoje občutke narisati – kje in kako močno ga boli glava. Če otrok toži, da je bolečina vse hujša, pa se takoj odpravite k zdravniku.
Če ste opazili, da se glavobol pri otroku ponavlja, si zapisujte, kdaj, kako močno, koliko časa in kako se je otrok pri tem obnašal. Ti podatki bodo ključni za zdravnikovo diagnozo in morebitno zdravljenje, če bo potrebno.
Jemanje zdravil
Da bi otrok zaužil zdravila, ki jih mora, ko je bolan, vam ni treba postati čarovnik. Obstajajo precej lažji načini. Če se boste z otrokom pregovarjali, ga ne boste naučili, kar ga želite. Prepiranje se mu bo morda zdelo zabavno in se bo prepiral samo zato. Prav tako ga ne skušajte vplesti v kakšno drugo dejavnost, da bi ga zamotili. Raje se skoncentrirajte na to, da je treba vzeti zdravilo. Če ne bo šlo, raje čez nekaj minut poskusite ponovno.
Če se otrok upira, ga vprašajte, kaj ga moti, zakaj noče vzeti zdravila. Morda ga boli grlo, ima razjede v ustih. Pojasnite mu, da mu bo zdravilo pomagalo. Morda ga moti okus. V lekarni vprašajte, ali je na primer namesto grenkega sirupa možno zdravilo dobiti v tabletah.

Preberite še

Razvojni mejniki
Zdravje in nega

Igrajmo se
Dobro je vedeti




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?