Velika noč lahko postane obred, ki si ga podarimo drug drugemu za druženje in skupno ustvarjanje. Skupno pospravljanje stanovanja, nabiranje rož in zelenja, barvanje pirhov z naravnimi barvili, priprava jedi ter velikonočnih okraskov iz papirja ...
Velika noč lahko postane obred oz. čas, ki si ga podarimo drug drugemu za druženje in skupno ustvarjanje.
(Freepik.com)Jabolčni sendvič
Simpatični jajčni piščanci
Simpatični jajčni piščanci
Velikonočni sufle iz sira
Velika noč je največji krščanski praznik, ki je veliko bolj pomemben kot božič. To je tudi čas, ko se prvič v novem letu sreča skupaj cela družina in ko zimo zamenja pomlad z vso svojo kipečo energijo.
Po svetu in Sloveniji praznujemo veliko noč različno. Verniki seveda po verskem izročilu, za ostale pa je to praznik prekomernega uživanja dobre hrane. Mnogi pozabljamo stare tradicionalne navade in običaje, ki izhajajo iz krščanstva.
PREBERITE TUDI: 5 pravil za popolne velikonočne praznike
Tradicionalni velikonočni običaji, ki jih danes pozabljamo
V današnjem prehitrem tempu življenja so nekateri tradicionalni velikonočni običaji že utonili v pozabo, to pa nikakor ne drži za velikonočne jedi, ki kljub svoji kaloričnosti še vedno vztrajajo na velikonočnih jedilnikih.
Na deželi so pred prihajajočim praznikom prekinili z delom in se posvetili pospravljanju dvorišč ter gospodarskih in bivalnih poslopij. V tem času so ljudje v večji meri pleskali stanovanja in urejali bivalne prostore. Tudi v mestih so prevzeli ta običaj ter pred velikonočnimi prazniki očistili, pospravili in dobro prezračili stanovanja. Spomnim se, da so bile sobe, v katerih smo živeli, polne svežih spomladanskih rož, med katerimi so poleg zelenja izstopale narcise in mačice.
Cvetna nedelja naznanja velikonočno obdobje V vaških okoljih se otroci marsikje z doma narejenimi butarami sprehodijo v sprevodu do cerkve. Butare so največkrat okrašene z bršljanom, leskovo šibo, vejico drena, vrbovimi mladikami, »božjim lesom«, s pomarančami ter z okraski iz krep papirja. |
Velikonočne igrice, ki naredijo ta čas še bolj igriv
Različne tradicionalne igrice so včasih pripomogle, da so se otroci praznika izredno veselili. S praznikom je povezan lep običaj, pri katerem so otroci odkrivali preprosta darilca, ki jim jih je skril velikonočni zajec.
Tradicionalna fantovska igrica pa je bila sekanje pirhov. Svojo pisanico je udeleženec položil v klobuk ali na tla, soigralec pa jo je ciljal s primerne razdalje s kovancem. Če jo je zadel, si jo je prilastil, drugače sta bila denar in pisanica nasprotnikova. Kovanec se je moral cel zariti v pirh. Sekanje pirhov je bilo pravo tekmovanje, saj so nekateri vadili že 14 dni prej, za »tarčo« pa so uporabili surov krompir.
Čeprav gre za ameriško tradicijo, je za otroke zelo zabavno odkrivanje preprostih darilc, ki jim jih je skril velikonočni zajec. (FOTO: Freepik.com)
PREBERITE TUDI: Zabavne velikonočne igrice
Tradicionalne jedi: od petka do ponedeljka
Z velikim petkom se začnejo velikonočni prazniki. Veliki petek je čas strogega posta in iskanja notranjega miru vernikov. Včasih so se ljudje morali upreti slastnim dišavam, ki so prihajale iz preproste kuhinje ob peki velikonočnih sladic, in zaužili tradicionalno postno jed »aleluja«, ki so jo skuhali iz posušenih repnih olupkov in zakuhane kaše.
Na velikonočno soboto verniki pripravijo jedi za blagoslov, ki so namenjena nedeljskemu velikonočnemu zajtrku. Pobarvajo pirhe in skuhajo prekajeno svinjino. Košarica za blagoslov jedi je pripravljena šele takrat, ko se vanjo doda še hren, kruh in potico.
Včasih je tradicija velevala, da je jedi odnesla k blagoslovu gospodarica ali mlado dekle družine. Danes je blagoslov živil v cerkvah večinoma popoldan. Vstajenjska slovesnost se ponekod odvija v soboto zvečer, večinoma pa v nedeljo zjutraj.
Vstajenjski slovesnosti sledi doma velikonočni zajtrk. Včasih se je praznovanje velike noči »potegnilo« tudi v belo nedeljo (teden dni kasneje), t.i. malo veliko noč, v katero je vsekakor sodil prazničen zajtrk in praznično kosilo.
Naj bo velika noč čas, ki ga podarimo drug drugemu
Omenjeno tradicijo lahko priredimo današnjim potrebam in času, v katerem živimo. Velika noč lahko postane obred oz. čas, ki si ga podarimo drug drugemu za druženje in skupno ustvarjanje. Skupno pospravljanje stanovanja, nabiranje rož in zelenja, barvanje pirhov z naravnimi barvili, priprava jedi ter velikonočnih okraskov iz papirja in drugih materialov, igrice in smeh je samo skromen del idej, ki jih lahko družina vključi v praznično vzdušje in svoje doživljanje praznikov. Starši in otroci naj se posvetijo skupnemu ustvarjanju in skupaj pripravijo velikonočne jedi.
