|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Prehrana v nosečnosti

Uredništvo Ringaraja.net, 24.1.2010
Čeprav se vam lahko okus za hrano v nosečnosti spremeni in si pogosto zaželite neko vrsto hrane, obstajajo smernice za zdravo prehrano, ki so vam lahko v pomoč in vam jih ponujamo tudi mi.

image
/11


Zdrava prehrana je pomemben del nosečnosti same. Če se zdravo prehranjujete vi, bo zdravo v vas živel tudi vaš otrok. Čeprav se mnogim okus za hrano v tem obdobju spremeni in si pogosto zaželijo neko vrsto hrane, obstajajo smernice za zdravo prehrano, ki so vam lahko v pomoč. Med nosečnostjo se namreč poraba določenih hranilnih snovi v telesu poveča, zato je prav, da jih več, v tem obdobju, s hrano zaužijete tudi vi.


Folna kislina je pomembna že pri samem začetku nosečnosti. Najbolje je, da jo jemljete že nekaj mesecev pred zanositvijo. Folno kislino lahko uživate v obliki tablet, ki se dobijo v lekarni, najdete pa jo tudi v temno zeleno obarvani zelenjavi. Pomanjkanje folne kisline pri noseči ženski lahko povzroči splav, prezgodnje odstopanje placente in manjšo porodno težo. Kontrola železa v tem obdobju je vsekakor nujna, saj ga telo v tem obdobju zahteva dvakrat več. Njegovo pomanjkanje je pogosto povezano z nepravilno težo v nosečnosti. Železo, ki ga dobimo iz hrane živalskega izvora naj ima prednost pred tistim rastlinskega izvora. Kljub temu pa je bolje, če pride do pomanjkanja, da ga nadomestimo s pripravki, kot da pojemo dvakratno količino mesa. In kako je z vegetarijanstvom v nosečnosti? Tiste ženske, ki so bile vegetarijanke že pred nosečnostjo, morajo v tem času poskrbeti, da dobijo dovolj snovi, ki bodo nadomestile hranilne snovi, ki jih vsebuje meso. Priporočljivo je, da v prehrano vključite dovolj mlečnih izdelkov, za nadomeščanje vitamina B12 pa izberete kombinirane pripravke tega vitamina s folno kislino. Pri popolnem odrekanju živil živalskega izvora (jajca, mleko in mlečni izdelki), pa bi ženska lahko zelo škodovala razvoju otroka, zato je bolje, da se popolnemu vegetarijanstvu med nosečnostjo odpoveste.


Kalcij in vitamin D sta pomembna za tvorbo kosti in za rast zarodka. Najbolje je, če si priskrbite dodaten kalcij, v obliki tablet. Če pride do pomanjkanja kalcija v telesu med nosečnostjo, bo otrok črpal kalcij, ki bi drugače pripadal vam. To pa ima lahko za posledico težave z zobmi in osteoporozo v kasnejših letih.


Sadje in zelenjava, ki ju poskusite zaužiti v najmanj treh dnevnih obrokih, sta dober vir vitaminov A in C. Vitamin C, ki ga najdete v brokoliju, zelju, papriki, krompirju, špinači, v grahu, paradižniku, pomarančah, melonah, grejpfrutu, pomaga telesu pri absobciji železa iz hrane. Zelena paprika, korenček, krompir in brokoli pa bodo z zalogami vitamina A prispevali k rasti vaših in otrokovih zdravih celic.


In koliko hrane potrebuje žensko telo v nosečnosti, da ne bo preveč in ne premalo? Da bo dovolj za otrokov razvoj? Zdravniki svetujejo naj bo količina hrane v prvih treh mesecih nespremenjena. Takrat namreč zarodek za svoj obstoj in razvoj porabi minimalno količino energije. V četrtem mesecu pa je priporočljivo povečati vnos energije za 200-300 kcal. Lakoti, ki se bo pojavila v tem kasnejšem obdobju, se lahko izognete z majhnimi vmesnimi obroki. Vendar pozor, saj majhni obroki še ne pomenijo pol vrečke čipsa, tortico ali grizljanje čokolade. Zaradi prevelike teže v nosečnosti lahko pride do previsokega krvnega tlaka, nosečniškega diabetesa in nevarnosti za druge komplikacije v nosečnosti.

 

Preberi še:

Zdrava nosečnost

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Ali lahko dojenčku damo sladoled?
V poletnih dneh je čisto običajno, da se tudi nam, staršem zahoče sladoled. Če smo ravno na dolgem sprehodu z dojenčkom,...
5
Recepti: Družinski novoletni prigrizki
Te družinske novoletne prigrizke lahko pripravite tik pred novoletno zabavo. Prav tako jih lahko shranite za pozen zajtr...
3
3 neobičajne pustne dobrote: recepti
Pust je pač sladkih ust in ob tem sladkanju zagotovo najbolj uživajo otroci, pa tudi odrasli ne zaostajamo. Preverite tr...
3
Recept: Sladke vrtnice
Bliža se Valentinovo in tole je odličen in slasten recept, s katerim lahko presenetite vse, ki jih imate radi.
3



Si lahko nosečnica privošči gobe in kostanj?
V nosečnosti je treba prehrano prilagoditi. Z vsakim letnim časom pridejo dobrote, katere si zaželimo, jeseni so to gobe...
Lubenica – idealna prehrana za nosečnice
Lubenica je odlična osvežitev v vročih poletnih dneh, hkrati pa pomaga zmanjšati jutranjo slabost in je dobra za razvoj ...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?