|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Otrok in šport

Otrok ne glede na starost potrebuje vsakodnevno gibanje – že od dojenčka naprej. Zato je idealno, če imajo sedemletniki vsak dan uro gibalne ali športne vzgoje. V tem starostnem obdobju je morda boljše poimenovanje te ure »gibalna vzgoja«, saj se otrok še vedno uči določenih spretnosti. Nekateri otroci osnovnih spretnosti, kot so pravilna hoja, tek, met, skok, plazenje, hoja po štirih, ciljanje, …, ne prinesejo s seboj v šolo. To pomeni, da so se v predšolskem obdobju premalo gibali oz. niso imeli možnosti biti aktivni pod strokovnim vodstvom. Gibalna aktivnost je pomemben zunanji dejavnik otrokovega razvoja na vseh razvojnih področjih (telesnem, gibalnem, kognitivnem, čustvenem in socialnem). Če so otroci premalo gibalno aktivni, so bolj izpostavljeni tudi številnim dejavnikom tveganja za pojav različnih bolezni. Redna gibalna aktivnost je pomembna razvojna spodbuda, saj je koristna za krepitev in varovanje zdravja ter za oblikovanje navad in vedenjskih vzorcev, ki zagotavljajo zdrav življenjski slog.

Gibalni in motorični razvoj
Sedemletniki že pravilno tečejo (faza odriva, leta in doskoka) in zmorejo  tudi tek na daljše razdalje – kros. V teku zelo radi kotalijo obroč, gumo itd., poskušajo voditi žogo, v čemer pa še niso najboljši, saj jim žoga večkrat uide.
Otroci so zelo spretni tudi pri gimnastiki. Z lahkoto samostojno naredijo preval naprej in poskušajo stojo na rokah in na glavi, nekateri pa so v tem že zelo spretni. Z ravnotežjem nimajo več težav, zato zlahka premagujejo tudi hojo na višjem orodju (50 cm). Tovrstno hojo mu lahko otežite tako, da mora kaj prestopiti, narediti počep, kaj nesti v rokah, hoditi nazaj itd.

Pomembna je zmaga, a tudi poraz!
V tem obdobju se otroke že usmerja v različne športe. S čim se bo otrok ukvarjal, je zelo odvisno od vas staršev, vaših ambicij, želja in znanja ter poznavanja športa, finančnega stanja družine in kako bo otroku prikazan določen šport. Če ima otrok nagnjenja do tega športa in ga bo sprejel, panogo pa bo ponotranjil, bo verjetno tudi uspel v njem. Če pa se bo s tem športom ukvarjal samo zaradi staršev in mode, bo verjetno takoj, ko bo mogoče (v času pubertete), opustil ta šport in se ne bo ukvarjal z ničemer.
Otroci radi tekmujejo, zato jim moramo to omogočiti. Vendar moramo biti tudi tukaj zelo dobri vzgojitelji in opazovati otroke, da res upoštevajo pravila. Vsem otrokom moramo omogočiti, da začutijo tako zmago kot tudi poraz. Če otrok stalno doživlja samo zmage, postane vzvišen in domišljav, ne zna deliti veselja z drugimi, se postavlja pred drugimi in druge daje v nič. Na drugi strani pa se otrok, ki stalno doživlja samo poraze, ne bo želel več ukvarjati s športom. Zato se mora dober vzgojitelj in učitelj tega zavedati in ukrepati, da bo prav za vse.
Velik motiv za otroka je naša pohvala za njegov trud, in ne nadarjenost. Otrok, ki je pohvaljen za trud, bo z veseljem delal še naprej in se trudil, da bo dosegel določen rezultat. Za sedemletnike je motivacija tudi štoparica, meter, toda zopet v mejah.
Obvladovanje žoge
Pri tej starosti si lahko otroci podajajo žogo tudi že na težje načine (med nogami, čez glavo). Žogo mečejo z eno roko in zadevajo cilj na razdalji do 3 m. Mečejo zgornji met z boljšo in slabšo roko, žogo vržejo v zrak in jo ulovijo s prsti ter ujamejo žogo, ki se je odbila od tal ali stene. Zato je za to obdobje zelo primerna igra »šola žoganja«, kjer se otroci naučijo obvladovanja žoge v raznih metih, podajah in lovljenjih. Tega načina vadbe skoraj ni več, ker se sedaj otroci skoraj ne igrajo več na dvoriščih, kjer je ta igra živela. Ko pa začnejo s treningi določene športne igre z žogo, se na ta način pozablja. Nekateri strokovnjaki menijo, da bi se ravno preko »šole žoganja« otroci hitreje in bolje naučili obvladovanja žoge.

Plavanje in smučanje
Zelo veliko sedemletnikov že plava, največ otrok splava med 5. in 7. letom. Ne sme biti cilj staršev samo to, da otrok splava, temveč tudi njegova pravilna tehnika, kajti kasneje ima lahko otrok večje probleme s pravilno tehniko. Otroci že skačejo v vodo, poskušajo pa se tudi potapljati.
Pozimi se zelo radi sankajo na daljših progah, naučijo se teka na smučeh in alpskega smučanja. Radi vozijo smuk in skačejo na skakalnici. Danes se je starostna meja učenja alpskega smučanja spustila tja do tretjega, četrtega leta, vidimo pa lahko tudi še manjše otroke. To pa predvsem zato, ker so dandanes na smučiščih žičnice, kar olajša otroku vzpon na hrib.
Današnji sedemletniki že kar večinoma obvladajo kolo, rolanje in tudi drsanje. Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da so morda nekateri otroci kar preveč na rolerjih. Da sicer dobro rolajo, da pa precej slabo hodijo. Hoja je osnovno gibanje in prav zaradi hoje se stopala pravilno razvijajo.

Štafetne igre
Sedemletniki se že lahko igrajo štafetne igre, saj začenjajo razumeti, da tekmujejo kot ekipa in ne kot posameznik, v nasprotju z mišljenjem mlajših otrok, ki imajo še premočan ego. Le-ti se štafetne igre večkrat igrajo tudi v vrtcih, vendar ni tako zanimivo, ker otroci še ne razumejo smisla igre – tekmuje ekipa, ne posameznik.

Nogomet
Otroci že dobro in pravilno tečejo, lovijo ravnotežje na eni nogi, da lahko brcnejo žogo. To je skupinska igra, ki spodbuja socializacijo, hkrati pa tudi vzgaja. Športne igre in šport so na splošno izredno močno vzgojno sredstvo. Če zamudimo vzgojo preko igre v otroškem obdobju, smo zelo veliko zamudili in kasneje bomo dosti težje vzgojili otroke v dobre in »fair« igralce.

Elementarne igre
Deklice v tem obdobju zelo rade skačejo s kratko kolebnico. Zelo priporočljivo je, da začnejo s preskakovanjem dolge kolebnice že v predšolskem obdobju, saj dobijo občutek za hitro reakcijo, odriv, hkrati pa premagujejo strah.
Tako fantje kot deklice pa se v tem obdobju radi igrajo različne elementarne igre, ki lahko postajajo tudi že zahtevnejše. Radi se lovijo na različne načine, plezajo po plezalni steni, žrdi, ripstolu in seveda zunaj po plezalih in drevesih. Svojo moč preizkušajo z vlečenjem (vrvi), potiskanjem v parih; radi se obešajo na drog z rokami in na njem kolebajo ter se gugajo v podkolenu.

Preberite še

Razvojni mejniki
Odnos do vrstnikov
Prehrana
Zdravje in nega
Otrok in šport
Dobro je vedeti




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?