Raziskovalci opozarjajo, da je položaj, v katerem spite v nosečnosti, zlasti v zadnjem trimesečju, zelo pomemben. Ugotovili so, da položaj spanja v tretjem trimesečju vpliva na predčasni porod in zmanjšano porodno težo dojenčka.
Najnovejša raziskava, objavljena v reviji »Obstetrics and Gynaecology« (Porodništvo in ginekologija), je našla povezavo med položajem, v katere nosečnice spijo s predčasnim porodom, celo s pogostejšimi splavi. V Angliji naj bi se zaradi materine napačne lege med spanjem prezgodaj rodilo kar 11 otrok dnevno.
V raziskavi je sodelovalo 1760 nosečnic iz Velike Britanije, Nove Zelandije in Avstralije. Ženske, ki so v zadnjem trimesečju spale predvsem na hrbtu, so rodile novorojenčke, v povprečju težke okrog 3,4 kilograma, kar je za 144 gramov manj kot so bili rojeni dojenčki žensk, ki so v zadnjem trimesečju spale na boku. Pokazalo se je tudi, da je bila možnost za prezgodnji porod pri ženskah, ki so spale na hrbtu dvakrat višja, kot pri tistih, ki so spale na boku.
PREBERITE TUDI: Prezgodnji porod
S pravilnim položajem pri spanju lahko preprečite prezgodnji porod
Nekatere predhodne študije so tudi pokazale, da lahko s spremembo položaja pri spanju, preprečite prezgodnji porod, celo splav. Pri spanju na hrbtu namreč teža nosečniškega trebuha oziroma maternice pritiska na krvne žile (predvsem t.i. vena cava), ki povezujejo spodnji del telesa s srcem in po katerih se kri iz spodnjega dela telesa pretaka proti srcu in obratno. Posledica povečanega pritiska na te žile je, da do otroka v trebuhu pride manjša količina krvi, bogate s kisikom, kar vpliva na otrokov srčni utrip. Zaradi tega naj bi ležanje na hrbtu v tretjem trimesečju povečevalo možnosti za predčasni porod in tudi splav. Prav tako se vam lahko v tem položaju zgodi, da boste bolj omotične in vam bo slabo.
POGLEJTE TUDI VIDEO: Položaji za spanje v nosečnosti
Te ugotovitve potrjujejo tudi meritve znanstvenikov z univerze v Aucklandu, ki so s pomočjo infrardečih videokamer posneli nosečnice med spanjem. Ob tem so spremljali tudi bitje srca mame in otroka. V raziskavo so vključili nosečnice med 34. in 38. tednom, brez kakršnih koli zdravstvenih težav. Ugotovili so, da res pride do slabše prekrvavitve med spanjem na hrbtu, hkrati pa je otroček manj aktiven. Če nosečnica spremeni položaj spanja z boka na hrbet na hitro, se otrok tudi na hitro umiri.
Strokovnjaki priporočajo: Spite na levem boku
Vsekakor je priporočljivo, da čim več spite na boku, kar vam bo v resnici sporočalo tudi samo telo, saj boste kmalu ugotovili, da vas, če spite na hrbtu precej bolj boli križ. Med nosečnicami je sicer razširjeno mnenje, da spanje na levem boku ni najboljše, ker je to srčna stran in se težje diha. Strokovnjaki pa prav nasprotno, kot najboljšo pozicijo spanja v nosečnosti navajajo lego na levem boku s pokrčeno z zgornjo nogo, saj ta položaj s hrbta prenese težo in ne ovira pretoka krvi.
Če imate težave s spanjem na boku, si lahko pomagate z blazino. Položite si jo pod bok in ramo ter se samo malo obrnite na stran, da zmanjšate pritisk. Tako postavljena blazina vam bo dala občutek, da ležite na hrbtu, še vedno pa boste dovolj nagnjeni, da vaša maternica ne bo ustvarjala pritiska.
PREBERITE TUDI: Kako se dobro naspati v nosečnosti?
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
3 pogoste stvari, ki pri nosečnici povzroč...
Pretirano nekritično sprejemanje informacij v nosečnosti lahko vodi v razvoj tesnobe. Kako preprečiti, da se pojavi stra...
19
Spremembe na dojkah v nosečnosti
Spremembe dojk so pogosto eden prvih znakov nosečnosti. Že v šestem do osmem tednu nosečnosti se lahko dojke opazno pove...
8
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
5
Čudni prvi znaki nosečnosti
Včasih prvi znaki nosečnosti niso prav nič romantični oziroma so lahko prav "čudni" in naporni. Kakšni, preverite v čl...
5