Sezona marelic se začenja in će imate doma dojenčka, ki ste mu začeli uvajati gosto hrano, je to sadež, ki ga lahko poskusi že pri šestih do osmih mesecih. Preverite odličen recept za marelično kašico.
Marelice so čudovito sadje, ki ga lahko dojenčku ponudimo že na začetku uvajanja goste hrane.
(Freepik.com)
Marelice imajo žametno oranžnorožnato lupino in kašasto dišeče meso z malo soka. Domovina marelic je Kitajska. V Evropo jih je prinesel Aleksander Veliki.
So polne vitaminov in iz njih se da odlično pripraviti marsikaj dojenčku primernega, hkrati pa so to priročen sadež, ki ga lahko dojenček prime v roke in poje samostojno.
Zakaj so marelice dobre za otroka?
Marelice vsebujejo približno 30 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa vitamina A, poleg tega pa imajo visoko vsebnost vitamina C. Vsebujejo tudi vitamine B1, B2, folno kislino, niacin in druge vitamine v manjši meri. Marelice vsebujejo tudi izredno veliko betakarotena (antioksidant) in rudninskih snovi.
Energijska vrednost marelic je majhna, saj sadež (65 g) vsebuje le 20 kcal/84 kJ.
PREBERITE TUDI: Kdaj lahko otroku ponudimo breskve in nektarine?
Kako izbrati marelice za otroka?
Najbolje je, da za dojenček poiščete bolj zrele sadeže, z oranžno rumeno do oranžno barvo,preveč zelene mareilce pa raje pustite, saj ne bodo tako okusne. Na otip naj bodo mehke, a ne gnile. Takšen sadež je najbolj sočen, ga je pa potrebno pojesti hitro, saj sicer rad hitro zgnije.
Marelice hranite nekaj dni pri sobni temperaturi ali največ teden dni v papirnati vrečki v hladilniku. Ko želite kakšno marelico iz hladilnika ponuditi dojenčku, jo pustite, da zori, kakšen dan ali dva na sobni temperaturi.
Kako lahko pripravite marelice
Marelico lahko dojenčku ponudite kar surovo - prerežete na polovico in odstranite koščico ter ponudite dojenčki, da jo sam drži v rokah.
Marelice lahko popečete - razpolovljen sadež položite v plitvo ponev, prekrito z vodo in jo na hitro popečete.
Če vas moti mareličina kožica, lahko marelice tudi blanširate – za nekaj minut potopite sadež v vrelo vodo, nato vzamete ven, prelijete s hladno vodo in odstranite kožico ter koščico.
Marelice lahko tudi sušimo. Sušene so bogat vir železa, vendar jih pogosto žveplajo, da ohranijo oranžno barvo, kot jo imajo sveže marelice. Če boste posegali po suhih marelicah, so boljše tiste, ki so rjave barve, ker so sušene brez predhodnega žveplanja! Vendar pozor, polovica suhe marelice ima enako energijsko vrednost kot ena sveža.
Lahko jih tudi zamrznete, najbolje izkoščičene polovice in jih pozimi uporabimo za kompot ali pripravo sadne kašice.
Sicer pa je ta sadež odličen za pripravo marmelad, džemov in kašic za dojenčka. Preverite odličen recept za domačo marelično kašico.
PREBERITE TUDI: Kako uvajamo sezonsko sadje pri dojenčku?
RECEPT: Marelinka – domača marelična kašica
Na blogu Boobeefoodee.si smo našli super recept za marelično kašico z dodatkom bučke in kuskusa, ki ga delimo z vami.
Za približno liter kašice potrebujete:
- BUČKA, 2 manjši ali 1 srednje velika
- MARELICE, cca 20 komadov
- JABOLKO, 1
- VANILIJA V PRAHU, 1 čajna žlička
- KUSKUS, cca 150 g
Marelice so naravnost idealne za pripravo izvrstnih domačih kašic, ki bo prišle še kako prav za popestritev dojenčkove ali malčkove malice pozimi.(FOTO: Boobeefoodee.si)
Priprava:
Marelice izkoščičimo in narežemo na polovičke. Jabolko razrežemo, prav tako bučke. Vse skupaj najprej malo podušimo, da marelice spustijo sok, bučke pa vodo, nato pa pokrito kuhamo 20 minut, občasno premešamo.
Dolijemo 500 ml vode, pokrijemo in kuhamo še 15 minut.
Na koncu v kašico vsujemo kuskus in pokrito pustimo 5 minut. Kuskus namreč kašici pridoda krasen okus, lepo zgosti in pomaga k temu, da je kašica ravno prav kremasta. Če še niste uvedli glutena, ga lahko tudi izpustite.
Še vročo jed zblendamo in prelijemo v vroče, sterilizirane kozarčke. Dobro zatisnemo in pokrito s krpo pustimo, da se ohladi.
Če boste iskali še kakšen odličen recept za zdrave jedi tako za malčke kot za vso družino, potem je Boobeefoodee.si pravi naslov. Recepti so preprosti, tako da boste zagotovo našli prave za pripravo družinskih obrokov, tudi takšnih malce posebnih, na katere se običajno ne spomnimo in za jedi, ki jih bodo pospravili še največji izbirčneži.
NE SPREGLEJTE: GREMO ZA MIZO - Uvajanje dojenčka v zdravo družinsko prehrano.
Tečaj Gremo za mizo je namenjen vsem staršem, ki bi radi svojega otroka uvedli v zdravo družinsko prehrano. Predstavlja bogato zbirko strokovnih smernic, idej in izkušenj, ki jih je biologinja in mamica Petra Počkaj Rosa pridobila v letih preučevanja prehrane dojenčkov ter med uvajanjem svojega Dana in Ane Eme. Tečaj vsebuje 8 modulov, več kot 45 video posnetkov ter številne dodatne BONUS vsebine. Gostili smo tudi strokovnjakinjo s področja vzgoje in psihologije prehrane od malih nog ter razvojno terapevtko, ki je predstavila vidik handlinga dojenčka in posedanja dojenčka, ki še ne sedi samostojno za mizo. Predlogi jedilnikov po mesecih, priporočena živil glede na mesec uvajanja, nasveti za pripravo in kuhanje, BLW, vzgojni vidik uvajanja, handling za mizo in še mnogo več ... Več o Gremo za mizo >>TUKAJ<<. |
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: