Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Slednjih v Sloveniji že leta kronično primanjkuje, ob tem pa delež otrok z logopedskimi težavami narašča.
Vse večja stiska staršev in otrok se kaže tudi v priljubljenosti didaktičnih pripomočkov, kot so logopedske Lahkonočnice, zvočne pravljice z vajami za 12 najtežje izgovorljivih glasov. Ustvarjalec projekta A1 Slovenija se je odzval na vedno večje zanimanje staršev in vzgojiteljev in napovedal novo serijo logopedskih pravljic, ki otrokom prinaša še več kakovostnih vsebin in vaj.
Pomanjkanje logopedov je v Sloveniji že vrsto let pereč problem, kar se kaže predvsem v dolgih čakalnih vrstah. Otroci na prvi pregled ponekod čakajo tudi do dve leti, ob tem pa izgubijo dragocen čas za zgodnje preprečevanje govorno-jezikovnih težav. »Najintenzivnejši razvoj govora in jezika poteka v predšolskem obdobju, zato lahko z večletnim čakanjem na obravnavo veliko zamudimo. Brez pomoči logopeda in izvajanja primernih vaj lahko motnja preide v kronično obliko, kar pa močno zaznamuje otrokovo življenje,« pravi Monika Rataj, prof. defektologije, surdopedagoginja-logopedinja.
Prav z namenom spodbujanja razvoja otrokove govorno-jezikovne komunikacije je A1 Slovenija pred leti ustvaril logopedske Lahkonočnice – posebno serijo priljubljenih zvočnih pravljic Lahkonočnic, zasnovano v obliki vaj za slušno razlikovanje in izgovorjavo glasov. »Ključno za pravilen razvoj govora je slušno razlikovanje glasov. V kolikor je slušno razlikovanje slabše, otrok težko loči med slišanim glasovi, prav tako pa ne ve, kako bi moral glasove izgovarjati sam. Lahko si jih ogleda in si tako pomaga z motoriko, ki jo vidi pri govorcu; nujno pa je, da tudi sam razvije lastno slušno razlikovanje, saj se samo tako lahko kontrolira v lastnem govoru ali popravlja, če nekaj napačno izgovarja. Zato je serija logopedskih Lahkonočnic osnova za dober potek razvoja slušnega razlikovanja, ki istočasno omogoča še vaje artikulacije oziroma izgovorjave,« doda Monika Rataj, strokovnjakinja v projektu.

Monika Rataj, prof. defektologije, surdopedagoginja-logopedinja
12 zvočnih pravljic za 12 najtežje izgovorljivih glasov
Serija logopedskih Lahkonočnic vsebuje 12 zvočnih pravljic z vajami za 12 najtežje izgovorljivih glasov. Logopedske pravljice z izpostavljanjem in ponavljanjem težje izgovorljivih glasov (T, D, K, G, L, C, S, Z, Č, Š, Ž, R) otrokom pomagajo pri izboljšanju slušnega razlikovanja in izgovorjave glasov. Ob predhodni strokovni obravnavi so logopedske pravljice dobrodošla pomoč za starše in vzgojitelje, saj otrokom predstavljajo zabavno učenje s pomočjo pravljičnih junakov. Vsaka zvočna pravljica je nadgrajena s petimi kratkimi animiranimi videi, ki otroke spodbujajo k vaji. Logopedske Lahkonočnice so poleg logopedinje soustvarili otroška in mladinska pisateljica Nina Mav Hrovat ter znani slovenski dramski igralci in ilustratorji.
Priljubljenost logopedskih pravljic spodbudila nastanek nove serije
Od nastanka leta 2020 so logopedske Lahkonočnice zabeležile več kot 1,5 milijon predvajanj in so najbolj priljubljena serija pravljic. Ustvarjalec Lahkonočnic podjetje A1 Slovenija to razume kot pokazatelj, da starši iščejo kakovostne didaktične pripomočke. Nova serija logopedskih Lahkonočnic prihaja v začetku junija: »Lahkonočnice so dolgoročen družbeno odgovoren projekt družbe A1 Slovenija. V aplikaciji najdete tako pravljice za uspavanje in zabavo kot tudi serije pravljic z družbeno aktualnimi, razvojno usmerjenimi in didaktičnimi temami. Ker so logopedske pravljice in animacije izjemno dobro predvajanje in imamo s strani uporabnikov zelo pozitivne povratne informacije, hkrati pa se stanje na področju dostopa do logopedov v zadnjih letih ni izboljšalo, z logopedinjo Moniko in znanim slovenskim pisateljem snujemo nove pravljice s še več vajami za slušno razlikovanje, izgovorjavo in razvoj motorike govorill,« pove Tatjana Kos, vodja projekta Lahkonočnice.
Logopedske Lahkonočnice so na voljo kjerkoli in kadarkoli
A1 Slovenija s projektom Lahkonočnice že deveto leto bogati običajno rutino pripovedovanja pravljic z uporabnimi znanji in veščinami. V projektu Lahkonočnice je na voljo že več kot 160 pravljic različnih tematik, ki so staršem in vzgojiteljem brezplačno dostopne v mobilni aplikaciji. Vaje za poslušanje in izgovorjavo odrasli tako nosijo kar s seboj v žepu, kjer so na voljo v vsakem trenutku.
Več informacij v aplikaciji in na spletni strani.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Ko ušesa »ne delajo«
Pri komunikaciji z otroki pa vedno delujejo preprosti triki. Kadar posredujemo pomembne informacije, navodila in pravila...
20
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...
5
BLOG: Kdo komu piše razglednice?
Ko sem bila jaz majhna deklica, ki je hodila v šolo v naravi ali na izlet v drug kraj, smo razglednice pošiljali tisti, ...
5
Mamino pismo ginekologu, ki ji ni povedal ...
Preberite čustveno pismo mame svojemu ginekologu, ki si je želela slišati resnico pred rojstvom otroka.
4