Diagnoza neplodnosti lahko postavi na preizkušnjo partnerski odnos in seveda tudi doživljanje sebe. Pusti lahko močne psihološke posledice tako pri moškem, kot pri ženski. Kako naj se partnerja soočita s tem?
Neplodnost je vedno bolj pogosta težava današnjega sveta – z njo naj bi se srečeval kar vsak sedmi par. Najprej moramo vedeti, da čakanje na tisto drugo črtico lahko traja dlje časa. O neplodnosti govorimo takrat, ko do zanositve ne pride po enem letu rednih, nezaščitenih spolnih odnosov.
Vzroki
Vzroke lahko ugotavljamo tako pri ženski, kot pri moškem, lahko pa tudi pri obeh.
Kar 80 odstotkov ženske neplodnosti zajemajo 3 vzroki: motnje ovulacije (sindrom policističnih jajčnikov, debelost), endometrioza in tuboperitonealni vzrok z neprehodnimi jajcevodi.
Ostali dejavniki so: starost, razvojne nepravilnosti maternice, miomi, prekomerna telesna teža, spolno prenosljive bolezni, sistemske bolezni (sladkorna bolezen, obolenja ščitnice), zdravila (antidepresivi, steroidi).
PREBERITE TUDI: Nisi ti kriva, ker ne moreš zanositi
Pri moških pa so najpogostejši vzroki vnetja, poškodbe, genetske motnje, motnje v spuščanju moda, po operativnih posegih in nekaterih vrstah zdravljenja (predvsem maligne bolezni).
Včasih razlogov za neplodnost ne odkrijemo – takrat govorimo o nepojasnjeni neplodnosti.
Čustvene bolečine
Bolečina ob spoznanju, da smo neplodni, je lahko primerljiva z bolečino ob žalovanju ob izgubi bližnjega. Ženske in moški žalujejo za otrokom, ki ga ne bodo nikoli poznali, hkrati pa vsak mesec znova upajo, da se bo to vendarle spremenilo.
Diagnoza neplodnosti lahko postavi na preizkušnjo partnerski odnos in seveda tudi doživljanje sebe. Pusti lahko močne psihološke posledice tako pri moškem, kot pri ženski.
PREBERITE TUDI: 7 znakov, ki lahko pomenijo neplodnost
Kaj lahko storimo?
1) Brez obtoževanja
Pomembno je, da se poskušata izogniti obtoževanju in razglabljanju, čigava krivda je neplodnost.
2) V tem sva skupaj
Ne dopustite, da bi se zaradi diagnoze neplodnosti začela odmikati drug od drugega, v tem sta skupaj, samo vidva razumeta, kaj se dogaja.
3) Odprta komunikacija
Govorita o svojih pogledih, o jezi, o frustraciji … samo vidva se trenutno popolnoma razumeta.
Moški frustracije občutijo prav tako močno
Čeprav se kdaj zdi, da so moški manj emocionalno prizadeti, ko so soočeni z neplodnostjo, temu ni tako. Družba od moških pričakuje, da so bolj močni, da se lažje spopadajo s takšnimi težavami. Zato je pomembna komunikacija – tudi moški mora dobiti občutek, da je slišan, razumljen, da je lahko frustriran.
3 nasveti, s katerimi si lahko pomagata
1) Ne krivita se: ne razmišljajta, kar bi morala storiti. Spomnita se, da za neplodnost nista kriva vidva.
2) Delujta kot eno: priznajta si, da je to ena izmed najtežjih preizkušenj in da jo bosta premagala skupaj – tako ali drugače. Pogovarjajta se, vse zdravniške preglede in postopke opravljajta skupaj in si predvsem nudita oporo.
3) Drugi interesi: če se bosta ves čas ukvarjala samo z neplodnostjo, vaju to lahko psihično popolnoma izčrpa, zato poiščita dejavnosti, ki vaju sproščajo in v katerih uživata.
Kdaj poiskati psihično pomoč?
Če imate občutek, da sami ne zmorete, da neplodnost negativno vpliva na vajin odnos, če ste žalostni, depresivni ali brez volje, če težko zaspite, ste anksiozni in nimate več interesa za druge dejavnosti, takrat je čas, da poiščete psihološko pomoč.
PREBERITE TUDI: Neplodnost – žgoč pečat zanikanega starševstva
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: