|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Probiotiki za zdravje vse družine

Helena Mlakar, 11.1.2011
Sodobna medicina priznava ugodne učinke probiotikov šele nekaj desetletji. To so mikroorganizmi, ki ugodno vplivajo na zdravje. Primerni so tudi za otroke.

image
/11


Kaj so probiotiki, katere bolezni lajšajo in kje jih najdemo, smo vprašali certificirano nutricistko Mojco Cepuš.


Kaj so probiotiki?

Probiotiki so živi mikroorganizmi. Njihovo ime pomeni »za življenje« in s tem imenom označujemo vse mikroorganizme, ki ugodno vplivajo na zdravje. V prehrani se najpogosteje uporabljajo mlečno kislinske bakterije, lahtobacile in bifidobakterije. Imena teh bakterij ste verjetno zasledili na številnih probiotičnih jogurtih. Te bakterije imajo svoj dom v našem črevesju. Zaradi napačne prehrane ali stresa, lahko pride do pomanjkanja le teh, kar se pokaže v slabi presnovi, slabem počutju, pogostejših prehladih, vnetjih itd. Probiotike ne smemo mešati s prebiotiki, ki so navadno vlaknine, ki so potrebno za normalno rast probiotikov. V probiotičnih izdelkih jih najdemo pod imenom inulin in oligofruktoza.


Ali so primerni za vso družino, tudi mlajše otroke

Sodobna medicina jim priznava ugodne učinke na telo šele nekaj desetletij, čeprav ugodne vplive te hrane na zdravje ljudi določena ljudstva poznajo že stoletja. Probiotike vnašamo v telo s hrano. Primerni so za vso družino tudi za zelo male otroke. Bifidobakterije naj bi celo pomagale pri preprečevanju driske pri dojenčkih. Njihove dobre lastnost še niso docela dokazane, vendar obstaja veliko kliničnih študij, ki kažejo, da probiotiki pomagajo pri prekomernem razmnoževanju slabih bakterij, zmanjšujejo vnetja, izboljšujejo imunski sistem, pomagajo zniževati krvni pritisk in holesterol, pri otrocih pa naj bi pomagajo pri kožnih alergijah.


Kako jih vključujemo v prehrano in zakaj?

V telesu imamo okoli 100 trilijonov mikroorganizmov iz 500 različnih vrst, če ne štejemo virusov in glivic. Te dobre bakterije skrbijo za številne biološke procese, ki potekajo v našem organizmu. V fermentirani hrani kar mrgoli dobrih bakterij. Z uživanjem takšne hrane lahko na naraven način in za zelo malo denarja, če primerjamo s probiotiki v tabletkah, telesu zagotovimo zadostno količino nujno potrebnih mikroorganizmov. Najlažje to naredimo s kefirjem. Kefir je hrana, ki je primerna za vse ljudi, posebej priporočljiv pa je tudi za otroke. Z uživanjem kefirja dobijo otroci, poleg dobrih mikroorganizmov tudi maščobne kisline in aminokisline, ki jih telo ne more sintetizirati, pa tudi minerale kot so kalcij, fosfor in magnezij. Kefir je tudi lažje prebavljiv kot mleko. Ker med nastajanjem kefirja laktoza razpade do mlečne kisline, je primeren celo za ljudi, ki imajo razvito netoleranco na laktozo – mlečni sladkor. Poleg tega pa probiotični mikroorganizmi izločajo še laktazo – encim, ki razgrajuje laktozo in zato lahko ti izdelki pomagajo pri tovrstnih alergijah. Kefir si lahko naredite sami s surovim mlekom in kefirjevimi zrnci ali pa narejenega že kupite v trgovini. Pozorni bodite, da kupljenemu kefirju niso dodali sladkor, da je narejen iz nehomogeniziranega mleka in da je narejen iz pravih kefirjevih zrnc. Pri nakupu probiotičnih izdelkov bodite pozorni. Prave prednosti probiotokov bomo opazili šele pri rednem in zadostnem uživanju izdelkov Zato jih uživajte vsaj nekaj tednov. V Belgiji so biologi pregledali 55 probiotičnih izdelkov, 30 izdelkov je bilo v obliki praškov in 25 v obliki mlečnih izdelkov. Ugotovili so, da pri izdelkih v praških, kar tretjina izdelkov ni vsebovala živih bakterij. V mlečnih izdelkih pa so našteli do bilijon živih mikroorganizmov na milimeter vzorca. Celotna študija bo objavljena v International Journal of Food Microbiolog.


Vir:

Predavanja in članki dr. Mercola

New medical news

Preberi še:

Dojenčki in probiotiki

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kdaj otroku ponuditi ribe in ostalo morsko...
Poletje je tu in že nam diši morska hrana. Kdaj in kako ponuditi takšne specialitete dojenčku?
5
Danes so na jedilniku šparglji
Šparglji so znani po svojem zdravilnem učinku. Preverite kuharske trike, ki jih morate poznati pri pripravi jedi iz špar...
5
3 ideje za zdrav dojenčkov zajtrk
Svojemu malemu jedcu pripravite doma pripravljen zajtrk iz ekoloških sestavin. Preverite tri odlične recepte, ki smo si ...
4
Vse več otrok je predebelih
Vedno več otrok ima preveliko telesno težo, zato vedno več staršev poišče zdravniško pomoč.
4



Jedi, ki ustavljajo drisko
Preverite, s katerimi jedmi lahko preženete drisko pri otroku, ki pogosto spremlja gripozna in virusna obolenja oziroma ...
Lovorjev sirup za boj proti kašlju
Po vremenu sodeč smo zakorakali v jesen - hladna jutra, deževni dnevi ... in zoprni jesenski prehladi. Pri nas se proti ...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?