|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Želiš imeti čisto svoj koledarček?
PRIJAVI se in prejemaj novičke s koristnimi, zanimivimi in zabavnimi vsebinami na svoj elektronski naslov.

Otrokov razvoj: Dojenje in dodajanje

Dojenje
Dojenje zagotavlja dojenčku kvalitetno prehrano, zaščito pred okužbami, zmanjšuje možnost pojava alergije na hrano in nudi občutek ljubezni in varnosti. Dojenje torej ugodno vpliva tako na telesni kot na psihični razvoj dojenčka, ugoden učinek pa ima tudi na mamo in na odnos (navezanost) med mamo in dojenčkom. Zraven vseh naštetih ugodnih vplivov pa je dojenje tudi najcenejši način prehrane dojenčka.

Sestava materinega mleka
V prvih mesecih je za dojenčka najboljša hrana materino mleko. Prvo mleko imenujemo mlezivo ali kolostrum; je gostejše in rumenkaste barve in ima veliko vsebnost zaščitnih in hranilnih snovi ter blag odvajalni učinek, ki pomaga pri odvajanju mekonija (prvega blata). Najpomembnejša vloga mleziva je zaščitna – vsebuje veliko protiteles in obrambnih celic, ki novorojenčka ščitijo pred okužbami.

Kmalu se začne sestava mleka spreminjati, med drugim in šestim dnem se dojke zaradi povečane količine mleka napolnijo, postanejo večje, tople, bolj napete in občutljive. Po treh tednih se že izloča zrelo mleko, ki zadovolji vse dojenčkove potrebe v prvih štirih do šestih mesecih (razen potrebe po vitaminu D, ki ga je potrebno dodajati zaradi preprečitve rahitisa).
Sestava mleka se spreminja tudi tekom vsakega posameznega hranjenja: na začetku je mleko bolj vodeno, da se dojenček odžeja, sledi pa gostejše, kalorično bogatejše mleko, ki dojenčka nasiti. Zaradi navedenega je pomembno, da dojenček ob vsakem dojenju čim bolj izprazni dojko, hkrati pa se s tem tudi spodbuja tvorba mleka.

Za uspešno dojenje

Najbolje je z dojenjem začeti čim prej po porodu, ponavadi vam v porodnišnici priporočijo in omogočijo prvo dojenje že v porodni sobi. Zgodnje dojenje je pomembno za uspešno vzpostavitev dojenja (v prvi uri je sesalni refleks najmočnejši), pomembno pa je tudi zaradi navezovanja mame in dojenčka, saj dojenčka stik z mamino kožo pomiri.
Za dober uspeh dojenja je pomembna pravilna tehnika dojenja. Dobre tehnike dojenja se seveda ne morete naučiti iz knjig, brez skrbi – babice v porodnišnici vam bodo z veseljem pomagale in vas naučile pravilnih prijemov, nato pa vas bo doma obiskala še patronažna sestra, ki vam bo pomagala pri morebitnih težavah.

Pa na kratko povzemimo nekaj napotkov za uspešno dojenje: udobno se namestite, dojenčka s celim telesom obrnite proti sebi, z drugo roko primite dojko (prsti naj ne bodo na kolobarju, ampak na koži) in se z bradavico dotaknite dojenčkovih ustnic. Ko široko odpre usta, pritisnite otrokovo glavico k dojki. Za uspešno hranjenje in preprečevanje poškodb bradavic dojk je pomembno, da dojenček skupaj z bradavico zgrabi še čim večji del kolobarja. V nasprotnem primeru ne pustite otroka sesati, ampak ga najprej odstavite, nato pa poskusita znova. Pozorni bodite, da dojenčku ob hranjenju ne zamašite noska z dojko. Sprva se vam bo dojenje zdelo velika umetnost, kmalu pa se bosta z vašim dojenčkom tako ujela, da boste ob dojenju popolnoma sproščeni in bosta oba uživala. 

Sprva dojenčka hranite na obeh dojkah ob vsakem obroku. Pazite, da prvo dojko izprazni (s tem spodbujate nastanek mleka) in mu šele nato ponudite še drugo. Naslednje hranjenje začnite na drugi dojki, torej na tisti, s katere je dojenček nazadnje jedel. Kasneje (ponavadi po dveh do treh tednih), ko se začne tvoriti večja količina mleka, se dojenček nasiti na eni dojki.

Kako pogosto dojiti?
Glede pogostosti hranjenja oziroma časovnih intervalov med podoji se je najbolje prilagoditi otroku in mu ponuditi dojko vedno, ko joče ali kaže kakšne druge znake lakote. V začetku je to zelo naporno in vam vzame večino časa, saj se lahko dojita tudi dvanajstkrat dnevno. Postopno pa si dojenček najde svoj ritem hranjenja, konec prvega meseca večina potrebuje 7 ali 8 obrokov dnevno. Tudi dolžino posameznega podoja je najbolje prilagoditi dojenčku, ki preneha sesati, ko je sit. Pogosto po hranjenju zaspi.

Podiramo »kupček«
Po vsakem hranjenju je potrebno »podreti kupček«, s tem se sprosti zrak, ki ga je dojenček požrl med hranjenjem. Tehnik je več, sami pa boste skupaj s svojim dojenčkom izbrali tisto, ki vama najbolj ustreza. Poskusite lahko z dvignjenim položajem, tako da je dojenček v vašem naročju, obrnjen proti vam, njegova glava pa počiva na vaši rami. Nekaterim bolj ustreza lega dojenčka na trebuščku (seveda pod nadzorom) ali pa sedeč položaj dojenčka. Če v pol ure dojenček ne podre kupčka, ga najverjetneje tudi ne bo, saj se je v tem času hrana (in zrak) iz želodčka že pomaknila naprej v črevo.

