Vsepovsod lahko preberemo razne prepovedi, da sirov s plesnijo v nosečnosti ne smemo uživati. Pa je to res ali je le ena izmed nosečniških "buč"?
Nosečnici se ni treba izogibati sirom. (Pixabay.com)
Na spletu lahko najdemo poplavo nasvetov in člankov glede nosečniške prehrane, ampak konkretnih informacij, zakaj nekaj lahko jem, kdaj, kako obdelano, zakaj česa ne smem … tega je žal bore malo. Zato sem se poglobila in prebrskala vse, kar sem lahko našla, da ugotovim, kaj je res in kaj ni glede določenih nosečniških buč o prehrani, ki jo lahko oziroma ne smemo uživati v nosečnosti.
Siri s plemenito plesnijo
Vsepovsod lahko preberemo razne prepovedi, da sirov s plesnijo v nosečnosti ne smemo uživati. Večinoma teh sirov je namreč iz surovega mleka. Iz tega lahko torej potegnemo sklep, da je surovo mleko problematično in da se surovega mleka ne sme uživati, kajti obstaja možnost, da je v njem bakterija, ki je za nosečnico in razvoj otroka škodljiva.
Nosečnica naj se izogiba surovemu mleku
V nosečnosti se moramo izogibati hrani, ki bi lahko ogrozila zdravje nosečnice in njenega ploda. Eno takšnih živil je surovo mleko, ki ga moramo v nosečnosti izločiti iz prehrane. Surovo mleko lahko namreč vsebuje patogene mikroorganizme: Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella spp., Campylobacter jejuni. To so mikroorganizmi, ki povzrčajo bolezni in okužbe, nekateri celo smrt ploda (npr. Listeria monocytogenes). Če iz surovega mleka izdelamo sir, se omenjeni mikrooganizmi lahko ohranijo in so prisotni tudi v sirih, zato se naj se nosečnice izogibajo tudi takšnim sirom.
Ali lahko uživamo sir narejen iz pasteriziranega mleka?
Škodljive mikroorganizme v siru uničimo tako, da surovo mleko pred izdelavo sira toplotno obdelamo ali skuhamo (pasteriziramo). Iz pasteriziranega mleka izdelani siri brez ali s plemenito plesnijo (npr. gorgonzola, brie, camember, roquefort) so za nosečnice varni. Plesni (Penicillium camembert, P. roqueforti, P. gorgonzola, P. candidum, P. camemberti), ki jih uporabljajo pri izdelavi mehkih sirov s plesnijo, ne povzročajo okužb ali bolezni in jih v nosečnosti lahko uživamo.
Toplotno obdelan sir iz surovega mleka - da ali ne?
Ali lahko v nosečnosti uživamo sir iz surovega mleka, ki pa smo ga predhodno vsaj tri minute obdelovali na temperaturi 60°C oz. 15 sekund na temperaturi 80°C? Sire iz surovega mleka lahko uživamo le, če jih toplotno obdelamo, na primer v sirovi omaki, ki jo skuhamo oz. zavremo, krompir s sirom pečen v pečici ali gratinirane testenine s sirom.
Plesniv sir ni več užiten
Sir, ki nam je splesnil v hladilniku, NI sir s plemenito plesnijo in tak sir ni več užiten, tudi če mu odrežemo plesen. Sire, ki v hladilniku splesnijo, je potrebno zavreči. Plesni (npr. Aspergillus, Penicillium in Botrytis), ki se na njem razvijejo, so namreč lahko škodljive, saj proizvajajo mikotoksine, ki povzročajo zastrupitve. Takšne plesni se lahko nahajajo tudi globoko v siru, ki nam sicer na prvi pogled izgleda v redu, zato je bolje plesnivi sir zavreči v celoti.
Napisano velja za vse sire, o katerih marsikdaj slišim, da jih nosečnice ne smemo uživati (mocarela, parmezan, ipd.). Vse si lahko privoščimo, če so ti siri pripravljeni iz pasteriziranega mleka.
Pa dober tek in čim manj nosečniških buč. :)
VIR: www.boobeefoodee.si
Klavdijo Kosič, najdete tudi med Ringarajinimi strokovnjaki. Če imate kakšno vprašanje glede prehrane, ji ga lahko zastavite TUKAJ.
Klavdija Kosič je certificirana prehranska svetovalka, specializirana za otroško prehrano, od uvajanja goste hrane dalje, obenem pa mamica, ki teorijo preizkusi tudi v praksi. Več vsebin o prehrani za vso družino in veliko odličnih receptov najdete na naslednjih povezavah: https://www.facebook.com/BoobeeFoodee http://www.boobeefoodee.si/ |
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: