|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Hranjenje z žličko pogosteje vodi v debelost

Helena Primic, 16.3.2023
Aktualna angleška študija je pokazala, da imajo dojenčki, ki so hranjeni z žličko v primerjavi z dojenčki, ki se hranijo samostojno (metoda BLW), dvakrat večjo možnost za debelost.

image
Če otrok glavo obrne stran, je to jasen znak, da ne želi več jesti. (Foto: Freepik.com)
/11


Vse več je mamic, ki svojih dojenčkov ne hranijo z žličko, temveč jih že od samih začetkov uvajanja goste hrane privajajo na samostojno hranjenje po metodi BLW (Baby Led weaning) - hranjenje na otrokovo pobudo.

Kot kaže aktualna angleška raziskava, ki so jo opravili na Swansea University, je takšna odločitev boljša tudi zato, ker imajo samostojno hranjeni dojenčki dvakrat manjšo možnost, da bodo imeli težave s prekomerno težo.

 

Stik z občutkom sitosti

V angleški študiji, ki jo je vodila profesorica in avtorica knjige Zakaj je uvajanje goste hrane pomembno (Why Starting Solids Matters) - Amy Brown, so preverili način uvajanja goste hrane, prehranske navade in težo skoraj 300 dojenčkov najprej v starosti med šestim mesecem in enim letom starosti, nato pa čez dobro leto.

Raziskovalci so ugotovili, da so dojenčki, ki so bili hranjeni po metodi BLW, bolje vedeli, kdaj so siti in znali takrat prenehati s hranjenjem. Amy Brown je prepričana, da starši, ki svoje dojenčke hranijo z žličko, dojenčka nevede (na)hranijo preveč.

Brownova v svoji knjigi opozarja tudi na pogosto vzgojno navado, da morajo otroci pojesti vse, kar imajo na krožniku, saj tako prezrejo svoj občutek sitosti in jedo kar naprej, četudi je njihov želodček že poln. Tako ustvarimo idealne pogoje za prenajedanje in debelost v kasnejših letih ter odraslosti.

 

PREBERITE TUDI: Kako dojenčka učiti samostojnega hranjenja?

 

Otrok ima nadzor nad lastnim telesom

Toda, če otroka hranimo po metodi BLW, ima otrok nadzor nad lastnim telesom ter se lahko sam odloči, kaj bo jedel in koliko ter kdaj bo prenehal s hranjenjem. Za starša je pomembno le, da mu ponudi čim več različne hrane in priložnosti, otrok pa je tisti, ki odloča, kaj bo jedel in koliko.

Po navadi v začetku uvajanja metod BLW otrok ne poje veliko, temveč se s hrano predvsem igra. Toda slej ko prej ga lakota privede do tega, da začne jesti.


Na to bodite pozorni pri hranjenju z žličko!

Če pa se vendarle ne želite povsem odpovedati hranjenju otroka z žličko, bodite pozorni na naslednje znake, ki kažejo, da je dojenček sit in ne želi več jesti:

- Ko se mu približate z žličko, glavo obrne stran, kar je zelo pogost signal, ki ga veliko staršev spregleda.

- Z roko odrine žličko ali/in vašo roko.

- Če ste bili z žličko prehitri in je hrana vendarle pristala v njegovih ustih, bo hrano izpljunil.

- Hrano ali igračke (če ste ga med hranjenjem poskušali zamotiti z njimi) začne metati po tleh.

- Postane jokav in poskuša zlesti iz stolčka.

 

PREBERITE TUDI: Uvajanje novih živil - Pravilo štirih dni

 

Sit že po treh žličkah?

Starši svoje dojenčke pogosto preveč (na)hranijo zato, ker enostavno ne verjamejo, da je otrok lahko sit že po samo treh žličkah. Ker jih je strah, da bo otrok čez pol ure spet lačen. Ker je sedaj pač čas za hrano. Ker je treba pojesti tudi tisto nepriljubljeno zelenjavo. Tukaj preverite, kako otroka prepričati, da bo jedel tudi zelenjavo in sadje!

Pa vendar ne pozabite, da tudi odrasli nismo vedno enako lačni in nam ne diši vedno ista hrana. Da tako odrasli kot otroci nismo roboti, ki se prehranjujejo po točno določenem urniku.

Če torej želite, da bo že dojenček ohranil občutek za sitost in znal začutiti, kdaj je čas, da preneha s hranjenjem, zaupajte njegovemu telesu vsaj glede količine hrane in ga nikoli ne silite jesti, če hrano zavrača. Pa četudi je to že po treh žličkah. Tudi, če bo zaradi tega morda nekaj ur lačen, mu bo to manj škodilo, kot če bo jedel na silo in se tako vse bolj oddaljeval od občutka sitosti ter povezanosti z lastnim želodcem in telesom. 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Dojenje: Sezamov čaj za več mleka
Ste vedeli, da sezam spodbuja nastajanje mleka? Preizkusite sezamov čaj za dojenje, s katerim boste povečale svojo zalog...
4
Težave z želodcem - Naravna pomoč
Blagodejno na želodec s preveč kisline deluje tudi zelena, ki je eno izmed najbolj bazičnih oziroma alkalnih zelenih živ...
3
Kozarček jajčnega likerja (za odrasle)
Privoščite si kozarec domačega jajčnega likerja!
3
Mavrica na vašem krožniku
Naravne barve sadja in zelenjave ne predstavljajo samo pašo za naše oči, temveč tudi blagodejno delujejo na naš organize...
3



Kdaj otroku ponuditi ribe in ostalo morsko...
Poletje je tu in že nam diši morska hrana. Kdaj in kako ponuditi takšne specialitete dojenčku?
Namigi za preproste večerje
Kako pripraviti okusno in zdravo večerjo, ki je primerna tako za uvajanje hrane za dojenčka kot tudi za celotno družino?




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?