V resnici se na koncu, tudi ko gre za denar, vedno ustavimo pri zaupanju. Lahko temu družinskemu članu ali prijatelju zaupam, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči, da se bo držal najinega finančnega dogovora?
Človeka, ki je v finančni stiski, ne obsojate in krivite, temveč mu pokažite razumevanje za njegovo stisko. (Foto: Pexels.com)
Ko gre za finančno pomoč oziroma denarno posojilo, smo Slovenci večinoma zelo nezaupljiv narod. Tudi v krogu ožje družine težko posodimo večji znesek denarja ali smo poroki pri kreditu.
Ker, kaj pa če bo šlo kaj narobe? Kaj pa, če se ločiš ali ostaneš brez službe? Kako pa mi boš potem vrnil posojilo in ali bom potem jaz moral plačevati tvoj kredit?
Gre za zaupanje!
Zgornja vprašanja so seveda zelo smiselna in povsem logična, ko gre za posojilo denarja, toda nikakor pa to ne pomeni, da je zato bolje - da bomo zares finančno varni -, da v sorodstvene in prijateljske vezi denarja raje ne mešamo. V smislu Čisti računi, dobri prijatelji.
Če imamo s svojimi družinskimi člani in prijatelji zares dober odnos, jim zaupamo, da naše pomoči ne bodo izkoristili oziroma bodo naredili vse, da nam zaradi denarnega posojila ne bodo povzročili finančne škode.
V resnici se na koncu, tudi ko gre za denar, vedno ustavimo pri zaupanju. Lahko temu družinskemu članu ali prijatelju zaupam, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči, da se bo držal najinega finančnega dogovora?
PREBERITE TUDI: Višje nadomestilo za starše otrok v karanteni
Skupaj izdelajta finančni načrt odplačevanja posojila
Da se boste kot posojilodajalec vendarle počutili dovolj varni, sorodniku oziroma prijatelju predlagajte, da skupaj izdelata finančni načrt odplačevanja posojila.
To seveda ne pomeni, da vam je sorodnik/prijatelj zato, ker mu boste posodili denar, dolžan razgrniti vse svoje finančne posle in se pred vami zagovarjati kot pred banko. V resnici mu tudi ni treba razlagati, zakaj potrebuje finančno posojilo oziroma za kaj ga bo potrošil.
Dovolj je, da vam pojasni, kakšen je njegov načrt odplačila posojila, s katerim se morate seveda strinjati. Na tej točki ga tudi lahko vprašate, kakšen ima rezervni načrt, če načrtovanega zaradi višjih sil ne bo mogel realizirati. Pošten sorodnik in prijatelj vam bo z veseljem odgovoril in pojasnil svoje rezervne načrte, ki spadajo k vsakemu večjemu finančnemu načrtu.
PREBERITE TUDI: BLOG - Odnos do denarja in revščina
Pazite, da ohranite dostojanstvo sorodnika oziroma prijatelja
Prositi za denarno pomoč je za večino ljudi zelo težko in pogosto tudi sramotno dejanje. Češ, tako zelo sem neuspešen in nesposoben, da ne zmorem sam finančno poskrbeti za svojo družino in moram prositi za pomoč.
Ko se torej znajdete v vlogi tistega, ki razmišlja o tem, ali bi posodil denar ali ne, priskočil na pomoč pri kreditu ali ne, bodite zavestno pozorni na to, da v odnosu do prosilca ohranite njegovo dostojanstvo. To storite tako, da človeka, ki je v finančni stiski ne obsojate in krivite, temveč mu pokažete razumevanje za njegovo stisko.
Tudi, če ga boste zavrnili, lahko to storite vzvišeno in pokroviteljsko ali sočutno in empatično. Recimo: "Z veseljem bi ti pomagal, toda sva oba z ženo zakreditirana in tudi nam v tej situaciji ni lahko. Ti lahko pomagam kako drugače?"
PREBERITE TUDI: Samohranilska družina - 6 finančnih zlatih pravil
Finančna pomoč ni nujno denarna
Če se je sorodnik ali prijatelj znašel v finančni stiski, vi pa mu ne morete pomagati z denarnim posojilom ali s kakšnim drugim denarnim poslom, to še ne pomeni, da ste izčrpali vse možnosti finančne pomoči.
Morda mu lahko pomagate tako, da mu za nekaj mesecev posodite enega od družinskih avtomobilov (če se mu je na primer pokvaril in bi potreboval denarno posojilo za popravilo), enkrat na teden prevzamete varstvo otrok (če mu tako omogočite možnost dodatnega dela in zaslužka) ali mu ponudite pomoč pri prenovi stanovanja (če bi recimo potreboval denarno posojilo za mojstre).
Že to, da vidimo in čutimo, da nam je nekdo pripravljen pomagati po svojih najboljših močeh, pa četudi nam ne more posoditi denarja, je v veliko pomoč. Saj tako vemo, da v stiski, v kateri smo se znašli, nismo sami.
In prav ta povezanost in pripravljenost si pomagati sta v trenutnem koronaobdobju še kako pomembni.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: