|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Življenje v karanteni - Zlata pravila za starše

Helena Primic, 2.4.2020
Pri skrbi za otroke in družino starši ne smemo pozabiti tudi na lastno dobro in predvsem stabilno počutje. Le tako bomo lahko namreč trdna opora otrokom tudi takrat, ko jih bo strah in se ne bodo več hoteli iti te "koronavirus igre".

image
Ne pozabite na dragocen čas v družbi samega sebe!
/11


Za nami sta dobra dva tedna domače karantene oziroma družinske samoizolacije. V teh dneh smo starši večinoma dobili občutek, kateri so tisti glavni izzivi pri domačem šolanju, kako otroka animirati in poskrbeti za dovolj gibanja na svežem zraku ob upoštevanju pravil samoizolacije, kako se lotiti kuhe, da bomo odrasli čim manj v trgovinah, kako otroka poučiti o potrebnih higienskih ukrepih ...

Toda pri vsej tej skrbi za otroke in družino starši ne smemo pozabiti tudi na lastno dobro in predvsem stabilno počutje. Le tako bomo lahko namreč trdna opora otrokom tudi takrat, ko jih bo strah in se ne bodo več hoteli iti te "koronavirus igre".

V nadaljevanju preverite zlata pravila za starše v tem zahtevnem obdobju, za katerega sploh ne vemo, kako dolgo bo še trajalo.


Večkrat na dan preverite, kaj čutite

V izrednih razmerah se seveda pojavljajo izredni občutki. V tem kriznem obdobju je zato še toliko bolj pomembno, da ste čim bolj v stiku sami s sabo in vsemi občutki, ki jih sproža ta čas - od strahu in brezupnosti do hvaležnosti in ljubezni. 

Zato se vsak dan nekajkrat na dan ustavite, zaprite oči in preverite, kaj čutite v sebi. Pri tem ne pozabite, da je včasih treba odstreti več različnih občutkov, da pridemo do tistega "pravega", ki nas žuli globoko v srcu.

Pri potovanju v svojo notranjost bodite pozorni tudi na to, kje v telesu čutite kakšno napetost - v glavi, vratu, v prsih ali želodcu. Kje v telesu so se "usedli" občutki, ki jim namenjate premalo pozornosti. Ta del telesa zavestno mehčajte ter mu pošiljajte toploto in ljubezen.

In ne pozabite: z nobenim občutkom ni nič narobe in tudi vi ste popolnoma ok, ne glede na to, kaj čutite!

 

PREBERITE TUDI: Kako se z otrokom pogovarjati o koronavirusu

 

O svojih občutkih se pogovarjajte z drugo odraslo osebo

Sedaj, ko veste, kaj se dogaja znotraj vas medtem, ko skrbite za otroke in družino, te svoje občutke podelite z drugo odraslo osebo - partnerjem, sorodnikom in prijateljem po telefonu ali socialnem omrežju.

Če čutite, da niste kos občutkom, ki vas preplavljajo, nikar ne omahujte in pokličite na katero od svetovalnih telefonskih linij, ki v tem času ponujajo brezplačno psihološko pomoč!

Seveda ni nič narobe, če se o svojih občutkih pogovarjate tudi z otroki, vendar pri tem pazite, da vsebino prilagodite njegovi starosti in sposobnosti soočanja s težkimi temami.

Zagotovo boste otroka bolj zmedli, če mu boste trdili, da je vse v najlepšem redu medtem, ko se bo znotraj vas (in v svetu) odvijala panična vojna. Zato tudi otroku lahko poveste, da vas je strah, vendar mu hkrati povejte (in pokažite!), da počnete vse, kar je v vaši moči, da bi strah premagali in se usmerili v rešitve.

 

PREBERITE TUDI: BREZPLAČNO - Psihološko svetovanje za nosečnice in starše

 

Ne pozabite na dragocen čas "v družbi samega sebe"

Zaradi izrednih okoliščin je v nekaterih družinah morda težje priti do časa samo zase. Toda prav sedaj je za starše ta čas "v družbi samega sebe" še toliko bolj pomemben. Še posebej, če vam zgoraj omenjeno poslušanje lastnih občutkov ne gre dobro od rok.