PREBERITE TUDI: 5 idej za velikonočno sladko presenečenje
3 enostani recepti za slasten velikonočni zajtrk
Uživajte v pripravi na praznike, da vam bodo ti v veselje in slast. Pripravili smo nekaj enostavnih receptur za popestritev velikonočnega jedilnika.
1. Velikonočni jabolčni sendvič
Sestavine za 6 oseb:
2 skodelici olupljenih in grobo narezanih jabolk
skodelica vode
rjavi sladkor ali melasa
5 čajnih žličk koruznega škroba
1/2 čajne žličke cimeta
1/4 čajne žličke muškatnega oreščka
2 čajni žlički limoninega soka
12 rezin starega kruha
3 jajca
2/3 skodelice mleka
2 čajni žlički vanilje
Čas priprave: 30 minut
Postopek priprave
V posodi za omako v vodi skuhamo narezana jabolka, da se malo zmehčajo. Po okusu vmešamo oz. dodamo rjavi sladkor ali melaso, koruzni škrob, cimet in muškatni orešček. Mešamo, dokler se jabolčna mešanica ne zgosti. Odstavimo z ognja in vmešamo limonin sok.
Z jabolčno omako namažemo 6 kosov kruha in jih pokrijemo s preostalimi šestimi tako, da nastane sendvič. V globokem krožniku dobro premešamo jajca, mleko in vaniljo. Sendviče potopimo v jajčno mešanico ter jih popečemo v vroči ponvi na kokosovem maslu. Jabolčni sendvič popečemo na obeh straneh do zlatorumene barve. Na koncu ga lahko okrasimo s sladkorjem v prahu.
Jabolčni sendvič (FOTO: Aleš Pirc)
2. Velikonočni sufle iz sira
Sestavine za 4 osebe:
2 jajčna beljaka
2 žlici naribanega parmezana
1 žlica masla
2 žlici namenske moke
ščepec muškatnega oreščka
ščepec kajenskega popra
1/2 skodelice lahkega mleka (1,6 %)
1/3 skodelice grojerja
1 kamamber
1 čajna žlička šerija
1/2 čajne žličke gorčice Dijon
1 jajčni rumenjak
žlička smetane
ščepec soli
Čas priprave: 50 minut
Postopek priprave
Jajčni beljak naj na sobni temperaturi počiva 30 minut. Namažemo dve posodici za peko s kokosovim maslom in jih ob notranjih straneh potresemo z naribanim parmezanom.
V majhni posodici stopimo maslo. Z metlico vmešamo moko, muškatni orešček in kajenski poper, dokler ne postane zmes gladka. Postopoma dodajamo mleko. Vse skupaj postavimo na ogenj na srednjo temperaturo in mešamo toliko časa, dokler zmes ne postane gosta (2 minuti). Zmanjšamo ogenj in vmešamo grojer in kamamber. Dodamo šeri in gorčico ter mešamo, dokler se sir ne zmehča povsem. Posodo odstavimo z ognja in prelijemo v hladno posodo.
Majhno količino vroče mešanice vmešamo v jajčni rumenjak in vse skupaj stresemo k preostali masi. Počasi mešamo in pustimo, da se mešanica postopoma ohladi.
majhni posodi stepemo beljak, smetano in sol, dokler sneg ne postane čvrst. S slaščičarsko lopatko beljak počasi vmešamo v ohlajeno sirovo mešanico. Ko vse dobro premešamo, maso predenemo v ognjevarni posodici in postavimo v pečico na temperaturo 175 °C.
Pečemo 18–22 minut oziroma dokler se vrh sufleja ne dvigne in sesede v sredico. Postrežemo takoj.
Velikonočni sufle iz sira (FOTO: Aleš Pirc)
3. Simpatični jajčni piščanci
Sestavine za 6 oseb:
12 trdo kuhanih jajc
150 g majoneze
150 g naribanega parmezana
2 čajni žlički na drobno narezane čebule
1/2 žlice karija
1/2 žlice gorčice
poper po okusu
narezane olive
1 majhna rdeča sladka paprika
Čas priprave: 30 minut
Postopek priprave
Na dnu odrežemo jajce toliko, da ga lahko postavimo navpično. Cikcakasto odrežemo zgornjo tretjino jajca. Previdno izluščimo rumenjak in ga damo v posebno posodo ter ga zmečkamo z vilico. Dodamo majonezo, parmezan, čebulo, kari, gorčico in poper. Mešamo toliko časa, da zmes postane gladko.
Jajce napolnimo z mešanico in na vrhu dodamo izrezan cikcakast jajčni del pokrova.
Olive zrežemo na kolobarje, da naredimo očesa. Kljune naredimo iz rdeče paprike. Nežno in z občutkom pritisnemo očesa in kljun v jajčno mešanico. Vse skupaj ohladimo in postrežemo za velikonočni zajtrk.
Simpatični jajčni piščanci (FOTO: Aleš Pirc)
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: