|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Prvi popis, ki je obsegal nad 200 zdravilnih zelišč, je napravil kitajski vladar oz. modrec Shen Nung, ki je živel 3000 let pred našim štetjem. Učinke rastlin je preizkušal na sebi.

image
/11


 

Ali veste, da je ginkgo (Ginkgo biloba) živi fosil, edini še rastoči predstavnik družine Ginkgoaceae. Preživel je tri ledene dobe. Kitajski menihi so ga častili kot sveto drevo, zato se je ohranil vse do danes. Pripravki iz ginkga so najbolj predpisovana zdravila gledano absolutno v Evropi.

Česen je bil v času starega Egipta tako cenjen, da so ga uporabljali kot denarno valuto.

Že stari Egipčani so vedeli, da se lahko timijan uporablja za balzamiranje zaradi sposobnosti konzerviranja. Dandanes je pomembna sestavina v tekočini za shranjevanje anatomskih in botaničnih preparatov.

 

Predstavljamo vam nekaj pogostih zelišč, ki jih dnevno uporabljamo v naši prehrani.

 

Poper
Poper suši, zato ga ne smemo uživati vsak dan.

 

Materina dušica ali timijan
Prija k vsem zelenjavnim, mesnim in žitnim jedem. To je začimba za kožo, saj lajša vse vrste tegob v zvezi s kožo ali jih celo odpravlja. Materino dušico uporabljajmo pogosto, dodamo jo v začetku kuhanja.


Žajbelj
Odpravlja nakopičene strupene snovi iz telesa. Čisti in zdravi. Če je mogoče pojejmo 1-2 sveža žajbljeva lista ali pa ga kuhajmo skupaj z jedmi. Odpravlja neprijeten zadah iz ust, krepi želodec. Pri težavah z dihanjem in prehladu pomaga zvit žajbljev list, ki ga potisnemo v nosnico.


Ožepek
Vzpodbuja dobro voljo. Sodi k vsem jedem. Vedno ga je potrebno kuhati. Posušen prah je močnejši kot sveže zelišče. Pomaga proti potrtosti, otožnosti in motnjah delovanja ledvic.


Cimet
Ogreje , spodbuja dobro voljo, sprošča, ostri čute in čisti kri. Odpravlja motnje presnove, zato bi ga bilo potrebno uživati vsak dan. Košček cimetove skorje dodamo čaju, omaki itd. Tudi cimet v prahu lahko dodamo vsem jedem.


Viri:
- http://www.gurman.eu/leksikon.php?S=7&Article=219

- Zacimbe za pestrejši okus, Mladinska knjiga 1990

- http://www.siol.net/trendi/kulinarika/2008/05/zelisca_v_kuhinji.aspx

- Brigitte Pregenzer in Brigitte Schmidle: Hildegarda iz Bigna: Post brez muk. Družina, 2006

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Eko igre za prosti čas
Vrtec Miškolin, Enota BLOK, vzgojiteljici Mojca Košmrlj in Tatjana Žinko
7
Razlika med ekološkim in konvencionalnim m...
V čem se ekološko mleko razlikuje od konvencionalnega.
3
Paradižnik naš vsakdanji
Zgodba o španskem paradižniku.
3
Dan za Sončke
26. marec 2012 je pri Naravnih začetkih dan Za Sončke.Na ta dan organiziramo tri različne delavnice: Skrbimo za zdra...
3



Vaje tibetanskih lam za ženske
photo
V knjigi praktika zdravja sibirske doktorice in zdravilke Valentine Ramiro so prvič predstavljene vaje tibetanskih lam z...
Zdravilna moč buč, bučnega olja in bučnih ...
photo
Buče so pred šestimi tisočletji gojili Indijanci. Stari Grki so jih bolj kot v kulinarične uporabljali v liturgične name...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?