Ta in naslednji vikend naj bo v znamenju zmaja - tega mogočnega in čarobnega bitja, ki otroku pomaga tudi pri razvoju. Kako, preveri v članku!
Ali veste, kdo je pramagal ljubljanskega zmaja?
Ta vikend se bomo pripravljali na sobotno družinsko delavnico z žabico Ljubo z naslovom Gremo ljubljanskega zmaja spoznat, ki bo naslednjo soboto, 23. novembra 2019, v Mestnem muzeju Ljubljana otrokom razkrila, kako je zmaj pristal v ljubljanskem grbu.
Zato se ta vikend skupaj z otroki odpravite v knjižnico ter poiščite različne slikanice in knjige o zmajih. Teh skrivnostnih bitjih, ki jih mora princ v pravljicah premagati, sicer so pa lahko tudi zelo prijazni in dobrosrčni.
Lahko si ogledate tudi kakšno risanko o zmajih in zmajčkih ter tako otroku še bolj približate to mogočno in za nekatere otroke tudi strašno bitje. Ali izdelate zmaja in ga spuščate v vetru.
PREBERITE TUDI: BLOG - Strah itak ne obstaja!
Pomagajo pri razvoju
Zmaji simbolizirajo tako moč in nevarnost kot magičnost in povezanost s pravljičnih svetom. Zato otroke intuitivno privlačijo, četudi so s svojim bruhajočim ognjem, velikimi kremplji in dolgim repom videti strašni.
S pomočjo zmajev - najsi jih premagajo ali ukrotijo in skupaj z njimi premagajo še večje sovražnike - se tako otroci učijo tako poguma kot vztrajnosti, da sledijo svojim sanjam. Ne glede na to, kako neresnične so videti in koliko preprek je na poti. S pomočjo zmajeve energije je vse možno.
Spodbujajo domišljijo in ustvarjalno mišljenje
Zmaj ima lahko eno ali več glav. Lahko bruha ogenj ali led. Njegova koža je lahko zelena ali pisana. Lahko je dober ali slab.
Ravno zato, ker gre za pravljično bitje, otroci lahko dajo svoji domišljiji prosto pot, s čimer spodbujajo svojo ustvarjalnost.
Otroku zato pustite, da si ustvari lastno podobo zmaja. Spodbudite ga, da ga nariše, oblikuje iz kartona ali kock ... mu podari življenje. Četudi ga bo prerisoval ali poskušal narisati tistega iz risanke, ga nikar ne popravljajte, temveč mu dopustite, da nariše "svojega" zmaja.
PREBERITE TUDI: Pravila za razvoj otrokove desne polovice možganov
Pomagajo razvijati socialne veščine in sočutje
Če zmaj vate bruhne ogenj, te več ni. To otroci zelo dobro vedo, tudi tisti predšolski. Zato je igra z igračami-zmaji tudi preizkušanje meja, tako lastnih kot tujih, ter učenje sočutja in empatije. Ker bratec ali prijateljček ne želi, da ga zmaj ubije.
"Kaj pa, če bi to bil prijazen zmaj, ki pomaga premagati hudobnega čarovnika, ki je začaral cel svet?" po navadi otroci hitro najdejo rešitev, kako v igri obdržati zmaja (in njegovo zmajevsko energijo), pa vendar nikogar poškodovati.
Zato se ne bojte igrač in iger, v katerih nastopajo zmaji, čarovniki in podobna strašna bitja, da bodo zaradi njih otroci postali bolj agresivni in nasilni. Ravno zmaji so odlična priložnost, da otroci na varen način sprostijo nakopičeno agresijo, tudi tisto potlačeno.
Najpogumnejši bodo vstopili v Zmajev brlog ...
Naslednjo soboto se torej vidimo na delavnici Gremo ljubljanskega zmaja spoznat, na kateri bodo otroci lahko prisluhnili zgodbi o argonavtih in pogumnem junaku Jazonu, ki je premagal strašnega zmaja z Ljubljanskega barja.
Najpogumnejši otroci bodo lahko vstopili v Zmajev brlog in pošasti ukradli malico. Na koncu bodo otroci izdelali še svoj zmajski grb.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
5
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5