|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Otrok je lahko žrtev ustrahovanja že pri treh letih

Uredništvo Ringaraja.net, 9.6.2024
Nagibanje otroka k ustrahovanju drugih otrok se ne začne šele v drugi polovici osnovne šole oziroma v šoli, kot je prepričanih veliko staršev. Kaj lahko starši storimo, da prepoznamo znake ustrahovanja pri svojem otroku?

image
Čeprav otrok ne joka, je še vedno lahko v vlogi žrtve. (Freepik.com)
/11


Nagibanje otroka k ustrahovanju drugih otrok se ne začne šele v drugi polovici osnovne šole oziroma v šoli, kot je prepričanih veliko staršev.

"Prav tako do takšnega vedenja ne pride iznenada oziroma kar čez noč. K takšnemu vedenju se namreč otrok privadi že zelo zgodaj - že v vrtcu ali še pred vstopom v vrtec, če nanj nismo pozorni," starše opozarja psihoterapevtka mag. Urška Ajdišek iz Psihoterapije Konsulta.

Kot pravi sogovornica, lahko otrok že zelo zgodaj prevzame vlogo žrtve ali agresorja v odnosu s prijateljčki v peskovniku. Ali pa postane "le" opazovalec.

 

Ne slepimo se!

Ustrahovanje lahko izjemno močno vpliva na otroka ne glede na njegovo stopnjo razvoja in mu lahko pusti globok pečat za vse življenje. Zato je ključno, da starši in vzgojitelji težavo dovolj zgodaj zaznamo ter poskušamo otroku pravočasno in ustrezno pomagati. 

Ajdiškovo smo zato vprašali, na kaj moramo biti starši pri odnosu otroka z drugimi otroci posebej pozorni in kako ukrepati, ko je za to še pravi čas in je naše posredovanje najbolj učinkovito - torej v vrtcu.

 

PREBERITE TUDI: BLOG - Ko me hčerka brcne, udari ...

 

1) Bodimo pozorni. Ne zatiskajmo si oči! Ustrahovanje med otroci se lahko začne že pri treh letih. Če ne bomo pozorni, ga ne bomo opazili. Toda to še ne pomeni, da ni prisotno.


2) Brez izgovorov. Izjave, kot je "Ah, to je med otroci običajno/normalno." ali "Moj otrok je nekoliko bolj zahteven." ali "Z mojim otrokom se enostavno ne da." ne zadržijo odgovornosti odraslih za ustrezno ozaveščanje in vzgojo otrok.

 

3) Moč navade. Otroci, ki se bodo takega vedenja navadili kot del življenja, ker ga bodo opazovali ali sami preizkušali brez usmeritev v boljšo smer, bodo to prakticirali tudi kasneje. Saj jim nihče ni povedal, da takšen odnos do/od drugih ni sprejemljiv.

 

4) Usmerjen pristop. S pozitivnim in usmerjenim pristopom v zelo zgodnjem otroštvu se lahko otroci naučijo svoje težave in "negativna čustva" izražati na socialno sprejemljiv način. Začnemo s tem, da so tudi negativna čustva del nas.

 

5) Učenje veščin. Zato je dobro, da otroka okrepimo z znanjem socialnih veščin za zaustavljanje in preprečevanje ustrahovanja, vključno z empatijo, samozavestjo in spretnostjo reševanja problemov, kajti tako bo pripravljen na morebiten položaj sebe kot žrtve ali opazovalca, ki pomaga žrtvi.

 

6) Učinkovita intervencija. Intervencija je najučinkovitejša, če vključuje vse otroke: otroke, ki trpinčijo, otroke, ki so žrtve, in otroke, ki so navzoči pri ustrahovanju.

 

7) Prepoznavanje ustrahovanja. Pomembno je otroke na enostaven način opremiti s prepoznavanjem ustrahovanja in primernim posredovanjem.

 

PREBERITE TUDI: BLOG - Ali je otrok lahko hudoben?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Razigrani otroci hitreje spregovorijo
Fiziologi so odkrili neposredno povezavo med razvojem govora in pravilno motoriko rok. To je še posebej opaziti pri otro...
5
Zakaj se z otroci pregovarjamo o njihovi v...
Otrok noče imeti čelade, ne posluša me in podobni izgovori staršev. Pediatrinja.si je na Facebooku zapisala odlično spor...
5
8 sproščujočih iger za vzgojo čustveno moč...
Preverite osem zabavnih igric, s katerimi se bo vaš otrok naučil tehnik sproščanja, ki mu bodo koristile vse življenje. ...
4
Zakaj starejši otrok ne bi smel biti varuš...
Ruski psiholog Vladimir Petrov je objavil študijo o tem, zakaj naj se starši pri skrbi za mlajše otroke izogibajo prelag...
4



BLOG: Kako naj si mama vzame čas zase?
Zagotovo ste slišale že mnogo nasvetov, da kot mame ne smete pozabiti nase in da si morate vzeti čas zase. In da si je p...
Ko otroka ne morete ločiti od zaslona ...
Kaj lahko storite, če je vaš otrok dobesedno prilepljen na televizijski ekran? Nikar mu ne prepovedujte gledanja risank ...




Odvajanje od plenic.
пеперутка16

S čim si pomagate?