|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Otekanje med nosečnostjo

Uredništvo Ringaraja.net, 20.6.2023
Otekanje med nosečnostjo je pogosteje v toplih dneh. To je vse, kar morate vedeti - kako si pomagati in kdaj je treba k zdravniku.

image
Na otekanje vpliva vročina. (Foto: Freepik.com)
/11


Zatekanje je normalen pojav v nosečnosti. Ponavadi se pojavi okoli 5. meseca, najbolj izrazito pa je v zadnjem trimesečju.

Najbolj pogosto se kaže v zatekanju nog - gležnjev in stopal, pa tudi zapestij, prstov in na obrazu. Zatekanje je močnejše zvečer, v vročini ali če ima nosečnica prekomerno telesno težo.

 

Je otekanje nevarno v nosečnosti?
Čeprav je otekanje nekaterih delov telesa med nosečnostjo pogost pojav in ne predstavlja nevarnosti ne za mater ne za otroka, še vedno obstajajo situacije, ko otekanje kaže na resne zdravstvene težave.
Če opazite otekanje sklepov in zastajanje tekočine v telesu, o tem obvezno obvestite svojega zdravnika, da bo izključil morebitne resnejše težave, kot sta preeklampsija in globoka venska tromboza.

 

Kako nevarno je otekanje med nosečnostjo?

Navadno je zatekanje delov telesa v nosečnosti pogost in normalen pojav ter ne predstavlja tveganj za mamo ali otroka. Lahko pa otekanje kaže na resnejše zdravstvene težave, kot sta preeklampsija in globoka venska tromboza.

Če opazite močno zatekanje, se nujno obrnite na svojega ginekologa, da izključi možnost resnejših težav.

 

PREBERITE TUDI: To počnejo dojenčki v trebuhu

 

Kako preprečiti otekanje med nosečnostjo?

Najbolj pomagajo zmerne vaje, ki bodo pognale krvni obtok in s tem odpravile otekline. Med sedenjem lahko delate krožne gibe s stopali, učinkovita je tudi nežna masaža.

Ne stojte veliko časa, redno počivajte in sedite z dvignjenimi nogami.

Če vam otekajo roke, jih držite dvignjene nad srcem, namesto da jih sprostite. Izogibajte se nošenju tesnih oblačil ali čevljev.

 

To je še nekaj drugih nasvetov, ki vam bodo v pomoč:

 

1. Zmanjšajte vnos soli

Sol v telesu zadržuje vodo, zato lahko zmanjšan vnos vpliva na zmanjšanje zadrževanja v telesu.

 

PREBERITE TUDI: 8 načinov, da se znebite nosečniških strij

 

2. Povečajte vnos magnezija

Magnezij se je izkazal za zelo koristnega pri zmanjševanju zastajanja vode. Dobri viri magnezija so oreščki, polnozrnata žita, temno zelena listnata zelenjava in temna čokolada, na voljo pa je tudi kot dodatek v prahu.

 

3. Povečajte vnos vitamina B6

Vitamin B6 lahko pomaga zmanjšati zastajanje vode v telesu, živila, bogata z vitaminom B6, pa so banane, krompir, oreščki in meso.

 

4. Jejte hrano, bogato s kalijem

Kalij lahko zmanjša zastajanje vode s povečanjem proizvodnje urina in zmanjšanjem količine soli v telesu.

 

5. Izogibajte se rafiniranim sladkorjem

Uživanje rafiniranih sladkorjev lahko zviša raven inzulina v telesu, kar poveča resorpcijo soli v ledvicah, kar povzroči zadrževanje vode v telesu.

Vir: yumama

PREBERITE TUDI: Kako pogosto se dojenčki premikajo v trebuščku

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
4
Utrujeni? Preverite ali imate pomanjkanje ...
Pri pomanjkanju železa pride do utrujenosti, vrtoglavice, razdražljivosti, težav s koncentracijo, slabših fizičnih in um...
4
Težave z dihanjem v nosečnosti
Skoraj vse nosečnice mučijo težave z dihanjem, krvavitve iz nosu in občutek zamašenega nosu. Še zlasti krvavitev iz nosu...
4
Te vaje pomagajo, da se dojenček obrne
Preverite preproste in varne vaje ter druge preizkušene metode, s katerimi lahko otročka v trebuščku spodbudite, da se o...
4



Zatekanje nog v nosečnosti
Pogosta nosečniška težava, še posebej v drugi polovici nosečnosti so otekli gležnji in noge. Ali lahko otekanje prepreči...
Koliko kave lahko spije nosečnica?
Preverite, kje je tista varna meja popite kave v nosečnosti, da ta razvada ne bo vplivala na večjo verjetnost za spontan...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?