|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Odnos do vrstnikov

Spremembe v socialnem vedenju
Pri sedemletnikih se jasno pokažejo spremembe v socialnem vedenju. Veča se sposobnost empatije (vživljanja v druge), iskanje stikov in sodelovanja, nudenje pomoči, interes za druženje z vrstniki, pa tudi tekmovalnost. Manjša se navezanost in odvisnost od staršev (»popkovina« oz. simbiotska povezava z materjo ne predstavlja več zdravega odnosa), povečuje se interes navezanosti in odvisnosti od vrstnikov, čeprav v obdobju najstništva ter še posebej v obdobju adolescence postane to še bolj izrazito kot pri otrocih v zgodnjem šolskem obdobju.

Prijatelj tudi, če nimaš veliko igrač
Za otroke do 6. leta starosti je bilo značilno, da je prijateljstvo temeljilo na fizični oziroma geografski bližini in ker je v tem obdobju otrok precej egocentričen, je tudi prijatelje tako ocenjeval: če je imel sam nekaj od tega, je bil nekdo njegov prijatelj. Bistvo egocentrizma je tudi to, da otrok verjame, da ljudje okoli njega razumejo svet na enak način kot on sam in zato projicirajo vse čustvene potrebe brez zadržkov.

Ko otrok prerase egocentrizem, je značilnost faze, ki sledi (od 6.–9. leta), subjektivno videnje drugih in diferenciranje vlog. To pomeni, da se otrok začne zavedati novih oseb in področje prijateljstva seže tudi na čustveno področje. Otrok prav tako začne razumevati čustva drugih in razume, da imata lahko dve osebi različen pogled na isto stvar – sam pa se pač lahko postavi zgolj v eno vlogo (centrizem).

Otrok nekje do zgodnje pubertete (9., 10. leta) še išče prijateljstva, ki pa jih pogosto zamenjuje z znanstvi. Sedemletniki in tudi že nekoliko mlajši otroci izbirajo prijatelje po različnih merilih; odvisno od tega, kaj jim je pri nekom všeč, ali jih odbija (npr. ta je prijazen in zabaven, rad pomaga, drugi se npr. vedno »grdo drži«, žali druge otroke, nenehno tožari, ipd.). Kasneje se prijateljstva snujejo na podlagi podobnih skupnih interesov (v druščino se zberejo otroci, ki se radi igrajo z žogo, dekleta, ki zbirajo prtičke, mobi kartice, znamke ipd.)

V obdobju med 6. in 7. letom kot prevladujočo igralno dejavnost predstavljajo igre s pravili. Na prostem so to športne igre, lovljenje, ..., v prostoru pa namizne igre, kot so 'človek ne jezi se', 'domino', ... Značilnost iger s pravili je, da od otrok zahtevajo prepoznavanje, sprejemanje in podrejanje vnaprej določenim, dogovorjenim in sprejetim pravilom. Ta vrsta iger se sicer pojavlja že od tretjega leta naprej, vendar pa je v tem obdobju prevladujoča. Otroke navajajo na spoštovanje in upoštevanje pravil in zahtevajo sodelovanje med igralci.

Razlike med spoloma
V tem obdobju imajo otroci tudi že izdelan jasen pojem lastnega spola (npr. anatomske razlike med spoloma v spolnih organih) in tudi jasno predstavo o stereotipnih značilnostih vedenja, ki ga pripisujemo določenemu spolu. Bilo bi sicer pričakovati, da bo tudi vedenje med dečki in deklicami v tem pogledu bolj različno, vendar ni povsem tako. Dečki sicer bolj pozitivno vrednotijo vedenje, ki ga stereotipno pripisujemo moškemu spolu in temu primerno izbirajo deške igre in igrače, pri deklicah pa v tem obdobju še ne izstopa kakšno posebno vrednotenje »ženskega« vedenja. Zato je popolnoma normalno, da se v tem obdobju dečki več igrajo z ostalimi dečki, kot deklicami in obratno.

Preberite še

Razvojni mejniki
Odnos do vrstnikov
Prehrana
Zdravje in nega
Otrok in šport
Dobro je vedeti




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?