|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Objemi so pomembni za razvoju možganov dojenčka

Uredništvo Ringaraja.net, 27.11.2022
Noben starš ne pozabi prvega objema z dojenčkom, raziskave pa kažejo, da ti najzgodnejši objemi okrepijo možganske reakcije in pomagajo premagati travme, ki jih lahko doživi novorojenček.

image
Starši pogosto čutimo, da nam srce vsakič, ko objamemo otroke, raste, resnica pa je, da jim možgani rastejo celo hitreje kot naši dotiki. (Freepik.com)
/11


Raziskava, ki je zajela 125 otrok (tako rojenih ob roku kot nedonošenčkov)v Nacionalni otroški bolnišnici Columbus v Ohiu, je pokazala, da ima zgodnja, nežna naklonjenost staršev in skrbnikov trajne učinke na način, kako se otrokovi možgani odzivajo na nežen dotik. To pomeni, da bi lahko zgodnja izpostavljenost objemom nedonošenčkom pomagala občutiti naklonjenost in jo prepoznala kot prijetno, hkrati pa spodbujala pozitivne možganske reakcije.

 

Vsakdo, ki je bil v porodnišnici v zadnjem desetletju, ne dvomi o prednostih stika prsi na prsi in stika s kožo na kožo, a nove informacije dokazujejo, da ure, ko se crkljajo na maminih in očetovih prsih, lahko vplivajo na razvoj nedonošenčkov.

 

PREBERITE TUDI: Te male oči mislijo, da si popolna

 

Raziskovalci so dojenčkom merili EEG (s tanko mrežico, ki so jo namestili na otrokovo glavo so preverjali možganske reakcije), preden so jih odpustili iz bolnišnice. Dojenčki, rojeni na rok, so imeli močnejši možganski odziv v primerjavi z nedonošenčki, ki so morali kmalu po rojstvu prestati boleče zdravstvene postopke in so imeli šibkejše možganske reakcije.

 

Raziskovalci so bili presenečeni, ko so ugotovili, da na dojemanje dotika lahko vplivajo zgodnji medicinski postopki (saj nedonošenčki pogosto dobijo zdravila proti bolečinam). Toda dobra novica je, da lahko objemi pomagajo zatreti negativne izkušnje.

 Raziskave so pokazale, da bolj kot nedonošenček čuti podporo staršev, močnejši so možganski odzivi.

 

Po mnenju ene od avtoric, dr. Natalije Maitre, raziskave kažejo, da je stik koža na kožo nujno potreben za dojenčke, ki dlje časa preživijo na oddelku za intenzivno nego novorojenčkov. Kadar dojenček dlje časa ostane na oddelku za neonatologijo, mama in oče nista vedno na voljo za objeme.

 

"Kadar starši tega ne morejo storiti, bolnišnice razmislijo o zaposlenih in fizioterapevtih, ki bi poskrbeli za dotike, ki jih v bolnišničnem okolju včasih primanjkuje," je dejala Maitre za Science Daily.

 

PREBERITE TUDI: Zgodbe malih junakov: Starejšega sina nisem videla 35 dni

 

Za starše, ki so lahko prisotni na neonatologiji, je lahko nežen dotik način za obvladovanje razmer, v katerih se mame in očetje pogosto počutijo povsem nemočne.

Vedenje, da lahko nežni objemi pomagajo preprečiti bolečino pri vbodu igle, je razlog, da starši čim pogosteje vidijo svojega otroka - drugega razloga ne potrebujejo.

 

Starši pogosto čutimo, da nam srce vsakič, ko objamemo otroke, raste, resnica pa je, da njihovi možgani rastejo celo hitreje kot naši dotiki.

 

VIR: Mother.ly


Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Čudne reči v dojenčkovem blatu
Ste v dojenčkovem blatu zagledali nekakšna zrna peska? Ali je njegovo blato fluorescentno zeleno? Brez strahu, vzroki so...
6
Kontracepcija po porodu – kaj izbrati?
Kljub temu da velja miselnost, da je ženska, dokler doji, zaščitena pred novo nosečnostjo, je veliko bolj zanesljivo, da...
5
Dojenček ponoči ne spi
Je nočno hranjenje res še vedno potrebno? Do kdaj? Kako bi si lahko pomagali, da bi omejili nočne podoje?Kaj storiti, če...
4
Poporodni krči oziroma krčenje maternice p...
Za starša je porod končan, ko se dojenček rodi. Za porodno osebje pa, ko se porodi tudi posteljica. A za mamico še ni po...
4



Zgodbe malih junakov: Roditi bi se morala ...
photo
7. 11. 2019, ob 9.34 se je rodila naša Klara, v 25. tednu nosečnosti, težka 730g in velika 34cm. Teh podatkov si nisem m...
Kako dojenček "reče" RAD TE IMAM?
Dojenček rad gleda obraze, maminega pa ima najraje, zato ji nenehno namenja nežne poglede. V bistvu vsakokrat ko dojenče...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?