Predvsem mame se v skrbi za otroke in družino pogosto nekako "izgubimo". Se v kriznih situacijah spremenimo v rešiteljice družine (če že ne sveta) in še močneje zagrabimo vse starševske in družinske odgovornosti. Pri tem pa lastne potrebe še bolj kot sicer zanemarimo.

Kratkoročno je takšno žrtovanje seveda zelo pohvalno, toda dolgoročno prinese vse bolj izčrpano in izgorelo mamo, ki jo vsakodnevno vodi adrenalin preživetja. Ni je mame in ne očeta, ki bi zmogel tako živeti dlje časa.

Zato ob vsej požrtvovalni skrbi za otroke in družino nikar ne pozabite tudi na lastne potrebe. Pojdite sami na sprehod. Ko se otroci igrajo, 15 minut počivajte ali zaspite, četudi je čas za kosilo. Če imate možnost, prosite partnerja, da za eno uro prevzame otroke, in se zaprite v spalnico, kjer počnite to, kar si najbolj želite - berite knjigo, si lakirajte nohte, glejte stare fotografije ...

Saj veste: če boste svojo posodo samo praznili, se bo prej ko slej izpraznila in svojim otrokom in družini ne boste mogli ničesar dati in podariti!

 

PREBERITE TUDI: Na Ringarajinih forumih #skupajdoma

 

Živite v tem trenutku in ne tuhtajte preveč o prihodnosti

Ne vemo, kako dolgo bo trajala ta domača karantena in kdaj bomo spet "normalno" zaživeli. Prav tako ne vemo, kaj se bo dogajalo s koronavirusom, državo, svetom ... Razmišljanje o prihodnosti je v tem času vsekakor pospremljeno z veliko negotovostjo, ne glede na to, katera "napoved" se vam zdi najbolj verjetna. 

Tega, da imamo domačo karanteno in vse druge krizne izredne ukrepe, starši ne moremo spremenimo. Zato je največ, kar lahko storimo, da poskušamo (nav)kljub njim živeti čim bolj sproščeno in polno družinsko življenje.

Da se namesto na prihodnost raje usmerimo na sedanjost in vse čudovite trenutke, ki jih doživljamo z otroki in družino tudi v domači karanteni. Čeprav smo namreč družbeno zelo omejeni, nam noben virus in nobena karantena ne more odvzeti vseh tistih čudovitih starševskih in družinskih trenutkov - ko se z otrokom nasmejemo do solz, ko nas otrok močno objame, ko kot družina ležimo v travi in opazujemo oblake, ko se zvečer stiskamo drug k drugemu in se počutimo povsem varni.

 

Zato v tem času družinske samoizolacije postanite "Zbiralec srčnih trenutkov"!

 

Za vse dileme, kaj se igrati z otrokom, kako se soočati s težavami šolanja na domu, kaj skuhati, kako se pripraviti na porod brez partnerja, kako v karanteni negovati ljubezen do babice in dedka ... pa nam sledite na Ringaraja.net, kjer se vsakodnevno trudimo, da vam pomagamo olajšati ta poseben čas. Ki bo slej ko prej minil. Tako kot vsaka nosečnica na koncu rodi. Pa četudi je že preko predvidenega roka poroda. 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
5
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
5
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
4
Škrlatinka: Otrok jo lahko preboleva večkrat
Škrlatinka je nalezljiva bolezen, za katero zbolijo največkrat otroci. Za razliko od drugih otroških bolezni, pa lahko z...
4



Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
photo
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
Pesmi o mami in za mamo
Mama je nekaj posebnega, je popolna in ena sama. Ko ne najdemo besed, kako bi se ji zahvalili za vse, kar nam je dala, z...




Ščetkanje zob.
Admin

Kdaj ste svojim otrokom začeli umivati ​​zobe?