Ali ste vedeli?
Ali ste vedeli, da je za zdrav in skladen razvoj ustne votline zelo pomembno dojenje. Materino mleko vsebuje najbolj pomembne snovi, minerale in vitamine, ki so potrebni za zdrave in čvrste zobe. Poleg tega je sesalni gib pri dojenju drugačen in bolj intenziven kot pri hranjenju po steklenički, zato se otroci med dojenjem bolj utrudijo. Mišice v predelu čeljusti se močneje razvijejo in pomagajo k skladnemu razvoju zgornje in spodnje čeljusti. Pri dojenih otrocih se redkeje pojavi drža odprtih ust ali celo dihanje skozi usta, ki navadno privede do ponavljajočih infekcij zgornjih dihal in srednjega ušesa. Tudi če otrok zboli, poskrbimo da bo nosna votlina čista in prehodna.   Hranjenje po steklenički
Če dojenje ni možno ali pa se odločite, da ne želite dojiti, je najboljše nadomestilo vašega mleka tovarniško izdelano prilagojeno mleko za dojenčke (imenovano tudi mlečna mešanica ali mlečna formula ali adaptirano mleko). Na voljo je cela paleta različnih mlečnih mešanic. Katero izbrati, se je najbolje posvetovati z otrokovim zdravnikom ali s farmacevtom v lekarni.

Prilagojena mleka
Večina mlečnih mešanic je narejenih na osnovi kravjega mleka. Neprilagojeno kravje mleko ni primerna hrana za dojenčke, saj se po sestavi močno razlikuje od materinega mleka. Vsebuje veliko več beljakovin in mineralov ter manj sladkorja, drugačna je sestava maščob, poleg tega pa lahko vsebuje tudi veliko število bakterij. Dojenček, hranjen z neprilagojenim kravjim mlekom, dobi preveliko količino beljakovin in mineralov (soli), ki jih mora zato izločiti, kar pa predstavlja veliko obremenitev za njegove še nezrele ledvice. Kravje mleko v mlečnih mešanicah s številnimi postopki prilagodijo potrebam dojenčka.  
    Ločimo dve veliki skupini mlečnih formul, in sicer začetna mleka (označena s številko 1), ki so namenjena prehrani dojenčka vsaj do dopolnjenega četrtega meseca (lahko jih uporabljate tudi dalj časa), in nadaljevalne mlečne mešanice (označene s številko 2), ki so malo gostejše, bolj sitostne in namenjene prehrani dojenčkov po četrtem mesecu. Na voljo so še številne mlečne formule, namenjene posebnim skupinam dojenčkov, naj omenimo le hipoalergene mešanice, mleka za nedonošenčke, mešanice, namenjene dojenčkom s kolikami, mešanice za dojenčke, ki veliko polivajo, …
 
Kako pogosto hraniti po steklenički?
Pri hranjenju po steklenički se je, enako kot pri hranjenju na prsih, glede pogostosti hranjenja oziroma časovnih intervalov med posameznimi hranjenji najbolje prilagoditi otroku in mu ponuditi stekleničko vedno, ko joče ali kaže kakšne druge znake lakote. Prve dni si dojenček želi pogostejših obrokov (okrog 6 do 10), postopno pa si najde svoj ritem hranjenja, konec prvega meseca večina potrebuje 6 do 8 obrokov dnevno (približno vsake 3 ure). Pri hranjenju po steklenički je potrebno glede količine mleka pri posameznem obroku, upoštevati navodila na embalaži, vedite pa, da dojenček ni vedno enako lačen, zato ga ne silite, da popije vso pripravljeno mleko, če tega ne želi. Pri hranjenju po steklenički namreč obstaja možnost prekomernega hranjenja dojenčka in posledične debelosti.
 
Pravilna uporaba stekleničk
Za hranjenje uporabljajte stekleničke, ki jih lahko sterilizirate s prekuhavanjem ali v sterilizatorju, pazite, da je na dudi dovolj majhna luknjica (mleko mora teči po kapljicah) in pred vsakim hranjenjem preverite temperaturo mleka. Za vsak obrok pripravite sveže mleko, morebitni ostanek mleka pa zlijte stran. Med hranjenjem držite stekleničko tako, da je duda vedno polna mleka.

Podiramo »kupček«
Po vsakem hranjenju je potrebno »podreti kupček«, s tem se sprosti zrak, ki ga je dojenček požrl med hranjenjem. Tehnik je več, sami pa boste skupaj s svojim dojenčkom izbrali tisto, ki vama najbolj ustreza. Poskusite lahko z dvignjenim položajem, tako da je dojenček v vašem naročju, obrnjen proti vam, njegova glava pa počiva na vaši rami. Nekaterim bolj ustreza lega dojenčka na trebuščku (seveda pod nadzorom) ali pa sedeč položaj dojenčka. Če v pol ure dojenček ne podre kupčka, ga najverjetneje tudi ne bo, saj se je v tem času hrana (in zrak) iz želodčka že pomaknila naprej v črevo.

 

Preberite še

Moj novorojenček
Razvojni mejniki
Dojenje in dodajanje
Spanje
Zdravje in nega
Mamica in očka
Igrajmo se




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?